Czy wiesz, jak duże znaczenie ma to, jakimi kolorami otaczasz się na co dzień? Mowa tutaj nie tylko o wystroju mieszkania, ale również… Twojej szafie. Źle dobrane kolory ubrań mogą skutecznie dodać lat i przyćmić każdą urodę. Warto zatem być świadomym tego, które z nich nam służą, a po które sięgać należy o wiele rzadziej. Jak dobrać kolor ubrań do typu urody? Wbrew pozorom nie jest to wcale tak trudne, na jakie wygląda! 

 

Siła tkwi w kolorze

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają moc. Potrafią nie tylko stymulować mózg, czy przekładać się na samopoczucie, ale również oddziaływać na to, co zewnętrzne – podkreślać naszą urodę lub wręcz przeciwnie, tłumić ją i uwidaczniać wszelkie niedoskonałości. Jak to jest, że w jednych kolorach wyglądamy dobrze, a o innych mówimy, że jest nam w nich po prostu nie do twarzy? Sprawcą całego zamieszania są różne typy urody, które w otoczeniu odmiennych grup barw z palety kolorystycznej „gasną” lub wręcz przeciwnie – rozkwitają i nabierają blasku.


4 pory roku

Jeszcze do niedawna, specjaliści od analiz kolorystycznych wyróżniali cztery typy urody, odpowiadające porom roku - wiosnę, lato, jesień i zimę. Każdy z nich odznacza się wyraźnie zakreśloną charakterystyką:
• wiosna – najczęściej jasna blondynka o niebieskich oczach i jasnej cerze, której służą barwy kojarzone z wiosną – np. soczysta zieleń czy energetyczna żółć,
• lato – może to być ciemna blondynka, ale też jasna szatynka o jasnej cerze i oczach – mogą one jednak przybierać różną barwę. Temu typowi urody służą w szczególności wodniste kolory, np. błękity, turkusy.
• jesień – czyli wszystkie kasztanowłose lub rude panie z zielonymi/brązowymi oczami, często z piegami, które rewelacyjne wyglądają zwłaszcza w kolorze brązowym, ceglastym, musztardowym czy ciemnej zieleni.
• zima – kobiety o śniadej cerze, ciemnych włosach i brązowych oczach lub wręcz przeciwne – tzw. te o alabastrowej cerze, kruczoczarnych włosach i niebieskich oczach. Jej kolory to z kolei mocne i nasycone kobalt, granat, fiolet, czysta biel.


Mieszane typy urody

W odpowiedzi na problemy z przyporządkowaniem pań o urodzie niejednoznacznej, łączącej w sobie cechy różnych typów, czasem nawet skrajnie odmiennych, specjaliści stworzyli nowy system klasyfikacji, wyróżniający aż 12 typów kolorystycznych. Opiera się on na klasycznym podziale i uwzględnia dominację jednego z trzech atrybutów, które posiada każdy z podstawowych typów – są to temperatura (ciepła/zimna), walor (jasny/ciemny) i chromatyczność (kolor czysty/zgaszony).
Tak rozbudowany system pozwala na dobór idealnego zestawu kolorów, uwzględniającego specyficzne cechy urody. Jak określić swój typ urody? W tym celu warto skupić się przede wszystkim na pierwszym atrybucie. Chłodne typu charakteryzują się dominacją pigmentu różowego lub niebieskiego w cerze, z kolei ciepłe – żółtego bądź pomarańczowego.


Jaki kolor do jakiego typu urody?

Każdemu z 12 typów urody przypisuje się konkretną paletę barw, które mu służą – sprawiają, że twarz wygląda na wypoczętą, cera staje się promienna, a na metryce ubywa lat. Właśnie dlatego, dobrze mieć świadomość nie tylko tego, które fasony najbardziej sprzyjają naszej figurze, ale również wiedzieć, które barwy najlepiej podkreślają naszą urodę.
Warto również wiedzieć, gdzie można znaleźć ubrania najbardziej pasujące kolorystycznie do Twojego typu. Pamiętaj, że nie musisz podążać za najnowszymi trendami. Niech będą one dla Ciebie ciekawą inspiracją. Przede wszystkim jednak znajdź swój własny styl i jego się trzymaj.
Kobiety posiadające własny styl uwielbiają kobiece marki, takie jak Orsay czy Promod. Nic dziwnego - ich oferta jest tak zróżnicowana, że odpowiada na potrzeby wszystkich 12 typów kolorystycznych! Dużą popularnością cieszy się także Kik gazetka aktualna - nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny, ale przede wszystkim szeroki wachlarz różnych propozycji, w którym nie brakuje kobiecych kolorów i kwiatowych wzorów!


Zatem, do rzeczy. Jaki kolor do jakiego typu urody?

1. jasna wiosna – wśród zalecanych kolorów znajdują się czyste, jasne barwy, np. pastele.
2. ciepła wiosna – podobnie jak wyżej, stawiamy na czyste kolory, jednak nieco bardziej nasycone i w ciepłej tonacji, np. karmel, soczysta zieleń, przytłumiona żółć.
3. czysta wiosna – najbardziej wyrazisty typ wiosny, który podkreślić należy intensywnymi, ciepłymi kolorami. Warto stawiać na łączenie kontrastowych barw.
4. jasne lato – stawiamy na jasne, chłodne kolory, np. lawendowy, delikatny róż, pistacjowy.
5. chłodne lato – w tym przypadku szukajmy przede wszystkim chłodnych i zgaszonych barw, jak przytłumienie odcienie niebieskiego, zgaszony róż.
6. zgaszone lato – stawiamy na odcienie zgaszone i chłodne, z wyraźną nutą szarości, np. gołębi popiel, jasny szmaragd, zieleń morska.
7. ciemna jesień – stawiajmy na ciepłe, ale głębokie kolory, lekko przygaszone, np. przytłumiony granat, burgund, czekoladowy brąz.
8. ciepła jesień – najlepszy wybór to ciepłe barwy z wyraźną, czerwoną lub pomarańczową tonacją, np. morelowy, pomidorowa czerwień.
9. zgaszona jesień – szukamy zgaszonych, ciepłych i głębokich kolorów – jak śliwkowy, zielona oliwka, rdzawy pomarańcz.
10. ciemna zima – najlepszy wybór to głębokie, chłodne barwy – indygo, czysta śliwka, czerń.
11. chłodna zima – stawiamy na nieco jaśniejsze, lecz wciąż chłodne i czyste kolory, np. purpura, malina, szmaragd, fiolet.
12. czysta zima - podobnie jak wyżej - wśród zalecanych są chłodne i czyste barwy, lecz tym razem z wyraźną obecnością niebieskiego, jak magenta, indygo, granat, turkus.