Oczyszczają skórę z toksyn, łagodzą stany zapalne, poprawiają koloryt i wygładzają powierzchnię naskórka, redukują nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Algi znane na Dalekim Wschodzie od wieków, popularność w świecie zachodnim zyskały stosunkowo niedawno. Najpierw jako superfood, czyli produkt maksymalnie nasycony witaminami i mikroelementami, potem zaś jako składnik kosmetyków. Zresztą algi można stosować dwojako - jako kosmetyk oraz jako drogocenny składnik diety. W obu przypadkach przyniesie  nam wiele korzyści.

 

Bomba witamin i pierwiastków

Znanych jest aż dwadzieścia tysięcy gatunków glonów, z czego czterdzieści znalazło zastosowanie w kosmetyce. Algi zamieszkują wody wszystkich stref geograficznych - żyją zarówno w wodach słodkich, jak i słonych, chłodnych i ciepłych. Ich kolor (zielony, czerwony lub brunatny) zależy od głębokości, na której rosną oraz ilości docierającego do nich światła słonecznego. Zawartość substancji aktywnych zależy od czystości wód, pory roku, pogody oraz fazy księżyca w czasie ich wydobycia.

Jedna łyżeczka alg (czyli trzy gramy) zawiera cztery tysiące jednostek żywieniowych, czyli tyle, ile mieści się w 3-4 kg owoców oraz warzyw. Algi wchłaniają z wody wszystkie pierwiastki, dzięki czemu zawierają niemal wszystkie substancje potrzebne naszemu organizmowi. Ich liście kryją w sobie bogactwo łatwo przyswajalnych makro- i mikroelementów (m.in. sód, wapń, potas, chlor, siarka, fosfor, jod, żelazo, fluor, miedź, selen, mangan, nikiel), witaminy (C, z grupy B, w tym kwas foliowy, E, beta-karoten) i wysokiej jakości białko. Zawarte w nich lipidy, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe łagodzą stany zapalne naskórka i stymulują odbudowę uszkodzonych komórek, a także działają antyalergicznie. Wśród substancji czynnych obecnych w algach należą też polisacharydy, w tym kwas hialuronowy, który zapobiega starzeniu się skóry, działa nawilżająco i ujędrniająco.

 

Chlorella i spirulina

W kosmetyce zastosowanie znalazły przede wszystkim algi słodkowodne: chlorella i spirulina. Wprowadzone do organizmu, regulują pH, odtruwają a następnie przystępują do ożywienia mózgu, co rozpoczyna procesy regeneracyjne całego organizmu. Chlorella wiąże w organizmie metale ciężkie i usuwa je. Najczęściej występuje jako składnik kosmetyków oczyszczających. Z kolei bogata w aminokwasy, pierwiastki, beta-karoten oraz chlorofil spirulina używana jest jako składnik preparatów odmładzających.

 

Algi morskie

Brunatnice, zielenice i krasnorosty należą do wodorostów morskich i odznaczają się wysoką zawartością białka oraz jodu, mikroelementów i pierwiastków typowych dla wody morskiej. Algi morskie nazywane są eliksirem młodości, ponieważ spłycają zmarszczki, nawilżają, regenerują naskórek oraz używane są przy leczeniu problemów skórnych, takich jak łuszczyca, egzema, łupież czy trądzik.

 

Zastosowanie kosmetyków z zawartością alg

Algi stosowane są w kremach, balsamach, żelach i maseczkach do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Występują w postaci ekstraktu lub proszku. W zależności od właściwości konkretnego gatunku, kosmetyka wykorzystuje ich działanie w następujących problemach:

  • Zapobieganie i usuwanie cellulitu + wyszczuplanie (zielone i brunatne algi morskie),
  • Naturalny filtr przeciwsłoneczny + wyrównywanie kolorytu skóry (czerwone algi),
  • Na problemy skórne (trądzik, łojotok, łuszczycę, egzemę) - wszystkie rodzaje alg,
  • Antystarzeniowo na jędrną i gładką skórę (algi słodkowodne),
  • Na kruche naczynia krwionośne (tzw. pajączki) - algi słodkowodne.

Suplement diety

Stosując algi jako suplement diety w postaci tabletek lub proszku rozpuszczalnego w wodzie:

  • Przyspieszasz metabolizm,
  • Obniżasz poziom cukru oraz złego cholesterolu we krwi,
  • Dostarczasz organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu (poprawia się pamięć i zdolność kojarzenia),
  • Wzmacniasz system immunologiczny,
  • Spowalniasz starzenie się skóry dzięki silnym właściwościom antyoksydacyjnym alg.