Do niedawna mikrobiomowa pielęgnacja skóry wydawała się czymś niszowym, w tym roku weszła do głównego nurtu. Na czym polega i jakie kosmetyki pozwalają zadbać o mikrobiom skóry?

Pielęgnacja skóry skoncentrowana na mikrobiomie nie jest nowością, jednak dopiero teraz mówi się o niej coraz więcej. To w dużej mierze efekt zwracania większej uwagi na naturalność, która podbija także świat urody. W tym przypadku naturalność odnosi się jednak nie tyle do naturalnych kosmetyków do pielęgnacji, co bardziej troski o naturalną barierę ochronną skóry.

Mikrobiomowa pielęgnacja skóry, czyli co?

Celem mikrobiomowej pielęgnacji jest osiągnięcie optymalnej kondycji skóry. Na bok odkłada się zapewnienia o skórze nieskazitelnej, do której odnoszą się reklamowe slogany większości marek kosmetycznych. Po stosowaniu produktów do pielęgnacji skóra ma być przede wszystkim zdrowa, niekoniecznie idealna i bez jakichkolwiek niedoskonałości.

Co to znaczy zdrowa skóra? Jak dbać o zdrowie skóry? Najważniejsza jak zawsze jest profilaktyka. Za podstawę wskazuje się ograniczenie szkodliwych skutków działania miejskiego smogu, zanieczyszczeń, a także stresu. Aby skóra mogła się przed nimi bronić, potrzebna jest nienaruszona bariera ochronna. W trend mikrobiomowej pielęgnacji skóry wpisują się zatem kosmetyki przywracające jej równowagę hydrolipidową, choć nie tylko.

Aby lepiej zrozumieć zasady, jakimi kieruje się mikrobiomowa pielęgnacja skóry, warto zadać sobie pytanie o sam mikrobiom. Jest to niewidziany ekosystem mikroorganizmów (bakterii, grzybów i wirusów) żyjących na skórze, który stanowi pierwszą linię obrony przed utratą wilgoci i pojawianiem się podrażnień. Zmniejsza on podatność na wiele problemów skórnych, od nadwrażliwości, suchości i wyprysków, przez trądzik różowaty, po przedwczesne pojawianie się oznak starzenia.

Jakie kosmetyki dla mikrobiomu skóry?

Zgodnie z założeniami nowego trendu, skórę należy doprowadzić do takiej kondycji, aby miała ona zdolność do zatrzymywania wilgoci i pożytecznych bakterii, produkcji nowego kolagenu w odpowiednich ilościach oraz szybkiej regeneracji przy zaostrzeniu zmian skórnych. Wskazane są więc kosmetyki, które wspierają mikrobiom w tworzeniu na skórze naturalnego filmu nawilżającego. O czym pamiętać, aby zadbać o mikrobiom skóry?

• Wybieraj łagodniejsze kosmetyki i produkty odbudowujące naturalną barierę skóry, zamiast np. silnie złuszczających, które zakłócają barierę ochronną,
• Sprawdzaj w opisie pH produktów do pielęgnacji (wskazane pH 4,5 do 5), np. mydła o wyższym pH usuwają bakterie, zaburzając mikrobiom,
• Wybieraj składniki, które aktywnie wspierają mikrobiom skóry, czyli np. kosmetyki z prebiotykami i probiotykami.

W dobie popularności produktów, które mają zapewniać redukcję zmarszczek i pozbawioną widocznych porów skórę, zapomina się o tym, że niektóre kosmetyki, w tym oczyszczające, są zbyt agresywne. Czas docenić wrodzoną odporność skóry, która odpłaci się brakiem podrażnień w sytuacjach stresowych czy wskutek ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza.

Mikrobiomowa pielęgnacja skóry nieśmiało podbija świat urody zresztą od co najmniej kilku lat. W kosmetykach do pielęgnacji pojawiają się coraz częściej takie składniki, jak kwas bursztynowy czy mlekowy, które wspierają nawilżenie skóry. Nowością nie są również produkty z prebiotykami i probiotykami, które mają na celu przywrócenie równowagi i wzmocnienie skóry. Od lat potencjał widzi się ponadto w fermentowanych składnikach popularnych w Japonii i Korei. Warto pamiętać o tym szczególnie teraz, kiedy nasze problemy zdrowotne odbijają się również na skórze.