Pierwsze w Polsce targi turystyki medycznej odbędą się już we wrześniu w AmberExpo. Co skłoniło organizatorów do rozpoczęcia nowego cyklu spotkań? Jak dużą popularnością cieszy się turystyka medyczna w Polsce? Jaki cel przyświeca nowym targom Curatio? Na pytania Zatoki Piękna odpowiada Liliana Biznia, project manager i pomysłodawczyni targów Curatio.

 

Turystyka medyczna, bariatria, rehabilitacja pocovidowa, fizjoterapia, leczenie wad wzroku, zabiegi Spa, medycyna estetyczna - między innymi tym zagadnieniom pozwolą się przyjrzeć pierwsze w Polsce Międzynarodowe Targi Turystyki Medycznej i Profilaktyki Zdrowotnej Curatio.

Impreza zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. odbędzie się w dniach 23 - 24 września 2022 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo. Tam w jednym miejscu spotkają się przedstawiciele środowisk turystycznych i medycznych, lekarze oraz pacjenci, podmioty z Polski i rynku międzynarodowego.

O szczegółach nadchodzącego wydarzenia w rozmowie z redakcją Zatoki Piękna opowiedziała jego pomysłodawczyni Liliana Biznia.

Dmitrij Gabczenko: Targi Curatio są nowym wydarzeniem nie tylko w naszym regionie, ale również w skali całego kraju. Skąd pomysł na zorganizowanie takiej imprezy?

Liliana Biznia: Tak, Curatio to całkiem nowe wydarzenie targowe. Są to pierwsze i jedyne w Polsce targi skierowane do pacjentów i osób poszukujących wszelkiego rodzaju usług medycznych i informacji o zdrowiu. Pomysł na zorganizowanie takich targów wziął się właśnie stąd, że w Polsce nie ma takiego wydarzenia, gdzie w jednym miejscu kliniki, centra rehabilitacyjne, gabinety wellness i SPA, uzdrowiska oraz domy opieki mogłyby przedstawić swoja ofertę bezpośrednio swoim klientom, a zwykli ludzie, tacy jak my, mogliby się z tą ofertą zapoznać i poznać proponowane usługi i produkty oraz porozmawiać ze specjalistami.

Polski rynek usług medycznych rośnie z roku na rok, świadczymy usługi na światowym poziomie. Czy województwo pomorskie gra w nim znacząca rolę?

Zdecydowanie tak. Województwo pomorskie może pochwalić się wieloma nowoczesnymi klinikami i gabinetami lekarskimi, oferującymi szeroką gamę usług medycznych. Kliniki, z którymi rozmawiamy i które zostały naszymi wystawcami, prezentują naprawdę wysoki europejski poziom i mają wspaniałych specjalistów, do których przyjeżdżają pacjenci nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Niektórzy spośród naszych wystawców zdecydowali się zorganizować na swoich stoiskach spotkania właśnie z tymi specjalistami, co uważam za wspaniały pomysł. Jest to doskonała okazja do nawiązania relacji i zaufania na poziomie lekarz-pacjent.

AmberExpo Curatio
AmberExpo Curatio

Wydarzenie ma nie tylko element tradycyjnych targów, ponieważ zaplanowane są również spotkania z ekspertami branży turystyki medycznej. Jakich atrakcji i nowości mogą spodziewać się goście targowi?

Podczas targów Curatio odbędą się trzy konferencje: turystyki medycznej, rehabilitacji pocovidowej oraz bariatryczna. Po raz pierwszy odbędzie się także ogólnopolski zlot pacjentów bariatrycznych Mega-CHLO-Info-Spot. Program konferencji jest już dostępny na naszej stronie www.curatio.pl. Wśród ekspertów branży turystyki medycznej będą przedstawiciele zagranicznych miast i regionów, którzy opowiedzą, jak promują swoje placówki medyczne i podzielą się wieloma praktycznymi i ciekawymi informacjami na ten temat.

