Kroplówka jest metodą podawania pacjentowi leków czy płynów drogą dożylną. Czy podawanie kroplówek różnego rodzaju w domu pacjenta jest możliwe? Kto i kiedy może to robić? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 


Na czym polega kroplówka w domu pacjenta

Kroplówkę zazwyczaj wykonuje się w szpitalach lub przychodniach, jednak coraz częściej takie kroplówki podawane są w domach pacjentów. Taka kroplówka z dojazdem podawana w domu to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie dla pacjenta. Dzięki możliwości podania określonej kroplówki w domu unika się stresu związanego z takim zbiegiem oraz przebywaniem w szpitalu czy innej placówce. Jak wyglądają wlewy dożylne podawane w domu? Przede wszystkim kroplówkę powinna zakładać wykwalifikowana pielęgniarka, która przez cały czas podczas podawania kroplówki powinna być obecna. W ten sposób będzie mogła zareagować i pomóc w razie jakiś komplikacji, które mogą wystąpić w wyniku podawania na przykład jakiegoś leku. Jakie kroplówki można podawać w domu? Domowa kroplówka wykonywana jest najczęściej w celu odżywienia chorego oraz dostarczeniu organizmowi na przykład elektrolitów czy witamin. Domowe kroplówki obejmują też podawanie leków za pośrednictwem dożylnego wlewu zleconego przez lekarza. Dużo osób decyduje się również na podanie kroplówki w domu po zatruciu alkoholowym lub by złagodzić skutki kaca.

Jakie kroplówki w domu pacjenta można podawać?

Domowe kroplówki zazwyczaj obejmują podawanie preparatów odżywczych, substancji witaminowych, elektrolitów czy leków zleconych przez lekarza. Oprócz odżywienia chorego, kroplówki pomagają mu zregenerować siły i dostarczyć potrzebne organizmowi substancje, zwłaszcza po przebytych ciężkich chorobach. Warto też podać kroplówkę, gdy utrzymująca się przez dłuższy czas choroba powoduje odwodnienie pacjenta. Kroplówka jest równie istotna i potrzebna dla osób, które skazane są na żywienie pozajelitowe. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie robienie wlewów dożylnych po spożyciu dużej ilości alkoholu, który spowodował np. zatrucie. Taka kroplówka pomoże szybciej odzyskać siły i wrócić do normalnego funkcjonowania. Poprzez kroplówkę można też podać środki przeciwbólowe lub zaaplikować środki lecznicze typu antybiotyki. Podawanie kroplówek we własnym domu jest bardzo wygodne dla pacjenta, ponieważ nie musi udawać się on do szpitala czy ośrodka zdrowia, aby przyjąć taką kroplówkę. Kroplówka z dojazdem pozwoli Ci zaoszczędzić czas i siły. Ponad to kroplówkę w domu przyjmujesz w komfortowych warunkach.

Jak długo trwa wykonanie wlewu dożylnego?

Czas trwania kroplówki uzależniony jest od rodzaju podawanej substancji czy leku. Zazwyczaj długość wlewu dożylnego to trzydzieści minut. Jest to również zależne od regulacji szybkości podawania kroplówki. Do tego trzeba doliczyć czas na jej podłączenie. A jak często można przyjmować kroplówkę? Częstotliwość podawania kroplówki zawsze ustalana jest indywidualnie. Zależy to od stanu zdrowia pacjenta i jego niedoborów. Po zakończeniu podawania kroplówki pacjent może wrócić do normalnych, codziennych zajęć. Aby wszystko odbyło się w spokoju, na podanie kroplówki należy zaplanować sobie około godziny.

Czy kroplówka ma za zadanie przyspieszyć regenerację pacjenta?

Zdecydowanie można powiedzieć, że kroplówka przyczynia się do szybszej regeneracji pacjenta. Dlaczego? Ponieważ kroplówka czyli wlew dożylny trafia bezpośrednio do krwioobiegu, przez co dużo szybciej i skuteczniej wchłania się do organizmu niż podawanie leków innymi metodami. Wszystkie substancje podawane poprzez kroplówki są w pełni przyswajalne w organizmie człowieka. Już po pierwszej kroplówce można poczuć wyraźną poprawę. Kroplówka witaminowa to szybki i skuteczny sposób na dostarczenie organizmowi wielu niezbędnych witamin, zwłaszcza dla osób które borykają się z niedoborami witamin. Kroplówka witaminowa to również dobry sposób na wyeliminowanie skutków zatrucia alkoholowego. Efekty takiej kroplówki zauważalne są bardzo szybko. Podanie dożylne preparatów witaminowych coraz częściej zastępuje suplementację tabletkami. Taki sposób podania witamin jest dużo bardziej skuteczny niż codzienne łykanie wielu suplementów diety.

Kto może skorzystać z kroplówek w domu i czy jest to dobre rozwiązanie?

Podanie kroplówki w domu może wydawać się dla niektórych nie do wykonania, jednak kroplówka w domu to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie, które coraz częściej jest praktykowane. Dzięki kroplówkom możesz wzmocnić swoje zdrowie, uzupełnić niedobory czy dostarczyć organizmowi niezbędne leki. Kroplówki w domu to coraz bardziej popularne rozwiązanie z którego korzysta wiele osób. Czy wobec z tego każdy może skorzystać z takiej opcji? Zdecydowanie tak. Należy jednak pamiętać, aby taki dożylny wlew wykonywał wykwalifikowany pracownik medyczny, który ma do tego uprawnienia. Aby skorzystać z takiej kroplówki w domu warto skontaktować się z lekarzem, aby ustalić co będzie dla Ciebie najlepsze. Jest to bardzo dobra opcja, aby wspomóc organizm, jednak trzeba pamiętać , że z niczym nie wolno przesadzać.