Depilacja i jej sposoby to temat powracający szczególnie latem, gdy trwa sezon bikini i większości kobiet zależy na idealnie gładkim ciele. Mimo istnienia wielu sposobów usuwania niechcianego owłosienia wciąż jednak sięga się po zwykłą maszynkę do golenia. Czy słusznie, skoro istnieją liczne alternatywy typu krem do depilacji? 

Co do zasady metody depilacji można podzielić na czasowe, dające efekt na kilka dni do kilku tygodni i trwałe, polegające na stałym usuwaniu owłosienia. O ile trwałe usunięcie owłosienia, np. za pomocą epilacji laserowej, jest dość kosztowne i nie każdy może z niego korzystać, o tyle wśród sposobów czasowej depilacji można wymienić co najmniej kilka, które z powodzeniem uda się wykonać w domu bez profesjonalnego wsparcia. 

Metody depilacji w domu 

Najprostszą metodą jest oczywiście użycie zwykłej maszynki do golenia, jednak obarczona jest ona ryzykiem podrażnień skóry czy nawet jej zacięcia. Sam efekt utrzymuje się do tego krótko, ponieważ wiele kobiet musiałoby używać maszynki co drugi dzień lub nawet codziennie. Jakie są alternatywy? 

  • Krem do depilacji - preparat do aplikacji szpatułką, rozpuszczający keratynę włosa bez naruszania cebulek włosowych,
  • Pasta cukrowa - działa podobnie do depilacji woskiem, nakładana na skórę pod włos i odrywana w stronę wzrostu włosów,
  • Depilator - urządzenie do użytku domowego, które dzięki obracającym się dyskom wyrywa włoski wraz z cebulkami. 

Jak działa krem do depilacji? 

Często wskazuje się, że najlepszą alternatywą dla maszynki do golenia jest krem do depilacji, zarówno do depilacji ciała, jak i np. wąsika czy okolic bikini. Powód? Taki produkt nie dość, że działa skuteczniej i daje dłużej utrzymujące się rezultaty, zawiera też substancje łagodzące. Dzięki nim nie trzeba martwić się o podrażnienia, a sama depilacja jest praktycznie bezbolesna. 

Krem do depilacji nakłada się specjalną szpatułką i pozostawia na kilka minut, by później przy użyciu tej samej szpatułki usunąć krem wraz z włoskami. Bardzo istotne jest dostosowanie produktu do rodzaju skóry – w przypadku skóry suchej, najlepiej szukać preparat dedykowany właśnie jej. 

Nie mniej ważnym krokiem jest pielęgnacja po zabiegu depilacji, gdzie w przypadku zakupu zestawu nie wolno pomijać drugiego kroku, np. zastosowania mleczka czy innego kosmetyku łagodzącego. Taki preparat nie tylko koi skórę, ale też spowalnia odrastanie włosków i zapobiega ich wrastaniu.