Mówi się, że pośpiech to zły doradca i choć powiedzenie odnosi się do podejmowania decyzji, doskonale oddaje też negatywne skutki pośpiechu w pielęgnacji włosów. Szybkie mycie włosów po ciężkim dniu to zdecydowanie zbyt mało, by cieszyć się z nienagannej fryzury. Szampon jest oczywiście niezbędny, jednak to odżywka do włosów jest tym kosmetykiem, który zmienia zasady gry.

 

Szybkie mycie włosów, traktowanie ich suszarką, brak jakichkolwiek olejków czy innych produktów nawilżających i ochronnych – to bardzo prosta droga do puszących się, przesuszonych i łamliwych włosów. Choć wydaje się to oczywiste, stosowanie odżywki do włosów, która teoretycznie stanowi nieodłączną część duetu z szamponem, niejednej kobiecie wydaje się zbędne. Dlaczego nie powinno tak być? Oto trzy powody, dla których odżywka do włosów to must-have w codziennej pielęgnacji.


Odżywka do włosów ułatwia rozczesywanie

Rozczesywanie włosów po myciu potrafi być problematyczne i kończyć się kępką wyrwanych kosmyków. Najlepiej wiedzą o tym właścicielki włosów wysokoporowatych, czyli z mocno rozchylonymi łuskami, które są matowe i podatne na zniszczenia. W ich przypadku stosowanie odżywki do włosów to najlepsze, co można zrobić, ponieważ kosmetyk domyka łuski włosa, jednocześnie zapewniając włosom odpowiedni poślizg i zmniejszając tarcie podczas rozczesywania. Odżywka ułatwiająca rozczesywanie włosów powinna zawierać naturalne oleje, np. arganowy lub migdałowy, proteiny (np. białko pszenicy, jedwabiu czy keratynę), wskazane są też ceramidy i pantenol.


Odżywka do włosów ułatwia układanie fryzury

Włosy pozbawione odpowiedniej pielęgnacji są nie tylko matowe, ale i niesforne. Odżywka do włosów znacznie ułatwia układanie fryzury, zwłaszcza jeśli jest dobrze dobrana do typu włosów. Poprzez stosowanie odżywki dba się o ich optymalny poziom nawilżenia, a także poprawia ich strukturę. Kosmetyk do włosów z suchymi końcówkami zapobiega puszeniu się fryzury, natomiast odżywka zwiększająca objętość włosów pogrubia strukturę i zwiększa grubość włosów. Efekty używania odżywki doskonale widać przy włosach kręconych, ponieważ preparat, domykając łuski włosów i nawilżając kosmyki, podkreśla skręt fal i loków.


Odżywka do włosów chroni przed zniszczeniami

Stosowanie odżywki do włosów ma jeden zasadniczy cel – tworzyć film ochronny na włosach, który zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych czy spowodowanych czynnikami zewnętrznymi. Bariera ochronna redukuje osadzanie się zanieczyszczeń na włosach i szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Włosy są jednocześnie odporniejsze na łamanie, m.in. dlatego, że bariera ochronna zapobiega nadmiernej utracie wilgoci. Odrębną kategorią, ale również wartą uwagi, są odżywki do włosów farbowanych, które intensywnie regenerują włosy, jednocześnie zapewniając ochronę koloru. Choćby to, że chronią przed blaknięciem i opóźniają konieczność kolejnej koloryzacji, przysłuży się kondycji fryzury.