Co skłania lekarzy do sięgania po produkty z egzosomami? Przy jakich wskazaniach je stosują? Jakie efekty terapeutyczne ich działania są najbardziej zaskakujące? Na pytania redakcji Zatoki Piękna o preparaty z egzosomami odpowiedział dr Michał Kaniowski, specjalista dermatolog z Kaniowcy Clinic we Wrocławiu.

 

Produkty z egzosomami (extracellular vesicles) kryją w sobie duży potencjał, także w kontekście zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Potwierdzają to kolejni specjaliści, w tym dr Michał Kaniowski z Kaniowcy Clinic, który opowiedział Zatoce Piękna o swoich pierwszych doświadczeniach z produktami zawierającymi egzosomy. 

 

Oglądaj naszą rozmowę!

Jak wyjaśnił naszej redakcji dr Michał Kaniowski, specjalista dermatolog, egzosomy (extracellular vesicles) zastosowano w chorobach dermatologicznych, których tłem są różnego rodzaju stany zapalne. Produkty z egzosomami dały fantastyczne efekty, a rezultaty terapii utrzymywały się długotrwale. - Jest to bardzo ciekawa cząsteczka, a badania na temat zastosowania egzosomów, które obecnie bardzo się rozwijają i nadal trwają na szerokim polu medycyny, znakowania różnego rodzaju chorób. Myślę, że to przyszłość dla stosowania leków, natomiast mnie skłoniło ich działanie fantastyczne działanie przeciwzapalne – mówił Zatoce Piękna dr Michał Kaniowski.

Przy jakich wskazaniach zastosowano preparaty i z jakimi zabiegami estetycznymi je połączono?

- Próbowaliśmy je stosować u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry, z kontaktowym zapaleniem skóry, z łojotokowym zapaleniem skóry, z różnego rodzaju reakcjami alergicznymi, ale także po oparzeniach w kierunku gojenia ran i wprowadzając je też do medycyny estetycznej jako zabiegi uzupełniające procedury laserowe, procedury z wykorzystaniem radiofrekwencji – odpowiedział dr Michał Kaniowski.

Jak zapewnił lekarz, zastosowanie egzosomów poprawiało efekty kliniczne zabiegów, wpływało na poprawę komfortu, w tym na redukcję pieczenia i opuchlizny, a także skracało czas rekonwalescencji. - Obserwując pacjentów już w dłuższym czasie, widzimy fantastyczną poprawę właśnie bariery naskórkowej, przez co skóra jest dużo lepiej nawodniona i np. zabiegi laserowe dają nam dużo lepsze efekty – dodał.

Jakie efekty terapeutyczne zastosowania produktów z egzosomami były najbardziej zaskakujące?

- Największym zaskoczeniem dla mnie była odbudowa bariery naskórkowej u pacjentów z atopowym zapalenie skóry bądź też kontaktowym zapaleniem skóry – odpowiedział dr Michał Kaniowski.

Więcej o wskazaniach i efektach działania egzosomów w wywiadzie video.

 

Materiał powstał we współpracy z firmą Innmedis