Poszukiwanie składników o działaniu anti-aging trwa. W przemyśle kosmetycznym dostrzeżono potencjał w ekstrakcie z owoców Haritaki, zwanym też po prostu chebula, który w serum, kremach i maskach na twarz wzmacnia ich potencjał przeciwstarzeniowy. 

 

Migdałecznik chebułowiec, owoc Terminalia chebula lub Haritaki czy właśnie ekstrakt z owoców Haritaki - to składnik znany z medycyny ajurwedyjskiej, który dzięki właściwościom antyoksydacyjnym staje się hitem pielęgnacji anti-aging. W USA liczba zapytań w Google o składnik Chebula w rok wzrósł o kilkaset procent. Przewiduje się, że w ciągu kilku miesięcy na rynku pojawi się wysyp kosmetyków opartych na ekstrakcie z owoców Haritaki.

Chebula, Haritaki, migdałecznik chebułowiec – co to jest?

Migdałecznik chebułowiec to drzewo rosnące w południowej Azji i na Sri Lance. Jego owoce słyną z właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, antyoksydacyjnych, detoksykujących i regeneracyjnych. Ekstrakt z owoców to wielofunkcyjny składnik znany z medycyny ajurwedyjskiej, który jest bogaty m.in. w kwas galusowy. Dzięki swojemu przeciwutleniającemu działaniu sprawdza się w kosmetykach przeciwstarzeniowych, dlatego staje się hitem pielęgnacji skóry.

Chebula, określana także ekstraktem z owoców Haritaki, jako składnik kosmetyków pomaga wygładzić i ujędrnić skórę. W połączeniu z substancjami nawilżającymi zapewnia skórze głębokie odżywienie i pomaga chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Ekstrakt z owoców Haritaki redukuje widoczność drobnych zmarszczek, wygładza skórę, a także pomaga zredukować przebarwienia i rozjaśnić skórę.

Migdałecznik chełubowiec wykazuje też działanie normalizujące na skórę, nie tylko redukuje stany zapalne, ale i dobrze oczyszcza i przyspiesza regenerację. Surowiec ten redukuje również świąd i łojotok, dlatego sprawdza się w produktach do pielęgnacji skóry głowy oraz cery trądzikowej i tłustej.

Składnik jak na razie odkryła tylko część marek, m.in. True Botanicals oraz Paula's Choice. Przewiduje się jednak, że ich śladem w 2023 roku pójdą kolejne, zwłaszcza te, których kosmetyki bazują na silnie działających naturalnych antyoksydantach.