Pielęgnacja włosów kręconych nie należy do najłatwiejszych. Wie o tym z pewnością każda posiadaczka loków. Warto więc poznać podstawowe zasady pielęgnacji tego typu włosów. Wówczas mycie, suszenie i stylizacja nie będzie już przykrym obowiązkiem, a przyjemnością i chwilą dla siebie. 

 

Jak pielęgnować i stylizować fryzurę z lokami? Co zrobić, aby kręcone włosy były zdrowe, piękne i lśniące? Należy przede wszystkim przyjrzeć się im z bliska i poznać ich potrzeby.

Włosy kręcone, czyli jakie?

Włosy kręcone charakteryzują się tendencją do puszenia, plątania i elektryzowania. Trudne je zatem rozczesać, często są przesuszone, matowe i kręcą się pod wpływem wilgoci. Kręcone włosy to zazwyczaj włosy wysokoporowate, czyli posiadające rozchylone i nieregularnie ułożone łuski.

Aby uniknąć pozbawionej blasku i splątanej fryzury trzeba postawić na odpowiednio dobraną pielęgnację i właściwe kosmetyki. Bardzo ważne jest głębokie nawilżenie włosów i to na każdym etapie pielęgnacji. Zacznijmy więc od mycia.

Jak prawidłowo myć kręcone włosy?

Włosy kręcone nie lubią codziennego, intensywnego mycia przy użyciu silne oczyszczających szamponów. Loki nie ulegają szybkiemu przetłuszczaniu się, dlatego nie potrzebują mocnego oczyszczania, które może jeszcze bardziej wysuszyć ich strukturę. Wybierz więc łagodny szampon, który posiada właściwości nawilżające. Warto aby posiadał w składzie zarówno proteiny, emolienty jak i humektanty (proteiny odbudowują strukturę włosa, emolienty wygładzają łuski, a humektanty dogłębnie nawilżają włosy).

Do mycia włosów kręconych nigdy nie używaj gorącej wody, a szampon staraj się nakładać bardzo delikatnie, aby nie splątać loków. Możesz zastosować metodę OMO, czyli najpierw nałożyć odżywkę, potem umyć włosy szamponem,spłukać je i po raz kolejny aplikować odżywkę. Ta technika sprawdza się w myciu włosów o wysokim stopniu porowatości - jest więc idealna dla posiadaczek kręconych włosów.

Jak suszyć i stylizować kręcone włosy?

Suszenie oraz stylizowanie włosów kręconych opiera się na kilku zasadach, które warto znać i przestrzegać. Sprawdź, jakich błędów unikać i na co zwrócić szczególną uwagę.

 • mokre włosy odsącz bawełnianym ręcznikiem
 • nie pocieraj i nie szarp włosów ręcznikiem
 • nigdy nie rozczesuj włosów kręconych na sucho
 • zawsze delikatnie czesz mokre kosmyki włosów
 • używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami
 • unikaj stosowania gorącego nawiewu z suszarki
 • wybieraj miękkie, jedwabne gumki do włosów

Powyższe wskazówki chronią kręcone włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadmiernym puszeniem i plątaniem się. W stylizacji warto też zadbać o wydobycie skrętu. Co to oznacza? Jest to przede wszystkim podkreślenie naturalnych loków oraz nadanie im sprężystości.

Aby uzyskać taki efekt trzeba zastosować odpowiedni preparat - może to być spray, krem czy żel do stylizacji włosów kręconych. Produkt nakładamy na mokre włosy, opuszczamy głowę w dół, a następnie otwartą dłonią ugniatamy włosy. Ta metoda wydobywa i utrzymuje skręt loków na dłużej.

Kosmetyki do włosów kręconych

Jak wybrać właściwe kosmetyki przeznaczone do włosów kręconych? Dopasowanie odpowiednich produktów do swojego rodzaju włosów jest bardzo ważne. Zwłaszcza w przypadku posiadania kręconych włosów, które wymagają szczególnej dbałości. Najłatwiej oczywiście wybrać kosmetyki z oznaczeniem “do włosów kręconych”, ale warto wiedzieć o tych preparatach nieco więcej.

 • wybieraj produkty, które zawierają proteiny, emolienty i humektanty
 • unikaj kosmetyków, które posiadają w składzie duże ilości alkoholu
 • stosuj preparaty na bazie olejków (arganowy, ze słodkich migdałów, lniany)

Oprócz delikatnych szamponów opłaca się więc zainwestować w takie preparaty jak:

 • nawilżające odżywki do włosów
 • regenerujące maski do włosów
 • olejki do regularnego olejowania włosów
 • termoochronne mgiełki do włosów
 • serum na rozdwojone końcówki
 • produkty do wydobywania skrętu

Świadoma pielęgnacja włosów kręconych z pewnością wpłynie pozytywnie na ich kondycję. A zdrowe, zadbane włosy zawsze będą się dobrze prezentować!