Klasyczne aparaty ortodontyczne, pomimo że sprawdzone i skuteczne - posiadają mankamenty m.in. natury estetycznej - aparat jest widoczny na zębach. Ponadto utrudniają prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej, a także uniemożliwiają czasowe zdjęcie aparatu bez przerywania leczenia. Nakładki Clear Aligner, to alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Leczenie odbywa się za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby, nie powodując niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem.

 

Nakładki Clear Alinger należą do nowej technologii aparatów ortodontycznych i przeznaczone są dla tych wszystkich osób, które nie wyobrażają sobie noszenia na zębach stałego aparatu.

Ważne! Aparat może być stosowany u młodzieży powyżej 14 - go roku życia oraz u osób dorosłych.

 

Clear Alinger - charakterystyka

Nakładki wykonane są z miękkiego, biokompatybilnego materiału, który nie powoduje reakcji alergicznych w trakcie terapii. Są przeźroczyste (niewidoczne na zębach). Nie ma w nich części metalowych (m.in. do mocowania bądź skręcania). Ponadto są wygodne (powierzchnia aparatu jest gładka oraz idealnie dopasowana nie tylko do zębów, ale również błony śluzowej wyrostka zębodołowego, co daje wysoki komfort użytkowania).

Ważne! Metoda przeznaczona jest do leczenia głównie prostych wad zgryzu i nie zawsze możliwe jest zastosowanie jej u każdego pacjenta.

Leczenie ortodontyczne aparatem tego typu może przebiegać w połączeniu z leczeniem innymi aparatami (m.in. w poważnych wadach zgryzu, jak i w sytuacji, gdy pacjent chce wcześniej zdjąć aparat stały).

 

Przebieg leczenia 

Korekcja zgryzu nakładkami Clear Alinger, aby mogła przynieść zadawalające efekty musi przebiegać wedle ustalonej procedury. 

 1. Konsultacja z lekarzem ortodontą - lekarz ocenia czy dana wada zgryzu kwalifikuje się do leczenia metodą nakładkową. Jeżeli nie ma przeciwskazań, lekarz wykonuje zdjęcia cefalmetryczne, pantomograficzne oraz pobiera wyciski robocze, z których odlane zostaną modele diagnostyczne i wykonany zostanie set - up wraz ze szczegółowymi pomiarami przesunięć poszczególnych zębów. Wykonane zdjęcia, modele jak i set - up, posłużą lekarzowi do przygotowania indywidualnego planu leczenia.
 2. Plan leczenia - ortodonta przedstawia pacjentowi szczegółowy plan leczenia nakładkami Clear Aligner, czyli: czas leczenia, koszt leczenia, informacje czy w trakcie terapii pojawią się dodatkowe elementy (wyciągi, guziki). W przypadku zaakceptowania planu leczenia, w ciągu kilku dni wykonane są przez technika dentystycznego pierwsze komplety nakładek.
 3. Leczenie - pacjent otrzymuje pierwszy komplet nakładek w trzech grubościach (soft, medium, hard) na każdy z łuków zębowych. Każdą nakładkę powinno się nosić przez tydzień (ściśle według zaleceń lekarza). Po trzech tygodniach lekarz pobiera kolejne wyciski robocze i wykonywany jest następny komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana do ukończenia aktywnego procesu leczenia (skuteczność kolejnych etapów jest uwarunkowana regularnymi wizytami u lekarza prowadzącego, jak i stosowania się do jego wskazówek, zwłaszcza czasu noszenia nakładek).
 4. Okres retencji (stabilizowanie zębów w nowej pozycji) - okres ten trwa z reguły dwukrotnie dłużej niż czas aktywnego leczenia. W trakcie stabilizowania zębów w nowej pozycji, pacjent nosi zalecany przez ortodontę aparat retencyjny:
 • w pierwszym roku po aktywnym leczeniu nakładki retencyjne nosi się jak najdłużej w ciągu dnia i bezwzględnie przez całą noc
 • w drugim roku po aktywnym leczeniu nakładki retencyjne nosi się przez około 16 godzin na dobę
 • po drugim roku nakładki retencyjne nosi się tylko na noc

Ważne! Długość retencji zależy od tego, jak bardzo nasilona była wada zgryzu, jak długo trwało leczenie oraz od innych indywidualnych przesłanek.

Po zakończonym leczeniu aktywnym należy zgłaszać się na wizyty kontrolne, co pół roku. Wykorzystywane do stabilizacji retainer’y są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów (są niewidoczne i nie przeszkadzają pacjentom w mówieniu).

 

Zalety nakładek Clear Aligner

Niewątpliwie korygowanie wad zgryzu nakładkami to metoda charakteryzująca się wieloma zaletami. Jak już była o tym mowa wcześniej, na leczenie tym sposobem powinny zdecydować się te osoby, które z różnych powodów nie chcą nosić stałego aparatu jak i te, które cenią sobie wysoką estetykę (m.in. piastujące publiczne stanowiska).

 

Główne korzyści aparatu Clear Alinger to:

 • leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów
 • łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej podczas leczenia
 • nakładkami można leczyć takie wady zgryzu jak: silne stłoczenie zębów, diastemy, zgryzy otwarte, zgryzy głębokie, zgryzy krzyżowe
 • stosując dodatkowe elementy (guziki, wyciągi estetyczne, części retencyjne), nakładki Clear Aligner można stosować do leczenia wad klasy II i III

Ważne! Efektywność leczenia zależy głównie od regularności użytkowania nakładek, doświadczenia lekarza prowadzącego oraz kwalifikacji laboratorium ortodontycznego wykonującego nakładki.

 

W przygotowaniu artykułu posiłkowałam się: zadbajozeby.pl, dentalaesthetics.pl, silverdentalclinic.pl