Kogo zobaczymy na targach i części konferencyjnej?

Na targach Curatio będzie można spotkać wiele podmiotów medycznych wszelkich specjalizacji oraz ośrodki wellness, uzdrowiska i domy opieki. Będą także polscy i zagraniczni przedstawiciele branży turystyki medycznej oraz jedni z najlepszych profesorów i lekarzy w Polsce. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie wiele ciekawych informacji, zarówno wystawcy, jak i odwiedzający. Cały czas przedstawiamy profile naszych wystawców oraz sylwetki prelegentów na stronie internetowej Curatio oraz w mediach społecznościowych, do których obserwacji serdecznie Państwa zapraszam.

Jakie korzyści dla polskich placówek płyną z udziału w targach Curatio?

Przede wszystkim to, o czym mówiłam na początku – możliwość bezpośredniego spotkania z klientami i pacjentami. Mimo całej technologii, która ułatwia nam życie na co dzień, spotkania face to face nadal są najlepszym sposobem na nawiązanie relacji, a bezpośrednia rozmowa pozwala na przekazanie informacji w sposób spersonalizowany, trafiający w konkretne potrzeby rozmówcy. Curatio to jedyny event w Polsce i jeden z nielicznych w Europie, na którym polskie placówki będą mogły przedstawić swoja ofertę bezpośrednio swoim nowym i istniejącym klientom.

Pamiętajmy, że dzięki targom placówki medyczne mogą dotrzeć do nowych pacjentów, ale, co też bardzo ważne, poinformować istniejących pacjentów o nowych produktach i usługach. Zachęcamy więc do promocji swojego uczestnictwa w targach już teraz i i zapraszanie swoich klientów, a także partnerów biznesowych na stoisko. Jeśli chodzi o przygotowanie się do targów, już niedługo dla naszych wystawców będzie dostępne szkolenie online z efektywnego wystawiania się targach, które poprowadzi międzynarodowy ekspert branży targowej i moja koleżanka z zespołu Curatio - Agnieszka Garboś, CTSM.

Agnieszka Garboś Curatio
Agnieszka Garboś Curatio

Jesteśmy nastawieni na pozyskanie zainteresowania wyłącznie pod kątem turystów zagranicznych czy również krajowych?

Bardzo trafne pytanie, ponieważ turystyka medyczna to nie tylko wyjazdy zagraniczne. Mieszkaniec Gdańska korzystający z usługi medycznej w placówce w Krakowie też jest turystą medycznym! Na targach Curatio spodziewamy się sporej części odwiedzających z Polski, ale liczymy także na sporą grupę osób z zagranicy. W tym celu promujemy nasze targi także za granicą, przede wszystkim w krajach skandynawskich.

Wiemy, że stworzona jest również platforma dla osób, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w wydarzeniu. Targi Curatio odbędą się także online?

Tak, dla tych wszystkich, zarówno odwiedzających, jak i wystawców, którzy z różnych powodów nie będą mogli przyjechać do AmberExpo, przygotowaliśmy możliwość uczestnictwa w targach Curatio online, które odbędą się równocześnie z targami na żywo. Targi online odbędą się na bardzo nowoczesnej platformie internetowej, na której będą możliwe wszystkie interakcje pomiędzy odwiedzającymi a wystawcami, zupełnie jak na targach tradycyjnych. Mam tu na myśli bezpośrednie rozmowy czy przesyłanie materiałów z ofertą.

Dodatkowo planujemy streaming na żywo wszystkich konferencji wraz z tłumaczeniem symultanicznym na język angielski. Serdecznie zapraszamy Państwa do rejestracji na targi Curatio już dziś. Do zobaczenia w Gdańsku, do zobaczenia w AmberExpo.

Dziękujemy za rozmowę i w imieniu wszystkich partnerów wydarzenia zapraszamy do Gdańska!