W dobie powszechnej profilaktyki przeciwstarzeniowej dużą wagę przywiązuje się już nie tylko do skóry twarzy i ciała, ale również do zębów. W gabinetach stomatologicznych pacjenci nie ograniczają się do leczenia ubytków. Coraz częściej mówi się bowiem też o de-agingu zębów, czyli odmładzaniu uśmiechu.

 

Jędrna skóra, wygładzone zmarszczki i smukłe ciało – to cel wielu kobiet. Jednak większość z nich, jawnie lub skrycie, marzy również o pięknym uśmiechu. Nierzadko sama pielęgnacja jamy ustnej to zbyt mało, by cieszyć się nienagannym uzębieniem, co widać po rosnącej popularności stomatologii estetycznej. W klinikach stosuje się najrozmaitsze zabiegi, które mają odmłodzić uśmiech – to właśnie de-aging zębów, który ma zamaskować czy zniwelować oznaki starzenia się zębów.

 

De-aging zębów, czyli co?

De-aging zębów to działanie przede wszystkim kompleksowe, skupiające się na wszystkich oznakach starzenia się – brakach w uzębieniu, a także startych, ukruszonych i zżółkniętych zębach. Niektóre procesy, jak na przykład ścieranie się szkliwa, są nieodwracalne, ale dzięki wybranym metodom leczenia wygląd zębów, a także twarzy można znacznie poprawić. Jeśli sytuacja tego wymaga, podstawą jest leczenie protetyczne.

Braki zębowe wpływają też na twarz, ponieważ z powodu zaniku kości szczęki i żuchwy wcześniej pojawiają się zmarszczki wokół ust, a skóra twarzy szybciej staje się wiotka. Rozwiązaniem tej sytuacji są wypełnienia kompozytowe i wkłady koronowo-korzeniowe, gdy korzenie pacjenta są zachowane. Przy ich braku stosuje się protezy lub implanty stomatologiczne.

Pogłębianie się i szybsze powstawanie zmarszczek wokół ust oraz bruzd nosowo-wargowych nasilają też wady zgryzu, które koryguje się leczeniem ortodontycznym. Choć kojarzy się ono z leczeniem prowadzonym u dzieci i nastolatków, także u osób dorosłych może wiele pomóc, ponieważ poprawia pracę stawu skroniowo-żuchwowego, ogranicza ścieranie się zębów, a nawet – pośrednio – poprawia owal twarzy.

 

Od bondingu do wybielania

Wśród zabiegów typowych dla de-agingu zębów do często stosowanych należy też bonding, czyli odbudowywanie powierzchni zębów za pomocą żywicy kompozytowej. Materiał kompozytowy występuje w różnych kolorach, dlatego można dopasować go do barwy zębów, choćby po to, by pokryć nim zniekształcenia, ubytki oraz przebarwienia.

Ciesząc się pełnym uzębieniem, bez ubytków, można ograniczyć się do wybielania, choć tak naprawdę bardzo często wystarczająca jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Stosowanie średniej szczoteczki i pasty bez drobinek niszczących szkliwo, nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej to najlepsza profilaktyka. Jej nieodłącznym elementem powinien być regularnie wykonywany zabieg higienizacji, który pozwala pozbyć się osadu i kamienia nazębnego, pomagając utrzymać naturalną biel zębów.