Związek siwienia włosów ze starzeniem się organizmu jest niezaprzeczalny, jednak dlaczego u niektórych proces gwałtownie przyspiesza około 35. roku życia, a u innych już nawet kilkanaście lat wcześniej? Czy siwienie włosów można spowolnić?

 

Sama barwa włosów zależy oczywiście od genetyki, ponieważ za ciemne włosy odpowiada eumelanina, która jest w nich obecna w dużych ilościach. We włosach blond eumelaniny brakuje lub jest jej bardzo mało. Proces siwienia jest już częścią starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem melanocyty w mieszkach włosowych, czyli komórki produkujące melaninę, stają się mniej aktywne. W efekcie włosy odrastają bez pigmentu i stają się szare.

Dlaczego u niektórych włosy siwieją wcześniej, a u innych później? Jak wykazały badania, do przedwczesnej niewydolności melanocytów w mieszkach włosowych prowadzi stres oksydacyjny spowodowany czynnikami środowiskowymi, czyli m.in. promieniowaniem UV czy zanieczyszczeniami, ale również stres emocjonalny. Włos odrastający z mieszków włosowych nie zmienia więc barwy, lecz pozbawiony jest pigmentu.

Proces jest stopniowy i najczęściej zaczyna się po 35. roku życia. U niektórych siwe włosy pojawiają się wcześniej. Przyczyną mogą być m.in. choroby tarczycy, bielactwo, niedobór witaminy B12 czy nerwiakowłókniakowatość. Na szybkość pojawiania się siwych włosów wpływają też czynniki genetyczne. Jeśli rodzice zaczęli siwieć wcześniej, z dużym prawdopodobieństwem podobnie będzie u ich dzieci.

Czy proces siwienia włosów można spowolnić? Niestety, nie istnieją badania naukowe, które dowodziłyby, że przyjmowanie suplementów wpływałoby na produkcję melaniny. Przyjmuje się, że jeśli siwienie jest spowodowane niedoborami, np. żelaza, miedzi, cynku czy wapnia mających związek z melanogenezą, suplementacja tych pierwiastków może wpłynąć na pigmentację włosów.

Przyjmowanie witamin, np. z grupy B, wraz z minerałami, może pomóc tylko i wyłącznie wtedy, gdy potwierdzono ich niedobór. W przeciwnym wypadku o wiele sensowniejsze tak dla barwy włosów, jak i dla kondycji skóry, jest utrzymywanie niskiego poziomu stresu i mniejsza ekspozycja na promieniowanie UV.