Intensywne emocje, nadmiar stresu, zaburzenia hormonalne - to kilka z wielu przyczyn nadmiernej potliwości całego organizmu, która może dotknąć każdego. Przekonaliśmy się o tym zwłaszcza podczas tegorocznych upałów, choć nadmierne pocenie się dokucza niektórym niezależnie od pory roku. 

Pierwsza myśl, gdy człowiek budzi się spocony po głębokim śnie? Na pewno gorączka spowodowana infekcją. Tak może stwierdzić ktoś, kto budzi się oblany potem jedynie w czasie choroby. Tymczasem dla wielu osób to przykra codzienność. Jakby tego było mało, pocenie się podczas snu to tylko początek, bo do tego dochodzi odwieczny problem spoconych pach podczas biegania czy treningu na siłowni, a w zasadzie – w czasie każdego szybszego spaceru czy nawet w czasie porządków domowych. Nadmierna potliwość całego organizmu czy nawet jedynie pocenie się pod pachami, głowy i twarzy bądź stóp, dokucza ludziom częściej niż się do tego przyznają.

Przyczyny nadmiernego pocenia

Nadmierna potliwość to problem stary jak świat, ale o tym, jak bardzo jest on dokuczliwy, wielu z nas przekonuje się dopiero podczas kolejnej fali upałów. Owszem, gdy u kogoś jest to problem nowy, warto poszukać przyczyn. Wśród nich można wymienić choćby cukrzycę, niewydolność serca, wybrane choroby neurologiczne, infekcje i choroby reumatyczne, nadczynność tarczycy czy chłoniak Hodgkina. Szczególnie niebezpieczną jest ostatnia z nich. Chłoniak Hodgkina to choroba nowotworowa, która objawia się nie tylko poceniem się podczas snu, ale też świądem skóry i powiększeniem węzłów chłonnych.

Aby odkryć przyczyny nadmiernego pocenia, warto choć profilaktycznie wykonać podstawowe badania, w tym morfologię krwi obwodowej z rozmazem, oznaczenie hormonów tarczycy, markery stanu zapalnego (OB i CRP) czy stężenie poziomu glukozy krwi na czczo. W diagnostyce niebagatelne znaczenie mają również inne objawy, od przewlekłego zmęczenia i osłabienia, przez bóle mięśni i stawów, po skoki ciśnienia i uczucie kołatania serca. W zdecydowanej większości nadmierna potliwość jest jednak osobniczą cechą organizmu, uwarunkowaną genetycznie.

Sposoby na nadmierne pocenie

Niezależnie od przyczyn nadmiernej potliwości, warto zdać sobie sprawę z tego, że dla wielu osób stanowi ona również problem estetyczny, a wręcz nieraz wstydliwy. Wbrew pozorom, jest on bardzo popularny, szczególnie w nocy oraz podczas uprawiania sportu. O ile jest to możliwe, najlepiej zdiagnozować i wyeliminować przyczyny nadmiernego pocenia, ale genów już się nie zmieni. Zresztą też nie każdą chorobę da się wyleczyć. Samej dolegliwości nie da się całkowicie wyeliminować, można jednak rozwiązać problem spoconych pach, które rzucają się w oczy m.in. na siłowni. W jaki sposób?

Jedynym sprawdzonym sposobem na nadmierne pocenie jest antyperspirant, choć i tu produkty są różne. Nie wolno go mylić z dezodorantem, ponieważ jedynie antyperspirant hamuje wydzielanie potu, natomiast dezodorant – maskuje nieprzyjemny zapach. Antyperspirant chroni zarówno przed potem, jak i przykrym zapachem. Jednym z najpopularniejszych produktów wspomagających walkę z nadmiernym poceniem, a konkretniej ze spoconymi pachami, jest antyperspirant Perspirex, który działa dłużej niż drogeryjne antyperspiranty, bo nawet do pięciu dni. W efekcie można stosować go rzadziej, co u osób aktywnych stanowi zaletę. 

Co zrobić, żeby się nie pocić?

Istnieją też naturalne sposoby na nadmierne pocenie, które choć w małym stopniu redukują problem. Wskazane jest picie niegazowej wody zamiast kawy i alkoholu oraz napojów cytrusowych, które nasilają potliwość. Zaleca się też unikanie gorących kąpieli i noszenie lekkiej odzieży z przewiewnych materiałów, najlepiej z lnu i bawełny. Gdy wszystkie sposoby zawodzą, a nadmierna potliwość z czasem coraz bardziej się nasila, konieczna jest konsultacja lekarska. Czasem za teoretycznie błahą dolegliwością może kryć się problem medyczny, któremu z pomocą odpowiednio wdrożonego leczenia da się zaradzić.