Stylizacja włosów często obarczona jest ryzykiem zniszczeń, tym lepiej przyjmuje się nowości, które pozwalają zadbać o fryzurę w bardziej naturalny sposób. To tłumaczy popularność nanoplastii włosów – nowej metody trwałego prostowania włosów.  

Dotąd trwałe prostowanie włosów kojarzyło się z możliwością ich osłabienia. Jednak i tu, podobnie jak branży zabiegów estetycznych, pojawiła się bardziej naturalna i bezpieczna alternatywa. Nanoplastia włosów, zdobywająca coraz większą popularność w salonach fryzjerskich, to metoda pozwalająca uzyskać efekt prostych włosów już po jednym zabiegu, przeznaczona do każdego rodzaju włosów. Czym dokładnie różni się od keratynowego prostowania włosów?

Nanoplastia włosów – co to jest?

Nanoplastia to brazylijskie prostowanie włosów bazujące na naturalnych produktach. W przeciwieństwie do keratynowego prostowania włosów, zabieg odbywa się bez użycia formaldehydu i jego pochodnych, dzięki czemu jest bezpieczny nawet dla młodych mam karmiących piersią oraz kobiet w ciąży. Na włosy, przed samym prostowaniem, aplikowany jest preparat na bazie kolagenu i aminokwasów, który działa nawilżająco i regenerująco.

Składniki te odżywiają i zapobiegają puszeniu się włosów, a dzięki działaniu wysokiej temperatury prostownicy wnikają do wnętrza włosa, dając przy tym doskonałe efekty w postaci wygładzenia fryzury. Za efekt prostych włosów odpowiada z kolei zawarta w kosmetykach do nanoplastii karbocysteina oksoacetamidowa – kompleks składający się z kwasu glioksylowego, cysteiny i kwasu octowego. Jako ciekawostkę można podać fakt, że nanoplastia pozwala wyprostować nawet włosy afro, a więc jej efekty potrafią być wręcz spektakularne.

Zabieg nanoplastii jest nie tylko bezpieczny, ale ma wręcz zbawienny wpływ na kondycję włosów. Otóż produkty z kolagenem i aminokwasami, które pod wpływem temperatury wnikają w strukturę włosa, odbudowują wiązania dwusiarczkowe we włosach. Tym samym poprawiają one ich sprężystość. W preparatach do nanoplastii znajdują się ponadto cenne oleje i witaminy, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że po zabiegu prostowania – wbrew obiegowym opiniom o stylizacji, która obciąża fryzurę, włosy będą zdrowe i idealnie odżywione.

Jak przebiega nanoplastia włosów?

Nanoplastia włosów to zabieg kilkuetapowy, poprzedzony testem elastyczności włosów, który ma na celu określenie ich kondycji. To od niej zależy, ile preparatu wykorzysta stylista. Następnie włosy są myte i podsuszone, wówczas można aplikować kosmetyk, który pozostawia się na czas 60 do 120 minut. Później preparat jest częściowo spłukiwany, a włosy dokładnie suszone. Na tym etapie rozpoczyna się dokładne - pasmo po paśmie - prostowanie włosów, aż do otrzymania perfekcyjnej gładkości. Gdy ten etap się zakończy, fryzjer suszy włosy zimnym powietrzem.

Zabieg kończy się myciem włosów, aplikacją maski i jej spłukaniem. Cała nanoplastia włosów trwa od trzech do sześciu godzin. Czas trwania zabiegu zależy głównie od ilości użytego preparatu, gęstości i długości włosów, a także od ich kondycji. Co ważne, jeśli zdaniem stylisty są one mocno zniszczone, może on odmówić wykonania nanoplastii. Nie wykona jej również w dniu farbowania – między koloryzacją a nanoplastią włosów zaleca się co najmniej 72-godzinny odstęp.

Nanoplastia włosów – ile czasu się utrzymuje?

Niewątpliwą zaletą nanoplastii włosów i jej przewagą nad keratynowym prostowaniem włosów jest czas utrzymywania się efektów. Wynosi on średnio pół roku, choć niektórzy styliści zapewniają, że nawet dłużej, bo do 12 miesięcy. Wiele zależy od samej kondycji włosów, ale też od pielęgnacji pozabiegowej. Przez co najmniej kilka tygodni wskazane jest stosowanie produktów do pielęgnacji z tej samej linii, co preparat do nanoplastii zastosowany podczas zabiegu.

Aby efekty prostowania utrzymywały się jak najdłużej, włosy należy ponadto po myciu suszyć suszarką. Pozostawiając je do naturalnego wyschnięcia, należy pamiętać, że nie będą one tak gładkie. Biorąc pod uwagę cenę zabiegu, a wynosi ona średnio 1000 zł, a niekiedy i więcej, warto postarać się, żeby nanoplastii nie było trzeba zbyt szybko powtarzać.