Czas wakacji jest momentem, w którym "dajemy wolne" nie tylko sobie, ale również naszemu organizmowi. Rezultaty tego rozluźnienia mogą okazać się jednak bardzo przykre przede wszystkim dla osób, które jeszcze przed wakacjami rozpoczęły proces odchudzania. O czym należy pamiętać, żeby odnieść sukces i wrócić z urlopu bez niechcianego nadbagażu w postaci dodatkowych kilogramów, radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości.

 

Komentarz eksperta

Konrad Gaca
Konrad Gaca
Wakacje to czas, w którym nastawienie na zdrowe i regularne jedzenie powinno być naszym priorytetem, ponieważ kilka dni słabości jest w stanie zaprzepaścić całą dotychczasową drogę do "nowego ja". Jeśli zdecydowaliśmy się na urlop, powinniśmy pamiętać o tym, że tylko zdrowe posiłki, ruch oraz relaks są w stanie zapewnić nam zadowolenie z wakacji.

 

Nie ma wakacji od zdrowego odżywiania!

Czas letni często sprzyja rozleniwieniu, a podczas wakacyjnych wyjazdów, czeka na nas wiele pokus - nieograniczony dostęp do jedzenia, słodkie przekąski, napoje i alkohole. Różnorodne potrawy z kuchni z całego świata kuszą w hotelowych restauracjach. Zero kontroli, zero limitów - można jeść na okrągło przez 24 godziny na dobę. Często wybieramy się na wakacje właśnie z takim łakomym "postanowieniem" i po kilku tygodniach, czy nawet miesiącach zdrowego odżywiania, robimy sobie wakacje od diety. To duży błąd, ponieważ taka praktyka może zniweczyć całą dotychczasową pracę. Dlatego zamiast sięgać po napoje gazowane czy lody, postaw na wodę i fit przekąski w postaci świeżych owoców i warzyw.

 

Szwedzki stół - co wybrać?

Jeśli tegoroczny urlop spędzisz na wakacjach typu all Inclusive, uważaj na szwedzki stół, który jest stałym zwyczajem w hotelowych restauracjach. Na pewno znajdziesz na nim smakołyki kuchni regionalnych - często smażone i tłuste – jednym słowem niezdrowe. Jak zatem ominąć te kulinarne atrakcje? Po pierwsze, nie nakładaj na talerz całej porcji, po drugie, staraj się wybierać zdrowe produkty (owoce, warzywa, sałatki, chude grillowane mięso, ryby, owoce morza), po trzecie, unikaj dressingów do sałatek, potraw smażonych, białego pieczywa, a także soli i cukru.

 

"Najłatwiej" i "najszybciej" czyli bardzo niezdrowo

Polscy turyści, będąc na wczasach nad morzem czy w górach, zamiast hoteli często wybierają apartamenty i domki letniskowe. Dlaczego? Ponieważ chcą spędzić wakacje w rodzinnej atmosferze. Liczą się takie kwestie jak dostęp do własnej kuchni oraz sprzętu RTV. To dzięki nim nawet w czasie pobytu w obcym kraju można się poczuć jak w domu. Ty także zaliczasz się do tej grupy turystów? Jeśli tak, to pamiętaj o tym, aby w Twoim wakacyjnym menu ograniczyć popularne produkty - konserwy, sosy w torebkach, pieczywo i zupki instant. - Na wakacjach liczy się czas, z tego powodu często wybieramy najłatwiejsze i niekoniecznie zdrowe rozwiązania. Dlatego tak ważnym krokiem jest zmiana przyzwyczajeń. Jeśli stołujesz się na własną rękę, postaraj się przygotować coś z wykluczeniem niezdrowych produktów. Szczególnie, że latem mamy praktycznie nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, z których możesz przygotować smaczne i zdrowe dania w stylu fit – radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości.

 

Ruszaj się!

Lato daje wiele możliwości na aktywne spędzanie czasu na łonie natury. Warto więc w pełni wykorzystać ładną pogodę i długie wakacyjne dni, aby zrobić coś dobrego dla zdrowia. Jogging na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, pływanie w morzu, wyprawa w góry, spacer po lesie – opcji jest naprawdę wiele. Bądźmy aktywni! Bez względu na to, czy tegoroczne wakacje spędzisz nad wodą, w górach czy w mieście, musisz pamiętać o tym, aby się  ruszać często i dużo. Skorzysta na tym nie tylko Twoja sylwetka. Ty także po każdym treningu poczujesz przypływ energii i niesamowity ładunek endorfin - wtedy nic nie będzie w stanie popsuć Twojego nastroju.

 

Pij wodę!

O czym jeszcze musisz pamiętać podczas wakacyjnego wyjazdu? O regularnym piciu wody! Wysokie temperatury i ekspozycja na promieniowanie słoneczne to bowiem prosta droga do odwodnienia. Podczas upałów tracimy bardzo dużo składników mineralnych wraz z potem, dlatego - by zadbać o nasze samopoczucie i kondycję - powinniśmy regularnie je uzupełniać. Dzienne spożycie wody powinno wynosić od 2,5 do 3,5 l. Pamiętaj o tym, aby pić wodę systematycznie przez cały dzień. Nie dopuszczaj do sytuacji krańcowej tzn. do momentu, w którym sięgniesz po nią  dopiero w chwili wielkiego pragnienia - takim działaniem możesz sobie tylko zaszkodzić. Dzięki wodzie nie tylko przyspieszysz swój metabolizm, ale także oczyścisz organizm.

 

Fit rozwiązanie

- Decydując się na dłuższe wakacje - samemu lub z rodziną, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o regularności posiłków i odpowiednim nawodnieniu organizmu. Następną kwestią jest dobór produktów. Oczywiście wszystko zależy od miejsca, do którego się wybieramy oraz charakteru podróży, ale jedno jest najważniejsze - unikajmy rzeczy niezdrowych, przetworzonych, słodzonych lub słonych. Stawiajmy za to na sezonowe warzywa i owoce oraz unikajmy nakładania na talerz wszystkiego, czego chcemy spróbować – podsumowuje Konrad Gaca, specjalista żywieniowy i ekspert ds. leczenia otyłości.