Niespodziewana infekcja, którą dziecko przyniosło z przedszkola, silny ból pleców uniemożliwiający wyjście z domu, zaostrzenie choroby przewlekłej – to zaledwie kilka z wielu możliwych sytuacji, kiedy e-zwolnienie lekarskie jest potrzebne na już. Gdy jednak połączenie telefoniczne z przychodnią POZ mimo wielu prób jest niemożliwe lub terminów na dziś brak, pozostaje e-zwolnienie online, które można otrzymać przez 24h.

 

 

Choć teleporady mają zarówno zwolenników, jak i krytyków, zadomowiły się one w naszym kraju na dobre. Niejednokrotnie pokazały, że w licznych sytuacjach są one niezwykle pomocne, zwłaszcza przy lżejszych sezonowych infekcjach lub przy chwilowej niedyspozycji, wymagającej wystawienia e-zwolnienia. Najbardziej widoczne jest to w sezonie infekcyjnym, kiedy umówienie wizyty u lekarza w pobliskiej poradni jest bardzo utrudnione. Kilkudniowe terminy w sytuacjach, gdy e-zwolnienie L4 potrzebne jest jak najszybciej, dało efekt – jego uzyskanie okazało się możliwe dzięki platformom online.

E-zwolnienie online lekarstwem na kolejki

Długie kolejki do lekarzy, czy to POZ, czy to specjalistów w poradniach AOS, sprawiły, że pacjenci chętnie korzystają nie tylko z teleporad. Długi czas oczekiwania na wizytę, nawet w nagłych przypadkach, wywołał lawinowe zainteresowanie też innymi usługami. Prym wiedzie e-zwolnienie lekarskie, które dzięki platformom online można uzyskać za pomocą kilku kliknięć. Przy niewielkiej opłacie i poradzie telefonicznej lub online udzielonej przez lekarza daje się rozwiązać problem nieobecności pracy, wynikający choćby z silniejszego przeziębienia czy zaostrzenia się choroby przewlekłej.

Czy e-zwolnienie wystawione przez lekarza, który nas nie widzi, jest bezpieczne i akceptowane przez pracodawcę? Owszem – lekarz, zanim zdecyduje się wystawić zwolnienie lekarskie, przeprowadza wywiad, zapoznaje się z wynikami badań i historią choroby. Dopiero na podstawie otrzymanych informacji podejmuje decyzję, czy konieczne jest e-zwolnienie. Z punktu widzenia pacjenta jest to rozwiązanie korzystne i wygodne, ponieważ nie musi on wykorzystywać urlopu, gdy choruje i nie mogąc skontaktować się z przychodnią stacjonarną lub do niej dotrzeć, otrzymuje e-ZLA bez wychodzenia z domu.

Jak dokładnie działa e-zwolnienie lekarskie?

E-zwolnienie online może otrzymać pacjent, który dysponuje profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Po zamówieniu konsultacji lekarskiej czeka przeważnie kilka do kilkunastu minut na kontakt z lekarzem, który przeprowadza wywiad. Jeśli specjalista stwierdza, że zwolnienie lekarskie jest potrzebne, wystawia e-ZLA, które automatycznie trafia na profil płatnika składek na PUE ZUS, czyli do pracodawcy. Dokument elektroniczny pojawia się w ciągu kilku dni także w IKP (Internetowe Konto Pacjenta), a przy korzystaniu z platformy telemedycyny – jest on wysyłany także na adres e-mail podany przez pacjenta.

Wybierając możliwość, jaką daje e-zwolnienie 24, udaje się niemalże natychmiastowo otrzymać dokument potrzebny pracodawcy i pracownikowi – do otrzymania zasiłku za okres czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub opieki nad bliskim.