Efekty podania botoksu kojarzą się z pokerową twarzą - pozbawionym wyrazu czołem, brwiami i ściągniętymi wargami. Przyjęcie mniejszych dawek toksyny botulinowej minimalizuje go praktycznie do zera, dlatego od miesięcy na popularności zyskuje baby botox. 

Nacisk na młody wygląd, przy możliwie najmniejszej ingerencji w urodę, przynosi efekty także w kategorii tak popularnych zabiegów, jak iniekcje toksyny botulinowej. Zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów na zainteresowaniu zyskuje baby botox, czyli podanie mniejszych ilości toksyny botulinowej, które zapewnia bardziej subtelne i naturalnie wyglądające rezultaty. Celem zabiegu jest odświeżenie wyglądu twarzy – lekarze dla osiągnięcia celu używają do redukcji zmarszczek mikrodawek.

Podczas baby botox, w porównaniu do tradycyjnego zabiegu, w każdy obszar wstrzykiwane są mniejsze dawki preparatu. Dzięki temu baby botox pozwala uzyskać bardziej naturalny efekt eliminacji zmarszczek bez skutku ubocznego, jakim jest wiecznie niewzruszony wyraz twarzy, zdarzający się przy zwyczajnym botoksie. Toksyna botulinowa, aplikowana w mniejszych dawkach w obszarze czoła i kurzych łapek, nie paraliżuje bowiem mięśni. Dodatkowo dawki rozprowadzane są za pomocą dodatkowych punktów iniekcji.

Dodatkowe iniekcje wymagają oczywiście doświadczenia ze strony lekarza. Dlatego warto wybrać się do specjalisty medycyny estetycznej, który dobrze zna anatomię twarzy i rozumie oczekiwania pacjenta. Podawanie botoksu musi być dostosowane do rozmieszczenia zmarszczek i anatomii konkretnego pacjenta. Wybrany specjalista powinien więc brać pod uwagę fakt, że wszyscy pacjenci są indywidualni, a także rozumieć, jak pracują mięśnie twarzy, aby uniknąć tzw. efektu poker face.

Na baby botox często decydują się osoby, dla których będzie to pierwszy zabieg z użyciem toksyny botulinowej, oczekujących odświeżenia wyglądu i odmłodzenia w taki sposób, aby ingerencja nie była u nich widoczna. Efekty zabiegu utrzymują się zwykle od trzech do czterech miesięcy, choć oczywiście zależy to też od indywidualnych predyspozycji pacjenta.