Dieta bogatotłuszczowa i pozbawiona węglowodanów bije rekordy popularności, jednak nawet przy idealnie skomponowanym jadłospisie organizm może potrzebować wsparcia. Pomocne są keto suplementy, zawierające cenne składniki odżywcze.  

 

Dieta ketogeniczna to z pewnością najczęściej wyszukiwana dieta w internecie, a jej korzyści zachwalają szczególnie ci, którzy trzymają się reguł. Eliminowanie węglowodanów z jadłospisu z pewnością jest wyzwaniem, a dieta bogatotłuszczowa może wydawać się zaprzeczeniem zdrowego odżywiania. Jednak skrupulatnie skomponowane posiłki wprowadzają organizm w stan ketozy, który sprzyja utracie wagi, redukcji poziomu cukru we krwi, a wreszcie też zwiększeniu wydajności mózgu. Do osiągnięcia celu zbliżają keto suplementy, szczególnie te do zastosowania dla każdego. 

Czemu służą keto suplementy?

Każda dieta eliminacyjna może wiązać się z niedoborami witamin i składników mineralnych, stąd również przy diecie ketogenicznej wskazana jest suplementacja. Przy eliminacji węglowodanów, w tym wielu warzyw, owoców oraz produktów zbożowych, mogą wystąpić niedobory magnezu, cynku, wapnia, fosforu i witamin z grupy B. Przy diecie ketogenicznej, ponieważ traci się zapasy wody, a nerki wydalają potas i sód oraz magnez, odczuwalne są również niedobory elektrolitów. W takiej sytuacji nawodnienie samą wodą może być niewystarczające i wówczas konieczne jest zadbanie o dostarczenie elektrolitów przez suplementację.

Keto suplementy mają jeszcze jeden konkretny cel: minimalizować objawy tzw. keto grypy. Odpowiednia suplementacja niweluje symptomy, które pojawiają się w pierwszych dniach stosowania diety ketogenicznej, takie jak spadek energii, bóle mięśni i głowy, nudności czy mgła mózgowa. Skąd one się biorą? W tym przypadku bóle czy problemy z koncentracją nie są efektem infekcji, a oznaką adaptowania się organizmu do nowych warunków. Objawy ze strony mięśni, układu nerwowego czy przewodu pokarmowego wynikają ze spadku spożycia węglowodanów i dostosowywania się organizmu do pozyskiwania energii z tłuszczów. 

Suplementacja przy diecie ketogenicznej 

Elektrolity i wybrane minerały to nie jedyne, co należy suplementować przy stosowaniu diety ketogenicznej. Ważne jest, aby dodatkowe produkty spożywcze dostarczały tego, czego organizmowi brakuje, ale również zwiększały poziom energii oraz poziom ketonów we krwi. Podstawą jest kolagen, który wbrew pozorom wpływa nie tylko na skórę, włosy i paznokcie, ale również na stawy, ścięgna czy kości. Stanowi on jednak punkt wyjścia, ponieważ wśród keto suplementów, dla osób będących także na diecie niskowęglowodanowej, wyróżnić należy trzy kategorie: 

  • Olej MCT - nasycony kwas tłuszczowy wytwarzany z kokosa, wspomagający wytwarzanie ketonów, dzięki czemu stanowi natychmiastowy zastrzyk energii, przydatny na przykład przed treningiem. Olej MCT (medium-chain triglicerydes) dodatkowo zwiększa uczucie sytości i przyspiesza metabolizm, dlatego wspomaga też odchudzanie, do tego może też wspierać funkcje poznawcze mózgu. Występuje w postaci płynnej, a także w proszku dla osób z wrażliwym układem trawiennym,
  • Ketony egzogenne - służą zwiększeniu poziomu ketonów we krwi i intensyfikują korzyści płynące z diety ketogenicznej, takie jak kontrola uczucia sytości i apetytu, większa wydolność fizyczna czy większy poziom energii. Ketony egzogenne, w tym beta-hydroksymaślan, służą przede wszystkim osobom rozpoczynającym dietę ketogeniczną, kiedy bardziej odczuwalne są objawy tzw. keto grypy. Do tego wszystkiego przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej,
  • Elektrolity - keto elektrolity bez dodatku glukozy zawierają cenne mikroelementy, zapobiegające ewentualnym niedoborom i zapewniające optymalny poziom nawodnienia organizmu. Kompozycje dla osób na diecie ketogenicznej zapewniają zwykle dzienne zapotrzebowanie na fosfor i magnez, ale również zapobiegają niedoborowi sodu, który występuje z uwagi przez zwiększone jego wydalanie przez nerki. W rezultacie elektrolity zapobiegają przykrym skutkom odwodnienia, np. objawom neurologicznym. 

Keto suplementy to wprawdzie środki przewidziane dla osób będących na diecie ketogenicznej lub  niskowęglowodanowej, jednak nie oznacza to, że są one zarezerwowane wyłącznie dla nich. Dobór i włączenie suplementów do codziennego jadłospisu w każdej sytuacji najlepiej skonsultować z dietetykiem lub lekarzem, aby wykluczyć przeciwwskazania oraz dostosować odpowiednie dawki. Suplementy diety dostępne są np. w sklepie www.beketo.pl