Miesiące letnie to dla wielu osób wyczekany moment na rozpoczęcie regularnego opalania się i czerpania witaminy D ze słońca. Coraz częściej jednak mówi się o potencjalnych zagrożeniach wynikających z nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV. Dużą rolę w procesach ochrony komórek organizmu, w tym skóry, przed oparzeniami i w skrajnych przypadkach ich mutacjami oraz nowotworami, odgrywa odpowiednie żywienie i podaż substancji o potencjale antyoksydacyjnym. 


Witaminy ważne przy opalaniu się

Witaminami, które odgrywają największą rolę podczas przebywania na słońcu, są te, które wykazują silne działanie hamujące stres oksydacyjny. Długotrwała ekspozycja skóry na promienie słoneczne w godzinach największego nasłonecznienia wywołuje bowiem stan zapalny i uszkodzenie komórek. Objawem niemal natychmiastowym tego działania jest zaczerwienienie skóry, natomiast częste i wieloletnie jego powtarzanie przyspiesza proces starzenia się skóry oraz zwiększa jej podatność na choroby nowotworowe.
Witaminami, które w największym stopniu łagodzić mogą skutki stresu oksydacyjnego, są witaminy A, C oraz E. Warto przed sezonem letnim zadbać o odpowiednio wysoką i systematyczną podaż tych witamin, gdyż spektrum ich funkcji zdecydowanie wykracza poza ochronę komórek skóry.


Składniki mineralne wspierające skórę

Obok witamin związkami o ochronnym działaniu dla skóry mogą być również pierwiastki mineralne. Jednym z najbardziej popularnych w kontekście dermo-pielęgnacji pierwiastków jest cynk. Reguluje on liczne procesy zachodzące w zarówno w wierzchnich, jak i głębszych warstwach skóry, a jego niedobory sprzyjają pelagrze, łysieniu, a także opóźniają gojenie się ran.
Pierwiastkiem poniekąd współpracującym z cynkiem jest miedź. Miedź uczestniczy w syntezie i stabilizacji białek powiązanych ze skórą i jej unaczynieniem. Co więcej, zarówno cynk, jak i miedź wykazują działanie antyoksydacyjne, zatem uzupełniać mogą w pewien sposób funkcje wyżej wymienionych witamin. 

Ekstrakty roślinne o potencjale antyoksydacyjnym

Istnieje szereg produktów spożywczych codziennego użytku, które zawierają substancje aktywne biologicznie i wpływające na przemiany biochemiczno-fizjologiczne. W tradycyjnej formie jednak nie zawsze mają możliwość zadziałać tak efektywnie, jak ekstrakty, gdyż zazwyczaj dawki są zbyt niskie lub kiepsko przyswajane. Mowa tutaj m.in. o kwercetynie, polifenolach i katechinach, astaksantynie, hesperydynie czy piperynie. Związki te pozyskiwane są z surowców roślinnych, takich jak cebula, jabłko, zielona herbata, pomarańcza, czarny pieprz, dzika róża, czy mikroalgi. Należą do najsilniejszych znanych roślinnych antyoksydantów i dzięki temu oddziaływać mogą z komórkami skóry eksponowanymi na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe.


Tyrozyna a opalanie

Jeszcze inny rodzaj wsparcia skóry przy opalaniu się może stanowić konsumpcja aminokwasu tyrozyny. Nie jest ona aż tak istotnym czynnikiem ochronnym, jednak wpływa na jeden ważny dla brązowego kolorytu skóry proces. Otóż uczestniczy ona w wytwarzaniu melaniny w organizmie, a ta z kolei jest bezpośrednio zaangażowana w kształtowanie zarówno koloru skóry, jak i włosów czy oczu. Warto dodać, że z tyrozyny powstaje jeszcze w organizmie tzw. hormon motywacji, czyli dopamina, co w pewien sposób umilić może odpoczynek na świeżym powietrzu. Kompleks wymienionych związków można zapewnić sobie poprzez odpowiedni wybór suplementów, jednak wygodniej będzie zastosować gotowy zestaw dla fanów promieni słonecznych. Zupełnie nowym produktem w tej kategorii jest kompleks SUNROSE oferowany przez markę ALLDEYNN, oparty na wyjątkowej jakości składników pochodzenia naturalnego.