Wybielanie zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologii estetycznej. Jest to zabieg skuteczny, trwały i stosunkowo bezpieczny. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkie pojawienie się zauważalnego efektu estetycznego, który wpływa na prezencję, a w konsekwencji także na komfort psychiczny osoby, która wstydziła się stanu swoich zębów.
Dlaczego zęby matowieją i żółkną?
O kolorze naszych zębów w dużym stopniu decydują geny. Część osób może mieć zęby żółto-brązowe, a nawet zielonkawo-szare, a jednocześnie bardzo zdrowe. Decyduje o tym m.in. przezierność zęba. Szkliwo cienkie sprawia, że prześwituje spod niego zębina nadająca zębowi żółty odcień. Przezierność wzrasta także wraz z wiekiem. Powoli na powierzchni naszych zębów pojawiają się przebarwienia. Wśród nich wyróżniamy te spowodowane:
Czynnikami wewnętrznymi - stosowanie leków, wpływ nadmiernej fluoryzacji, kontakt z różnorakimi substancjami chemicznymi, urazy, w wyniku których dochodzi do pęknięcia szkliwa.
Czynnikami zewnętrznymi - dieta, palenie papierosów, picie dużej ilości kawy i herbaty. Ten rodzaj przebarwień może pojawiać się na powierzchni zęba, wówczas usuwa się go np. w trakcie zabiegu usuwania kamienia nazębnego. Przebarwienia głębokie można natomiast usunąć tylko w czasie wybielania zębów.
Wybielamy czy rozjaśniamy?
Z uwagi na to, że konsumenci bywają zbyt często wprowadzani w błąd, zaczęto poszukiwać ostrych definicji terminów „rozjaśnianie” oraz „wybielanie”. Europejski Inspektorat Sanitarny orzekł, że wybielaniem można nazywać jedynie działanie prowadzące do wybielenia, czyli takie, w którym stosuje się produkty zawierające nadtlenki wodoru lub nadtlenki karbamidu. Rozjaśnianiem można natomiast nazywać wszystkie rodzaje zabiegów, które usuwają zanieczyszczenia z zębów. Zatem pasty do zębów mogą czasem nazywać się pastami wybielającymi, podczas gdy będą jedynie rozjaśniały zęby. Wybielanie lepiej powierzyć specjalistom.
Jakie są metody wybielania zębów?
Wśród dostępnych metod wybielania zębów dominują dwie metody używane przez stomatologów.
Wybielanie za pomocą lampy - zabiegi wykonywane są w gabinecie stomatologicznym przy użyciu żelu wybielającego i specjalnych lamp. Zaletą tej metody jest możliwość rozjaśnienia zębów nawet o 8 tonów. Zabieg twa ok. 45 minut.
Wybielanie zębów nakładkami - zabiegi wykonywane są przez pacjenta w domu przy użyciu specjalnej, przygotowanej przez lekarza szyny wypełnianej preparatem wybielającymi. Wybielanie szyną trwa od 7 do 14 dni.
Jak przygotować się do zabiegu?
Każdy zabieg powinien być poprzedzony wywiadem lekarskim, w czasie którego specjalista zbierze informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta, wykluczając możliwe przeciwwskazania, do których należą m.in.: wiek poniżej 15 roku życia (nie wybiela się zębów u dzieci), ostre przebarwienia, ciąża i okres karmienia piersią, duża wrażliwość zębów na zmianę temperatury, alergia na składniki preparatu wybielającego, ciąża i okres karmienia piersią (istnieje zbyt mało danych dotyczących wpływu zabiegu na płód i rozwój dziecka). W czasie badania lekarz powinien także ocenić stan zębów i wytłumaczyć pacjentowi, jakie możliwości daje zabieg stomatologii estetycznej oraz jaki stopień wybielenia będzie wskazany. Zdarza się, że marzenia pacjentów niestety nie pokrywają się z rzeczywistością. Często jest to spowodowane wiarą w nienaturalną biel zębów celebrytów, których wizerunki są poddawane starannej edycji programami graficznymi. Należy też pamiętać, że wybieleniu nie ulegną wypełnienia, licówki czy korony.
Przebieg wybielania zębów
Wybielanie lampą - przed wybielaniem zębów lampą należy ustalić przyszły kolor zęba, a w razie potrzeby wykonać dodatkowe zabiegi m.in.: usunięcie kamienia nazębnego. Gdy już to nastąpi, lekarz lub personel nadzorowany przez niego nakłada na dziąsła środek zapobiegający podrażnieniu a następnie żel wybielający. To właśnie żel, pod wpływem działania promieni emitowanych przez lampę, odpowiedzialny jest bezpośrednio za proces wybielania zębów. Cała procedura polega na powtórzeniu cykli nakładania preparatu i naświetlania. Zazwyczaj są to trzy cykle trwające ok. 10 minut.
Wybielanie nakładkami - w gabinecie lekarz lub technik działający z upoważnienia lekarza wykonują odlew zębów (podobnie jak przed wykonywaniem protez). Odlew służy do stworzenia nakładek winylowych. Wraz z szyną/nakładką pacjent otrzymuje żel wybielający. Zabieg polega na aplikacji żelu oraz założeniu nakładki (najczęściej na noc). Uzyskanie efektu wymaga zazwyczaj powtarzania zabiegów przez 7-14 dni.
Postępowanie po zabiegu
Zabieg może powodować ból zębów, który można tłumić użyciem dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Zarówno wybielanie laserem, jak i nakładkami, może podrażniać dziąsła. Zazwyczaj ich ból i towarzyszące mu przebarwienie mija samoczynnie, jednak w razie nasilania się objawów należy zgłosić się na konsultację. Po zabiegu lampą przez 48 godzin nie powinno się pić kawy, herbaty, wina i innych napojów, które mogą mieć wpływ na kolor zębów. Podobne wskazania dotyczą żywności. Specjaliści sugerują, by przez kilka dni nie jeść i nie pić niczego, co w kontakcie z białą tkaniną mogłoby spowodować jej zabarwienie. Zabrania się także palenia. Najczęstszym zaleceniem jest używanie odpowiednich past do zębów oraz płynów, dzięki którym efekt zabiegu zostanie dodatkowo utrwalony.