Długo wyczekiwane słoneczne dni aż kuszą, by zażyć pierwszych słonecznych kąpieli. Mało kto myśli wtedy o ostrożności. Tymczasem kosmetyki do opalania to konieczność, a ich stosowanie zalecane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Szczególną uwagę należy poświęcić kremom do opalania dla dzieci.

Długie spacery w pierwsze słoneczne weekendy, spotkania grillowe i zabawy w ogrodzie – okazji, by złapać promienie słoneczne jeszcze przed wakacjami letnimi nie brakuje. Tym bardziej o tym, jaki krem do opalania dla dzieci najlepiej wybrać, warto pomyśleć jeszcze przed urlopem. Powód? Skóra jest narażona na poparzenia słoneczne już wiosną, a to właśnie dzieci mają tendencję do spiekania się na raka. Ich skóra jest znacznie delikatniejsza, a zatem o oparzenia jest łatwiej niż u dorosłych, a stąd prosta droga do większego ryzyka nowotworów skóry w przyszłości.

Jaki krem do opalania dla dzieci?

Skóra małych dzieci zawiera mniejsze ilości melaniny, przez co promienie głębiej w nią wnikają i szybciej dochodzi do oparzeń. Tym ważniejsza jest profilaktyka i ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Trudno oczywiście zabronić dziecku przebywania na słońcu i choćby z tego powodu wskazane jest stosowanie kremu do opalania. Jaki preparat wybrać? Najlepiej krem z filtrami fizycznymi, które rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Ważne też, by zawierał on filtry chroniące przez promieniowaniem UVB i UVA.

Skuteczne kosmetyki do opalania muszą zapewniać oczywiście wystarczającą ochronę. Owszem, żaden preparat przeciwsłoneczny nie chroni w 100%, ale faktem jest, że ta ochrona jest wyższa przy SPF50 niż SPF30. U dzieci, a także dorosłych ze skórą atopową oraz jasną zaleca się stosowanie kosmetyków z SPF50. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzice stosowali ten sam preparat, co dziecko – jeśli tylko zapewnia on wystarczająco wysoką ochronę, jest równomiernie nakładany, a jego aplikacja jest powtarzana co najmniej co dwie godziny.