Staje się coraz popularniejsza, ze względu na właściwości czysto lecznicze. Sprawdź, kiedy można po nią sięgnąć.

 


Jak powstaje medyczna marihuana

Marihuanę medyczną uprawiano od wielu tysięcy lat. W przeciwieństwie do rekreacyjnej, powstaje z konopii siewnych, nie indyjskich. Siewne konopie wyróżnia mała zawartość psychoaktywnego THC (0,2-0,3%), a dużą przeciwzapalnego i przeciwbólowego CBD. Dlatego od setek lat są używane by łagodzić objawy wielu chorób i zwiększyć komfort życia pacjenta.


Kiedy użyć medycznej marihuany?

Właściwości lecznicze medycznej marihuany zostały już wielokrotnie potwierdzone dokładnymi badaniami. Medyczna marihuana wykorzystywana jest między innymi w leczeniu chorób układu oddechowego takich jak astma, w których zwiększa wydolność płuc. Lecznicza marihuana w chorobach układu krążenia zmniejsza ciśnienie krwi i wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. W terapii medyczną marihuaną chorób układu nerwowego zaobserwowano zmniejszenie napięcia mięśni, częstości napadów drgawkowych i niepokoju. Medyczna marihuana ma szerokie zastosowanie w redukcji bólu przy stwardnieniu rozsianym, nowotworach oraz przewlekłych bólach.


Co jeszcze daje leczenie medyczną marihuaną?

Marihuana lecznicza, ze ściśle określonym stosunkiem THC i CBD, pozwala zwiększyć apetyt u pacjentów z chorobami, które go obniżają. Zmniejsza też zaparcia i biegunki, wpływając korzystnie na perystaltykę jelit. Działanie przeciwbólowe marihuany leczniczej jest nieocenione w końcowych stadiach raka i neuropatiach. Marihuana medyczna uspokaja także odpowiedzi immunologicznej przy autoagresji (reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Hashimoto).


Marihuana medyczna - stosowanie

Leczniczą marihuanę można kupić w postaci suszu, kropli, olejków, koncentratów, izolatów i kapsułek. Konopie lecznicze w medycynie zaleca się przyjmować w postaci suszu, metodą waporyzacji. Polega ona na rozdrobnieniu i pogrzaniu suszu konopi leczniczych, a następnie wyciągnięciu pary z urządzenia zwanego waporyzatorem. Waporyzacja zapobiega utracie części substancji czynnych oraz daje najszybszy efekt, już po 5 do 10 minut od inhalacji.


Marihuana medyczna w Polsce

Marihuana medyczna dostępna jest w legalnie w Polsce od 2017 roku. O rozpoczęciu terapii decyduje lekarz, po zapoznaniu się z chorobą i objawami. Każdy lekarz uprawniony do wykonywania zawodu - oprócz lekarzy weterynarii - może wystawić receptę. Najlepiej jednak udać się do kliniki specjalizującej się w leczeniu konopiami indyjskimi.