Posiadaczki rzadkich i krótkich rzęs wiedzą, że nawet najlepsza maskara nie pomoże uzyskać efektu powłóczystego spojrzenia. Zabieg przedłużania rzęs jest dedykowany właśnie im, a także każdej kobiecie, która pragnie podkreślić spojrzenie kuszącą firanką rzęs i oszczędzić czas na wykonywanie makijażu oka. Rodzajów sztucznych rzęs jest kilka, podobnie jak metod ich doczepiania. O szczegóły techniczne zapytaliśmy kosmetolog Joannę Świrko - specjalistkę od przedłużania rzęs.

 

Jaki rodzaj sztucznych rzęs wybierają klientki najczęściej i dlaczego?

Joanna Świrko: Najczęściej klientki wybierają rzęsy syntetyczne, są one bardzo delikatne, miękkie i sprężyste co powoduje, że prawie nie czujemy ich na oku. Ponadto nie występuje ryzyko, że wystąpi uczulenie, tak jak w przypadku rzęs z futra norek.

Rzęsy możemy przedłużyć na wiele sposobów. Można je pogrubić, zagęścić, przedłużyć, podkręcić, co daje duże możliwości ich stylizacji. Rzęsy różnią się między sobą długością, grubością i profilem. Na rynku jest wiele metod pozwalających na dobranie odpowiedniej metody do oka klientki.

 

Na czym pokrótce polega metoda przedłużania rzęs?

Stylistka przykleja do jednej rzęsy naturalnej jeden włosek syntetyczny (przy metodzie 1:1) lub tworząc wachlarz z kilku syntetycznych rzęs (przy metodzie 2:1, 3:1 lub więcej przy metodach objętościowych). Klientka podczas całego zabiegu ma zamknięte oczy. Rzęsy naturalne są odtłuszczane specjalnym preparatem, a dolne rzęsy zabezpieczone zostają specjalną taśmą lub płatkiem.

 

Jak często trzeba ją powtarzać - uzupełniać sztuczne rzęsy?

Efekt utrzymuje się  na rzęsach ok 3-4 tygodni. Naturalny cykl życia rzęsy wynosi ok 60 dni. Po tym czasie rzęsa wypada a na jej miejsce rośnie nowa. Nasze sztuczne rzęsy będę wypadać wraz z naszymi rzęsami naturalnymi. Należy pamiętać, że  nie wszystkie rzęsy rosną równocześnie i znajdują się one w różnych fazach. Kiedy zakładamy rzęsy, nie wiemy, w jakim stadium wzrostu jest dana rzęsa. Dlatego dla utrzymania efektu zaleca się ich uzupełnianie po 3-4 tygodniach.

 

Czy po zabiegu przedłużania rzęs czegoś nie wolno robić - na przykład pływać w basenie?

Do  24 godziny po zabiegu nie należy dotykać rzęs aż do całkowitego wyschnięcia kleju oraz należy ostrożnie spać, aby rzęsy się nie powyginały (czyli najlepiej na plecach).

Do dwóch dni po zabiegu należy unikać zbyt gorącego prysznica oraz wizyty w saunie i na basenie (rzęsy nie powinny być narażone na wilgotne, gorące powietrze).

 

A jak wygląda sprawa z demakijażem?

Do demakijażu nie należy używać mleczek oraz płynów dwufazowych, ponieważ osłabiają one działanie kleju. Najlepiej używać płynów bez zawartości substancji tłuszczowych i olejów.

Dobrym rozwiązaniem są płyny micelarne. Nie wolno w żadnym wypadku usuwać lub wyrywać przedłużonych rzęs. Może to spowodować ich uszkodzenie i utrudnić regenerację. Można je usunąć tylko w gabinecie, przy użyciu specjalnego preparatu przez wykwalifikowaną osobę.

Rzęsy należy codziennie rozczesywać specjalną szczoteczką, którą po aplikacji otrzymamy od stylistki.

 

Ile mniej więcej wynosi koszt wizyty i jak długo trwa pierwsza/kolejne wizyty u kosmetyczki?

Czas pierwszej aplikacji to ok 1,5 - 3 godziny. Zależy  od gęstości i ilości naszych rzęs, oczekiwanego efektu a także od doświadczenia stylistki w przedłużaniu rzęs. Czas dopełnienie trwa zdecydowanie krócej. Cena pierwszej aplikacji to koszt wahający się od 100 do 400 PLN w zależności od wybranej metody. Koszt dopełnienia uwarunkowany jest od ilości doklejanych rzęs, mniej więcej od 90 - 200 PLN.

Joanna Świrko

Kosmetolog z Arkesia Profesjonalna Kosmetyka w Rumi. Od kilku lat specjalizuje się w przedłużaniu rzęs. Pasjonatka zdrowego stylu życia.