Ból kolana, barku czy biodra to częste dolegliwości, które nasilają się wraz z wiekiem. Jednak nie tylko osoby starsze narażone są na problemy ze stawami – często młodsze pokolenia borykają się z tą przypadłością. W ostatnim czasie wiele mówi się o zdrowotnych właściwościach glukozaminy i jej działaniu na stawy. Czy ta substancja faktycznie może pomóc? Odpowiadamy! 


Czym jest glukozamina i jakie ma właściwości?

Glukozamina jest aminocukrem naturalnie występującym w ludzkim organizmie. To istotny składnik wykorzystywany w budowie kości, chrząstki, skóry i innych tkanek organizmu. Największe jej stężenie znajduje się w stawach oraz tkance łącznej.

Glukozamina wykorzystywana jest przez chondrocyty, czyli komórki chrzęstne, do produkcji glikozaminoglikanów i glikoprotein, które spowalniają degeneracje chrząstek oraz regenerują powstałe już zwyrodnienia. Związki te odgrywają ważną rolę w przypadku złamań kości, ponieważ odbudowują tkankę kostną. Oprócz tego glukozamina może łagodzić przykre objawy związane z zapaleniem stawów. Więcej o właściwościach glukozaminy możesz przeczytać na Mito-Med.pl.


Glukozamina na stawy – suplement jako dodatkowe wsparcie

W walce o zdrowe stawy ważna jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych czy ograniczenie bądź podjęcie aktywności fizycznej. Jednak nie zawsze jest to wystarczające. W niektórych sytuacjach zmiany w chrząstce stawowej mogą być na tyle zaawansowane, że niezbędna okaże się suplementacja. Glukozamina produkowana jest naturalnie przez ludzki organizm, lecz z wiekiem bądź wraz z pogorszeniem się stanu zdrowia jej ilość w ciele jest niewystarczająca. W konsekwencji dochodzi do problemów ze stawami powodującymi ból i dyskomfort.

Niestety na próżno szukać glukozaminy w żywności, można jedynie ją suplementować. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele preparatów na stawy, a wiele z nich to produkty o złożonym składzie, zawierające glukozaminę, kolagen, chondroitynę i kwas hialuronowy. Najczęściej pacjenci zastanawiają się nad glukozaminą a kolagenem. Niewiele osób jednak wie, że glukozamina stymuluje syntezę kolagenu, który jest podstawowym składnikiem budulcowym chrząstek, więzadeł i ścięgien. Preparaty z kolagenem przeważnie zawierają glukozaminę.


Glukozamina – co przynosi suplementacja?

Glukozamina ceniona jest przede wszystkim za pozytywne działanie na stawy. Wykorzystywana jest głównie w profilaktyce – wspiera funkcjonowanie stawów, ale także w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów – wówczas glukozamina łagodzi objawy i poprawia ruchomość stawów, co często jest odczuwalne przez osoby starsze. Wśród osób, które powinny zainteresować się suplementacją glukozaminy, są:

● osoby z ryzykiem wystąpienia osteoporozy;
● osoby otyłe;
● osoby narażone na przeciążenia i urazy stawów;
● osoby cierpiące na choroby reumatyczne;
● osoby w podeszłym wieku;
● osoby aktywne fizycznie, odczuwające ból w stawach.

Czy glukozamina powoduje tycie? Chociaż może wpływać na poziom cukru i insuliny we krwi, to nie potwierdzono jej wpływu na wagę.


Glukozamina nie dla wszystkich – przeciwwskazania.

Chociaż glukozamina wyróżnia się dobroczynnymi właściwościami, nie może być suplementowana przez wszystkich. Przede wszystkim ostrożność powinni zachować diabetycy. Kolejnym przeciwwskazaniem jest ciąża, szczególnie pierwszy trymestr. Do tej pory nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo przyjmowania preparatów z glukozaminą w tym czasie. Jak w przypadku wszystkich suplementów, dobrze zachować ostrożność w czasie jej przyjmowania, pilnować ustalonych dawek i obserwować swój organizm. Oczywiście najlepsza sytuacja to ta, kiedy suplementacja glukozaminy została skonsultowana z lekarzem.