Chociaż toksyna botulinowa kojarzy się głównie z usuwaniem tzw. kurzych łapek i zmarszczek na czole oraz między brwiami, ostatnio coraz częściej słyszy się o botoksie pod oczy. Czy taki zabieg jest bezpieczny i czy botoks pod oczy faktycznie może powodować powikłania?

 

Toksyna botulinowa, która rozluźnia mięśnie twarzy, od lat z powodzeniem wykorzystywana jest w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Stosuje się ją głównie w celu redukcji zmarszczek mimicznych, jednak w ostatnim czasie botoks promuje się także jako metodę na opadające powieki i oznaki starzenia się skóry pod oczami. Czy takie rozwiązanie ma sens, gdy w klinikach medycyny estetycznej dostępne są nowe technologie pozwalające w szybki i bezinwazyjny sposób rozprawić się z mało elastyczną skórą w okolicach oczu, a przede wszystkim, czy jest ono w ogóle bezpieczne?

 

Ostrożnie z botoksem pod oczy

Gwarancja efektów i bezpieczeństwa botoksu pod oczy może budzić obawy i słusznie, ponieważ toksyna botulinowa jest może i powszechnie stosowana, ale bezpieczna jest tylko w rękach doświadczonego lekarza. To właśnie specjalista z odpowiednio dużym doświadczeniem potrafi przeprowadzić kwalifikację do zabiegu i wychwycić przeciwwskazania. Dotyczy to właśnie botoksu pod oczy. Jak twierdzi w rozmowie z Zatoką Piękna dr Paweł Kubik, specjalista medycyny estetycznej z Centrum Medycznego Dr Kubik w Gdyni, zabieg można przeprowadzić bezpiecznie, ale nie u każdego pacjenta, a podczas kwalifikacji, jak i samego zabiegu należy być ostrożnym.

Komentarz eksperta

Dr n. med. Paweł Kubik
Dr n. med. Paweł Kubik
Toksyna botulinowa stosowana w bezpośredniej bliskości okolicy oka jest jako lek farmakologicznie bardzo bezpieczna z zachowaniem pewnych zasad, szczególnie dotyczących kwalifikacji do zabiegu i pewnej ostrożności w trakcie wykonywania samego zabiegu. Oczywiście zabieg z użyciem toksyny botulinowej w okolicy tzw. kurzych łapek jest bardzo powszechnie stosowany, natomiast niekiedy wychodzimy troszeczkę, rozszerzamy ten zakres w granicach zmarszczki powieki dolnej. Czy można to zrobić dobrze i bezpiecznie? Można przy zachowaniu szczególnej ostrożności.

Okazuje się, że choć sama idea botoksu pod oczy nie jest taka zła, nie jest to zabieg dla wszystkich. Istnieją co najmniej dwa przeciwwskazania do wykonywania zabiegu, dlatego twierdzenie, jakoby był on skuteczny i bezpieczny dla wszystkich pacjentów, mija się z prawdą. Okolice oka są zresztą bardzo wymagające i delikatne, więc mało ostrożne podejście do botoksu pod oczy może zakończyć się na przykład powikłaniami w postaci tzw. worków.

 

Botoks pod oczy a powikłania

Jak tłumaczy nam dr Paweł Kubik, botoksu pod oczy nie wolno przeprowadzać u pacjentów, którzy mają przepuklinę powieki dolnej. - Takie przepukliny okolic dolnych oczodołów są dyskwalifikujące, jeżeli chodzi w ogóle o używanie większych dawek toksyny botulinowej, ponieważ możemy ten problem pogorszyć. Mięsień okrężny oka, który jest celem zabiegu stanowi jakby ostatni element trzymający. Trzeba dobrze zweryfikować, czy pacjent nie ma przepukliny powieki dolnej, jeżeli ona jest i jest duża, należy skonsultować problem z chirurgiem – mówi. Nie jest to jednak przeciwwskazanie występujące często, zwłaszcza w porównaniu do obrzęku, który również jest problematyczny.

- Drugą sytuacją, nawet bym powiedział częstszą, jest tendencja do zatrzymywania chłonki w okolicach oczu, czyli obrzęk, szczególnie obrzęk poranny. Mięsień okrężny oka stanowi pompę dla chłonki w tej okolicy, brak prawidłowego spływu chłonki powoduje, że zatrzymuje się ona i daje wrażenie bardziej opuchniętych oczu, dlatego zastosowanie toksyny botulinowej w tej okolicy w przypadku obrzęków może ten problem nasilać – wyjaśnia dr Paweł Kubik. Jak mówi, nie zawsze konieczna jest rezygnacja z zabiegu, ponieważ jest on nadal możliwy do przeprowadzenia, tyle że po odpowiednim przygotowaniu.

- Rozwiązaniem tutaj jest albo niewykonywanie toksyny botulinowej w ogóle, albo wcześniejsze przygotowanie spływu chłonki, to znaczy poprzez zabiegi drenujące, np. endermologię twarzy lub poprzez coraz popularniejsze masaże twarzy typu Kobido – podpowiada ekspert. Możliwe powikłania i przeciwwskazania do botoksu pod oczy nie przemawiają oczywiście przeciwko samej procedurze. Popularny ostatnio zabieg przy braku przeciwwskazań faktycznie może odmłodzić okolice oczu, zwłaszcza jeśli i tak decydujemy się na toksynę botulinową.

- Uwzględniając przede wszystkim te dwa przeciwwskazania, czyli przepuklinę powieki dolnej i nadmierne zatrzymywanie chłonki, możemy uznać, że w rękach doświadczonego lekarza toksyna botulinowa w powiece dolnej jest bezpiecznym rozwiązaniem – podsumowuje dr Paweł Kubik. Jak widać, zabiegom iniekcyjnym naprawdę najlepiej poddawać się w gabinecie sprawdzonego specjalisty. Na końcowy efekt wpływa każdy najmniejszy czynnik – od kwalifikacji, przez ostrożność podczas zabiegu, po dobór dawki preparatu, szczególnie przy botoksie, gdzie mniej znaczy lepiej.