Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna nie tylko w okresie wakacyjnym. Kosmetyki, które zawierają filtry SPF powinny być wprowadzane do codziennej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok. Promieniowanie UVA i UVB powoduje nieodwracalne zmiany w wyglądzie skóry, ale może także powodować liczne jej choroby. 

Czym jest SPF?

SPF czyli po prostu Sun Protection Factor to współczynnik, który wskazuje, jak długo możemy przebywać na słońcu w sposób bezpieczny, z gwarancją braku poparzeń i podrażnień. W jaki sposób obliczyć ilość godzin, które można beztrosko spędzić w towarzystwie promieni słonecznych? Należy wykonać prosty rachunek, poddając się ekspozycji na słońcu. Jeśli widoczny rumień pojawia się po upływie 15 minut, a zastosowaliśmy krem z SPF 15, przebywać na słońcu możemy wówczas około 4 godzin (15 minut x 15 SPF = 225 minut).


Dlaczego należy stosować kosmetyki z filtrem SPF?

Dużo mówi się o szkodliwym działaniu promieni UVA oraz UVB i faktycznie mają one negatywny wpływ na naszą skórę. To właśnie one odpowiedzialne są za tworzenie się wolnych rodników, które w konsekwencji prowadzą do fotostarzenia się skóry i opóźniania produkcji kolagenu i elastyny. To właśnie te składniki sprawiają, że nasza skóra staje się elastyczna i jędrna. Promieniowanie nie tylko spowalnia ich produkcję, ale także upośledza ich włókna, a na skórze pojawiają się widoczne zmarszczki i nierówności, których chcemy unikać. Dodatkowo, częsta ekspozycja na słońcu prowadzić może do stanów przed- i nowotworowych, a także przewlekłego stanu zapalnego, który dotykać będzie narządów wewnętrznych. Ochrona przeciwsłoneczna jest więc wskazana nie tylko latem, ale przez cały rok, aby należycie zadbać nie tylko o kondycję skóry, ale przede wszystkim jej zdrowie.


Zdrowe opalanie

Obowiązkowym krokiem podczas każdej ekspozycji na słońcu jest stosowanie kremów do opalania (duży wybór kremów z filtrami oferuje m. in. drogeria Cocolita). Większość z nich posiada filtry SPF, które minimalizują ryzyko wystąpienia podrażnień. Produkty do opalania przybierają aktualnie bardzo różną formę – od typowych kremów, mleczek, po balsamy, produkty w formie mgiełki lub pianki. Ciekawymi kosmetykami są produkty do stosowania po ekspozycji na słońcu – łagodzące żele i balsamy koją skórę, nawilżają ją i podkreślają opaleniznę. W tym celu z powodzeniem stosować można także żele aloesowe, które dodatkowo wykazują działanie chłodzące skórę.


Filtry chemiczne a filtry mineralne

Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty z filtrami chemicznymi, mineralnymi oraz tak zwane filtry mieszane. Filtry mineralne (fizyczne) są fotostabilne i bardzo dobrze tolerowane przez skórę. Sporadycznie - mogą podrażnić cerę, ale zdarza się to zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku stosowania filtrów chemicznych. Skutecznie odbijają promienie UVA oraz UVB. Filtry chemiczne absorbują, pochłaniają promieniowanie UV i likwidują wolne rodniki. Warto wiedzieć, iż mogą wywoływać reakcje alergiczne, ponieważ wzbogacane są substancjami dodatkowymi – np. silikonami. Zaletą filtrów chemicznych jest konsystencja, która lepiej wchłania się w skórę i zazwyczaj nie pozostawia białego filmu na skórze.

Opalanie się jest formą relaksu, dzięki której nasza skóra nabiera zdrowego, brązowego wyglądu. Aby należycie chronić się przed promieniowaniem UVA i UVB koniecznym jest, aby kremy ochronne stosować przez cały rok, nie tylko w momencie poddawania się ekspozycji na słońcu. Wielość kosmetyków z filtrami SPF sprawia, iż dobór odpowiedniego produktu nie sprawia już trudności, a producenci topowych marek pielęgnacyjnych oferują szereg rozwiązań dostosowanych do potrzeb i rodzaju każdej skóry.