21 marca, pierwszy dzień wiosny, to co roku wielkie święto kuchni francuskiej znane jako Goût de France/ Good France, kiedy to na pięciu kontynentach odbywają się kolacje inspirowane przepisami tego kraju.

 

Filozofia projektu wywodzi się z idei Kolacji Epikura zapoczątkowanych przed wiekiem przez słynnego francuskiego mistrza kuchni Augusta Escoffiera. Cel nadrzędny to oddanie hołdu dokonaniom wspaniałej sztuki kulinarnej Francji, jej odkryciom i wartościom, które propaguje, takim jak dzielenie się doznaniami i docenienie dobrej, wartościowej żywności. Jednak w Goût de France niemniej ważna jest wspólna zabawa, bycie razem i zjednoczenie się w wielkiej międzynarodowej inicjatywie - to przecież najliczniejsza kolacja świata.

Nic więc dziwnego, że w tak szczytnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć restauracji Biały Królik z Gdyni. Szef Kuchni, Marcin Popielarz, wielokrotnie udowodnił, że niestraszne mu są kulinarne wyzwanie. Tym razem nie tylko mierzy się z kuchnią Francji, ale także swoją kolacją Goût de France chciałby oddać hołd wybitnemu kucharzowi pochodzącemu stamtąd - wielkiemu Bernardowi Loiseau w 15. rocznicę śmierci.

Bernard Loiseau zdecydował o tym, że zostanie szefem, będąc jeszcze nastolatkiem. Szybko wspiął się na kulinarne szczyty dzięki fanatycznej wręcz dbałości o szczegóły, gorączkowej pracy i  wyjątkowemu podniebieniu. Bardzo wcześnie dostrzeżony przez Gault & Millau ze względu na swoje wyjątkowe uzdolnienia, doprowadził swoją restaurację i Relais & Chateaux hotel do 3 gwiazdek Michelin. To wyróżnienie przyniosło mu sławę i uznanie w oczach klientów – koneserów, lojalnych, ale i bardzo wymagających. O ich względy praktycznie całe życie, w tym ponad 20 lat prowadząc własną restaurację, aż 24 lutego 2003 popełnił samobójstwo, gdyż obawiał się utraty trzech gwiazdek.

Bernard Loiseau to postać zarówno wybitna jak i tragiczna, dla Białego Królika to przede wszystkim symbol geniuszu, pasji i całkowitego oddania kuchni.

 

MENU DEDYKOWANE BERNARD LOISEAU

Kawior z bakłażana / chłodnik pomidorowy

Gęś glazurowana syropem klonowym z gruszką

Terrina wieprzowa w cieście / konfitura z szalotki

Zupa borowikowa

Żabie udka z czosnkiem i pietruszka

Tarta z cydru / zielone jabłko w miodzie waniliowym

Trufla z trufla / ganache pomarańczowy z pistacją

240 PLN

 

Zachęcamy do uczczenia Bernarda Loisseau podczas wspólnego świętowania Goût de France w Białym Króliku i doświadczenia wyjątkowego menu przygotowanego specjalnie na tę okazję przez Marcina Popielarza.

W celu dokonania rezerwacji prosimy o kontakt z restauracją: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.