Do grupy aminokwasów należy kilkaset związków chemicznych, jednak tych istotnych dla organizmu człowieka jest znacznie mniej. Aminokwasy egzogenne, w tym aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, a także syntetyzowane w ludzkim ciele aminokwasy endogenne uczestniczą w licznych procesach i je regulują, to także budulec białek.

Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w organizmie człowieka. Kiedy warto sięgnąć po suplement diety, który zawiera aminokwasy - rozgałęzione BCAA, niezbędne aminokwasy egzogenne EAA czy inne związki chemiczne z tej grupy?

Dostarczanie aminokwasów w diecie

Klasycznym sposobem, w jaki ludzki organizm realizuje zapotrzebowanie na aminokwasy, jest przyjmowanie ich wraz z pożywieniem. Co do zasady zdrowy, zróżnicowany sposób odżywiania powinien być wystarczający. Jednak dla osób aktywnych fizycznie, sportowców czy na przykład ludzi pracujących ciężko fizycznie ilość aminokwasów w codziennej diecie może nie być wystarczająca.
Jakie produkty to dobre źródła aminokwasów?
Aminokwasy endogenne, które organizm ludzki w stanie syntetyzować, a także aminokwasy egzogenne znajdują się w wielu produktach spożywczych. Kwas glutaminowy, kwas asparaginowy, grupa aminokwasów rozgałęzionych i wiele innych aminokwasów znajduje się w codziennie spożywanych artykułach. Są to najczęściej typowe źródła białka takie jak:
- produkty pochodzenia zwierzęcego,
- produkty zbożowe,
- produkty mleczne,
- rośliny strączkowe.
Roślinne źródła białka mogą zawierać białka niepełnowartościowe, o niepełnym profilu aminokwasowym, dlatego często osoby stosujące dietę wegańską muszą uzupełniać je w inny sposób.
Kiedy brać niezbędne aminokwasy egzogenne?
Niedobory niektórych aminokwasów mogą być niekorzystne dla zdrowia czy cyklu treningowego. Jednak często istnieje ryzyko ich wystąpienia, zwłaszcza przy regularnym intensywnym wysiłku fizycznym. Dlatego suplement diety zawierający aminokwasy to coraz częstszy wybór wśród osób aktywnych fizycznie. Wybór produktu ma znaczenie, dlatego warto sięgać po te ze sprawdzonych źródeł, na przykład marki OstroVit.

Co daje przyjmowanie aminokwasów egzogennych?

Odpowiednio suplementowane aminokwasy egzogenne mogą wspierać budowanie masy mięśniowej oraz regenerację mięśni. Uważa się, że uzupełnianie aminokwasów egzogennych powoduje zmniejszenie uczucia zmęczenia po intensywnym wysiłku fizycznym, hamują katabolizm mogący zachodzić w tkance mięśniowej i stymulują procesy anaboliczne. Oprócz tego aminokwasy egzogenne uczestniczą w regulacji wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka, zatem pozwalają mu prawidłowo funkcjonować.
Należy pamiętać, by aminokwasy przyjmować z rozwagą, zgodnie z zaleceniami producenta suplementu. W razie potrzeby warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, by uniknąć niepożądanych skutków ubocznych suplementacji.