Laserowa korekta wzroku to jedna z najbardziej innowacyjnych metod leczenia wad wzroku, która zyskała ogromną popularność na całym świecie. Wielu pacjentów decyduje się na ten zabieg, aby uwolnić się od codziennego noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Ale czy po laserowej operacji wzroku naprawdę można całkowicie zapomnieć o okularach?

 

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przyglądając się bliżej, jak działa laserowa korekta wzroku, jakie są jej efekty i czy noszenie okularów po zabiegu jest konieczne. 

Laserowa korekta wzroku - jak działa zabieg?

Laserowa korekta wzroku to zaawansowana procedura medyczna, której celem jest trwałe skorygowanie wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Najpopularniejsze metody to LASIK, PRK oraz SMILE, które różnią się techniką i zakresem ingerencji w strukturę oka. Źródło: https://kardiotel.pl/operacja-zacmy

  1. Metoda LASIK: Podczas tego zabiegu chirurg tworzy cienki płatek na powierzchni rogówki, który następnie jest unoszony, aby umożliwić dostęp do głębszych warstw rogówki. Za pomocą lasera ekscymerowego lekarz modeluje kształt rogówki, a następnie przywraca płatek na miejsce.
  2. Metoda PRK: W tej metodzie chirurg usuwa zewnętrzną warstwę rogówki, aby laser mógł bezpośrednio modelować jej kształt. Warstwa ta regeneruje się samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu.
  3. Metoda SMILE: Ta technika polega na stworzeniu wewnętrznego płatka rogówki za pomocą lasera femtosekundowego i usunięciu małego fragmentu tkanki przez niewielkie nacięcie.

Czy po laserowej korekcji wzroku trzeba nosić okulary?

Głównym celem laserowej korekcji wzroku jest wyeliminowanie lub znaczące zmniejszenie zależności od okularów czy soczewek kontaktowych. Wielu pacjentów po zabiegu doświadcza znacznej poprawy widzenia, co pozwala im na rezygnację z noszenia okularów w codziennych sytuacjach. Jednakże istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na konieczność noszenia okularów po operacji.

  1. Resztkowa wada wzroku: Choć laserowa korekta wzroku jest bardzo precyzyjna, u niektórych pacjentów może pozostać niewielka wada wzroku, która wymaga noszenia okularów w specyficznych sytuacjach, takich jak prowadzenie samochodu nocą czy praca przy komputerze.
  2. Presbiopia (starczowzroczność): U osób powyżej 40. roku życia może pojawić się naturalny proces starzenia się oka, zwany presbiopią. Polega on na utracie elastyczności soczewki oka, co utrudnia widzenie z bliska. Laserowa korekta wzroku nie eliminuje potrzeby używania okularów do czytania w przypadku presbiopii.
  3. Regeneracja rogówki: Po zabiegu PRK regeneracja zewnętrznej warstwy rogówki może trwać kilka dni, co wiąże się z koniecznością noszenia tymczasowych okularów ochronnych.
  4. Zmiany wady wzroku w przyszłości: U niektórych pacjentów, zwłaszcza młodych, wada wzroku może się zmieniać w miarę upływu czasu. W takich przypadkach może być konieczne ponowne noszenie okularów lub poddanie się dodatkowej korekcji laserowej.