Shiatsu jest sztuką relaksującego i uzdrawiającego dotyku, która wywodzi się z Japonii, a jego nazwa oznacza “nacisk kciukami”. Zabieg polega na uciskaniu punktów akupresurowych, które przebiegają wzdłuż kanałów energetycznych, tzw. meridian** oraz na masowaniu ciała klienta wzdłuż w/w kanałów przepływu życiodajnej energii Qi*. Poprzez ucisk bodyworker odblokowuje zastoje w przepływie energii w ciele klienta oraz harmonizuje jej przepływ.

 

Energia życiowa i jej brak

Zdarza się w naszym życiu, że Qi jest niewystarczające dla sprawnego funkcjonowania organizmu. Jeśli odczuwasz obniżoną energię w ciągu dnia oraz przedłużające się okresy braku siły i wyczerpania, oznacza to, że przepływ energii w Twoim ciele jest zachwiany. Przyczynami zaburzeń w przepływie Qi w naszym organizmie są:

 1. problemy w relacji – silne emocje oraz narastające napięcie związane z tą sytuacją
 2. obciążenie stresem – duża ilość pracy, szybkie wykonywanie zadań w pracy, zapominanie o sobie i swoich potrzebach
 3. zbyt szybkie tempo życia / życie nie w zgodzie ze swoim rytmem
 4. nieodpowiedni sposób odżywiania się
 5. brak ruchu fizycznego
 6. zanieczyszczone środowisko naturalne / zła jakość powietrza w otoczeniu, w którym żyjemy
 7. zbyt krótki sen
 8. skutki wypadków - w których zostało naruszone ciało, oraz pojawił się stres pourazowy

 

Polecamy zabiegi Shiatsu w Day Spa Vita'O >>

 

Równoważenie życiodajnej energii Qi

Rolą bodyworkera w pracy z klientem jest odblokowywanie i wzmacnianie Qi klienta.

W zależności od rodzaju zastoju / problemu z przepływem energii, bodyworker używa różnego rodzaju technik: np. rozpraszania, głaskania, pocierania, ucisku, rozciągania, oklepywania, tak aby nastąpiła poprawa w przepływie witalnej energii Qi, a klient(ka) czuł(a) się zrelaksowany(a) i osadzony(a) w sobie.

Shiatsu

 

Efektem sesji jest pozyskanie równowagi w ciele, umyśle i emocjach - co wydarza się w wyniku zapewnienia optymalnego przepływu poziomu Qi w organizmie klienta.

 

Wyjątkowość sztuki Shiatsu:

Rytuał – zabieg ma charakter rytuału, który wykonywany jest na materacu tkanym z naturalnych włókien tak, jak było to robione w tradycyjnej Japonii w przeszłości. Całość spotkania zorientowana jest na przyniesienie ulgi i wyciszenie pacjenta, co dzieje się za sprawą harmonizacji jego Qi. Spotkanie zakłada powtarzalne (co sesję / lub kilka sesji) ruchy i sekwencje. Z mojego doświadczenia zdarza się, że efekt, jaki przynosi zabieg Shiatsu zaskakuje niejednokrotnie pacjenta. Może on w wyniku spotkania dotrzeć do ważnych, nie wyrażanych wcześniej emocji, które potrzebują się uwolnić i zamanifestować; zrozumieć siebie lepiej w którymś z aspektów swojego życia lub dotrzeć do takiego miejsca w sobie, które daje nie tylko poczucie relaksu i ulgi, ale poczucie głębokiego spokoju i docenienia siebie.

Shiatsu

 

Dłoń na hara* klienta – na początku i na końcu zabiegu - bodyworker kładzie swoją dłoń na hara pacjenta. Oddech klienta i bodyworkera synchronizuje się samoistnie. Element ten jest bardzo przyjemnym i relaksującym wprowadzeniem do zabiegu oraz domknięciem sesji.

