Odchudzać się można na wiele sposobów, jednak tylko zdrowe i mądre podejście gwarantuje sukces. Proces odchudzania wcale nie musi być męczący i monotonny – jak się większości z nas wydaje – a my wcale nie musimy być skazani na małe porcje czy nieprzyprawione dania. Trzeba jednak wiedzieć, jak skutecznie się odchudzać, a przy tym czuć się zdrowo, lekko i mieć dużo energii. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych oraz przestrzeganie kilku niezbędnych zasad.

 

Postanowienie to nie wszystko

Zaczął się nowy rok i wiele osób w ramach postanowień noworocznych zaczyna myśleć o rozpoczęciu regularnych treningów i przejściu na dietę. Warto pamiętać, że każdy dzień może być impulsem do podjęcia nowego wyzwania – nie trzeba czekać na specjalną okazję. Ważne, by na samym mówieniu nie poprzestać.

Komentarz eksperta

Konrad Gaca
Konrad Gaca
Jeżeli masz postanowienie, to działaj! Im szybciej zaczniesz, tym szybciej zobaczysz efekty!

 

Sport jest doskonałym uzupełnieniem diety oraz zdecydowanie przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Do swojego planu warto wpisać na stałe czas na aktywność fizyczną i co ważne konsekwentnie go realizować. – Dobrze jest dopasować trening i ćwiczenia do swojego organizmu i jego możliwości – najlepiej więc skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam ułożyć indywidualny plan treningowy – kończy Konrad Gaca.

 

Jedz posiłki regularnie

Nic tak korzystnie nie wpływa na nasz metabolizm jak regularne spożywanie posiłków. – Najlepiej wyrobić w sobie nawyk jedzenia 4-5 razy dziennie – mówi Konrad Gaca. Jedząc o stałych porach, wysyłamy sygnał naszemu organizmowi, że nie ma potrzeby magazynowania tłuszczu, ponieważ nie nastąpi żadna przerwa w dostarczaniu energii. Również dzięki systematyczności w spożywaniu posiłków nie będziemy cierpieć z powodu uczucia głodu.

 

Zaplanuj swoje menu wcześniej

Dla większości z nas planowanie posiłków wydaje się czymś niezwykle trudnym w realizacji – szczególnie, jeśli chodzi o lunch czy obiad. Jest to jednak niezwykle ważne, ponieważ niezaplanowane posiłki często są zastępowane nieprzemyślanymi daniami – sięgamy po szybkie, ale niezdrowe przekąski bogate w sól i cukier. – Warto więc zaplanować swoje posiłki i wcześniej zrobić zakupy, co pozwoli nam uniknąć tego błędu – radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy. Dobrze jest również przeanalizować dzień wcześniej, co i kiedy mamy zamiar zjeść następnego dnia – dzięki temu zapobiegniemy sytuacji, że nie będziemy mogli spożyć posiłku, ponieważ np. nie będzie możliwości podgrzania go. – Nieprzewidziane sytuacje często niosą za sobą ryzyko odstąpienia od diety – dodaje Konrad Gaca.

 

Królewskie śniadanie na dobry początek dnia

Aby dzień był udany trzeba o to zadbać już od samego początku – pierwszy posiłek napędza nas na resztę dnia. Warto więc pamiętać, by śniadanie było zbilansowane i bogate w wartości odżywcze. Zadbajmy, żeby znalazły się w nim tłuszcz, białko oraz dobre węglowodany, a na długo pozostaniemy najedzeni i będziemy mieć energię do działania. Pomijanie tego posiłku może poważnie odbić się na naszym zdrowiu.

 

Kolacja bogata w białko

Wiele z nas rezygnuje z kolacji z obawy przed nadmiernymi kilogramami – jednak ten nawyk może nieść za sobą odwrotne skutki. Najlepszym rozwiązaniem jest białkowa kolacja – dzięki temu składnikowi poziom insuliny we krwi nie podnosi się, a co za tym idzie pokarm nie odkłada się w naszym organizmie w postaci zbędnego tłuszczu. Również białko przyspieszy spalanie w nocy, nie przeszkodzi w szybkim zaśnięciu i spowoduje, że rano nie dopadnie nas ogromny głód.

 

Pij wodę!

Warto postawić na naturalne płyny – woda pomaga w trawieniu, a także przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. – Najlepsza jest woda średniozmineralizowana, niegazowana – jej picie nie tylko pobudzi metabolizm, ale również oczyści organizm – radzi Konrad Gaca. Dobrze jest więc wyrobić w sobie nawyk regularnego picia wody i nigdy nie doprowadzać do odwodnienia – organizm wtedy z trudem spala tkankę tłuszczową.

 

Mniej soli i cukru

Oba składniki niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie – a ich zredukowanie w diecie może przynieść same korzyści. Cukier sam w sobie nie daje nam żadnych wartości odżywczych, a jedynie zbędne kalorie – warto go więc zastąpić np. cukrem brzozowym. Natomiast wyeliminowanie soli z naszej kuchni pomoże pozbyć się nadmiaru wody w organizmie i przyczyni się do regulowania ciśnienia.

Stosując się do powyższych zasad o wiele łatwiej będzie nam osiągnąć swój wymarzony cel. Zmieniając swoje nawyki żywieniowe nie tylko usprawnimy proces odchudzania, ale również poprawimy swoje samopoczucie.