W ostatnim czasie pojawiało się wiele pytań, szczególnie po stronie personelu kosmetologicznego. Czy na gruncie nowych regulacji prawnych kosmetolodzy będą mogli pracować na urządzeniach medycznych? Mowa o nowej dyrektywnie Unii Europejskiej i nowych przepisach na gruncie prawa polskiego, których projektów jeszcze nie znamy. Odpowiedź Biotec Italia, dystrybutora urządzeń medycznych oraz Babiana.Kosmetologia.Genokosmetyka jest bardzo atrakcyjna zarówno dla lekarzy, jak i dla kosmetologów. Posłuchajcie!

 

Oglądaj wywiad!

 

Czy na gruncie nowych regulacji prawnych kosmetolodzy będą mogli pracować na urządzeniach medycznych?

Wątpliwości rozwiewa Marcin Łyjak, Prezes Biotec Polska

Do tej pory w ofercie Biotec Italia dominowały urządzenia medyczne domyślnie przeznaczone do użytku przez personel medyczny i urządzenia estetyczne z przeznaczeniem do zabiegów beauty, zabiegów upiększających. Tymczasem w zgodności z nową dyrektywą, której vacatio legis został przedłużony do maja 2021 roku, zabiegi medyczne mogą wykonywać lekarze na urządzeniach medycznych Biotec Italia i na dokładnie tych samych urządzeniach mogą wykonywać zabiegi upiększające kosmetolodzy. 

Instrukcja użytkowania, która została przecertyfikowana przez jednostkę notyfikowaną tj. organizacja, która w imieniu komisji europejskiej sprawdza respektowanie prawa unijnego, przewiduje, że np. urządzenie Xlase Plus, które jest urządzeniem o certyfikacie medycznym, jest przeznaczone do użytku przez lekarzy do wykonywania konkretnych procedur leczniczych terapeutycznych, medycznych, leczenia chorób i jednocześnie poszczególne technologie zostały przecertyfikowane do użytku estetycznego do zabiegów beauty, do zabiegów upiększających. Czyli przy użyciu lasera Xlase Plus, przy użyciu urządzenia Intraject mogą być wykonywane zarówno przez lekarzy zabiegi lecznicze, jak i przez kosmetologów zabiegi upiększające.

W tych instrukcjach jest bardzo dokładnie opisane, jakich parametrów wymagają zabiegi medyczne i na jakich parametrach przy użyciu jakich technologii wykonywane są zabiegi upiększające.  

Dzięki wprowadzeniu tych regulacji, na gruncie dokumentacji wystawionych przez Biotec Italia, w sposób w pełni legalny i bezpieczny mogą wykonywać zabiegi lekarze do leczenia chorób oraz kosmetolodzy do wykonywania zabiegów upiększających.

Jesteśmy dumni z faktu, że zarówno laser Xlase Plus, który od kilku tygodni jest obecny w klinice Babiana.Kosmetologia.Genokosmetyka w Gdańsku, jak i aparatura Intraject, do zabiegów intensywnej regeneracji skóry, dysponują certyfikatami zgodnymi z wymogami najnowszej dyrektywy o wyrobach medycznych. 

Urządzenia te pozwalają wykonywać zabiegi kosmetologom zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami. - potwierdza Magdalena Klimaszewska, kosmetolog Babiana.Kosmetologia.Genokosmetyka.