Dotyk dwoma dłońmi – podczas zabiegu, jedna dłoń bodyworkera jest ułożona stabilnie na ciele klienta, druga natomiast wykonuje czynności masujące. "Zasada dwóch połączonych dłoni" jest charakterystyczną cechą Shiatsu Zen, nurtu Shiatsu rozwiniętego przez Masunagę: "Dwie dłonie bodyworkera harmonizują dwa aspekty energii, która przepływa przez cały nas organizm: jin (aspekt kobiecy - podtrzymujący) i jang (aspekt męski – dynamiczny). Dłoń nieruchoma kontaktuje się z ośrodkami energii w ciele pacjenta i jest czasem nazywana dłonią słuchającą lub rodzicielską. Druga dłoń, zwana nieraz dziecięcą, podąża za Qi w jego ruchu poprzez ciało, łagodnie badając stan pacjenta"(1). Zadaniem bodyworkera jest utrzymanie kontaktu swoją dłonią z ciałem klienta przez większość czasu zabiegu.

Shiatsu

 

Otulenie kocem – Na zakończenie sesji bodyworker przykrywa klienta kocem, otulając go z każdej strony ciała z uważnością i szacunkiem. Moment ten z mojego własnego doświadczenia jak i informacji zwrotnych od moich klientów uruchamia bardzo pozytywne odczucia skojarzone z byciem zaopiekowanym(ą) / otulonym(ą) w sposób, jaki robili / robią to dla nas kochający nas najbliżsi. Poczucie bezpieczeństwa, możliwości poddania się bardzo głębokiemu relaksowi lub drzemce dodatkowo wzmacnia regenerujący efekt wykonywanego zabiegu. Po otuleniu kocem klienta, bodyworker pozostawia go w przestrzeni relaksu na około 3-6 minut. Palące się świece, przygaszone światło, relaksująca muzyka w tle wspierają proces domykania się całości sesji tak, aby klient po przebudzeniu odczuwał przypływ energii życiowej, co przejawia się przeważnie w jego świecących oczach, rozluźnionej sylwetce, wyciszeniu lub mówieniu niższym, wolniejszym głosem.

Shiatsu

 

Korzyści z sesji SHIATSU****

 • równowaga psycho-fizyczna
 • głęboki relaks i regeneracja
 • uspokojenie emocji
 • wyciszenie
 • rozluźnienie
 • odprężenie

 

Polecamy zabiegi Shiatsu w Day Spa Vita'O >>

 
* qi – życiodajna energia, która przepływa kanałami przepływu energii, tzw. meridianami
** meridiany – kanały przepływu energii w ciele człowieka, mogą zawierać w sobie blokady i zastoje
*** hara – to przestrzeń brzucha, podbrzusza, w którym znajduje się fizyczny środek ciężkości ciała oraz co najważniejsze z punktu widzenia medycyny chińskiej siedziba posiadanej siły życiowej człowieka. W Japonii "mieć dobre hara" oznacza cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć witalność. "Być w hara" oznacza posiadać samoświadomość, koordynację i rozluźnienie.
**** Pakiet minimum 5 zabiegów przynosi pogłębione efekty regeneracyjne organizmu. Jeden zabieg pozwala na odpuszczenie myślenia, uspokojenie emocji i odprężenie.
 
1. Cyt. P. Lundberg, Shiatsu. Zdrowie i witalność dzięki sztuce dotyku, Świat Książki, Wa-wa, 2004r. ,s.52

 

Marta Czepukojć

Life-coach oraz certyfikowany bodyworker Japońskiej Sztuki Masażu Shiatsu. Sztuki masażu shiatsu uczyła się od brytyjskiego terapeuty Petera Woodcraft'a (The European Shiatsu School), uzyskując w 2015r. certyfikat Shiatsu Bodywork. W pracy jako bodyworker wykorzystuje doświadczenie i wiedzę dwunastu lat pracy z potencjałem osobistym i zawodowym ludzi. Jako life-coach specjalizuje się w pracy z ludźmi, którzy odnieśli sukces zawodowy, jednocześnie czują, że odbyło się to kosztem ich zdrowia i życia osobistego. Shiatsu jest dla niej formą pracy z ciałem, która relaksuje, harmonizuje przepływ energii w ciele oraz uzdrawia na poziomie psychofizycznym.

Więcej