Każda z nas pragnie mieć lśniące, zdrowe i pełne życia włosy. Kluczem jest tu dobrze dobrany szampon. Czy jesteś pewna, że ten, którego obecnie używasz, jest dla ciebie idealny? Czy pozwala wydobyć pełnię potencjału twoich włosów? A może nadszedł czas na zmianę? W tym artykule podpowiemy ci, jak wybrać szampon doskonały – taki, który da twoim włosom to, czego naprawdę potrzebują.

 

Szampon nawilżający czy zupełnie coś innego? Diagnoza włosa to pierwszy krok do sukcesu

Przygoda z dobraniem idealnego szamponu zaczyna się od rozpoznania potrzeb włosów i skóry głowy. Czy jest sucha, czy tłusta? Czy są proste, czy kręcone? A może masz problem z łupieżem, swędzeniem czy nadmiernym wypadaniem włosów? Każda z tych kwestii ma znaczenie. Szampon do włosów tłustych niekoniecznie sprawdzi się u osoby z włosami suchymi, a przeciwłupieżowy do wrażliwego skalpu. Najbezpieczniejszym wyborem zdaje się być szampon nawilżający.

Szampon nawilżający z keratyną

Jeśli obserwujesz u siebie tendencję do wypadania włosów, rozwiązaniem może być szampon nawilżający z keratyną. To naturalny składnik, który pomaga wzmocnić strukturę włosów i zapobiegać uszkodzeniom – odbudowuje włosy od środka.

Szampon nawilżający do codziennego stosowania

Podrażniona skóra głowy, łuszczenie się, a nawet łupież? W takim przypadku unikaj mocnych, drażniących detergentów i staraj się ułagodzić skalp. Szampon nawilżający sprawdzi się tu znakomicie.

Zrozumieć skład: klucz do zdrowych włosów

W doborze szamponu niezwykle ważna jest świadomość składu. Unikaj tych, które zawierają szkodliwe dla twoich włosów składniki takie jak parabeny czy silikony. Wybieraj kosmetyki bogate w składniki odżywcze, witaminy i oleje. Szczególnie cenny może być wspomniany już szampon nawilżający z keratyną.

Znajdź swój rytm: częstotliwość mycia włosów

Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie, różne są nasze potrzeby. Jedna kobieta potrzebuje myć włosy codziennie, inna raz na dwa dni, a jeszcze inna raz w tygodniu. Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na to, jak często powinno się myć głowę. Najważniejsze jest, aby słuchać swojego organizmu i dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb. Czy lepszy będzie szampon nawilżający do codziennego stosowania, czy może produkt innego rodzaju, po który sięgasz rzadziej – decyzja należy do Ciebie.

Istnieje jednak przekonanie, że codzienne mycie włosów powoduje ich szybsze przetłuszczanie. W pewnym sensie ta teoria ma swoje podstawy – codzienne używanie silnie oczyszczających szamponów może uszkodzić naturalną ochronę skóry głowy, co skutkuje zwiększoną produkcją sebum. Niemniej, jednak jeśli korzystamy z łagodnych szamponów i nasze włosy wymagają regularnego odświeżania, codzienne mycie nie jest niewłaściwe.

A czy wiesz, że w swoim zestawie kosmetyków do pielęgnacji włosów warto mieć dwa rodzaje szamponów: szampon do regularnego stosowania oraz szampon oczyszczający, którego używasz co pewien czas. Jakie są ich różnice? Produkty do codziennego użytku powinny charakteryzować się jak największą łagodnością dla włosów. Optymalnym wyborem jest kosmetyk, który nie zawiera agresywnych detergentów mogących podrażnić skórę głowy (najczęściej spotykane to SLS i SLES), oraz silikonów, które pokrywają włosy nieprzenikalną powłoką. Za to raz na kilka myć należy sięgnąć właśnie po szampon z SLS-ami, który intensywnie oczyszcza skórę.