Zabiegi medycyny estetycznej służą nie tylko ujędrnieniu skóry czy ogólnie odmłodzeniu wyglądu. Dowodzi tego akcja Nowa Twarz prowadzona przez dr Łukasza Ordynowskiego skierowana do pacjentów po rozszczepie warg i podniebienia.

Chociaż medycyna estetyczna kojarzy się głównie z zabiegami odmładzającymi czy modelującymi, z jej pomocą udaje się także skorygować wrodzone deformacje. Najlepszym tego przykładem jest akcja Nowa Twarz, jaką dr Łukasz Ordynowski prowadzi, by pomóc pacjentom po rozszczepie warg i podniebienia. Aktualnie trwa nabór pacjentów i lekarzy do badań, których finałem ma być publikacja w PubMedzie.

 

Projekt Nowa Twarz nabiera rozpędu

Projekt Nowa Twarz prowadzony jest już od czterech lat. Ma on charakter fundacyjny, co oznacza, że wszystkie zabiegi są wykonywane non profit. Pierwsza faza obejmowała doświadczenia nad rozszczepem wargi podniebienia i wadami wrodzonymi, która dała bardzo dobre rezultaty. Jak dodaje dr Łukasz Ordynowski, są one też niesamowicie trwałe, co pokazuje dokładna dokumentacja zdjęciowa. Obecnie przyszła pora na nowy etap projektu – 1,5-roczne badanie prowadzone w zgodzie z komisją bioetyczną, które ma objąć ponad 35 osób.


- Mamy również już doświadczenia w pomocy nie tylko estetycznej, ale czynnościowej i teraz rozpoczynamy nowy proces, a mianowicie po zrobieniu artykułu na temat tych 4-letnich doniesień, to się nazywa „Preliminary case report”, mamy bardzo pozytywny oddźwięk ze środowiska, w związku z czym chcemy zrobić prawdziwe badania. Tutaj zwracamy się z gorącą prośbą, aby się zgłaszać do nas bezpośrednio, jeżeli są państwo osobami, które mają rozszczep wargi podniebienia lub jeżeli państwo są lekarzami – mówi dr Łukasz Ordynowski.


- Chcemy wykonać protokół i ten protokół będzie z korzyścią zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Często lekarze nie chcą bądź nie umieją wykonywać takich zabiegów, ponieważ nie było do tej pory żadnego precedensu, żadnych opisanych sensownie przypadków. Zabieramy się za badania, w którym będzie uczestniczyło ponad 35 osób, badanie będzie trwało 1,5 roku, będzie prowadzone w zgodzie z komisją bioetyczną – zapowiada specjalista medycyny estetycznej.

 

Nowa Twarz dla pacjentów z rozszczepem

Zapowiedzi dr Łukasz Ordynowskiego są obiecujące. Oczywiście są one poparte dotychczasowymi doświadczeniami. Jak pokazuje poprzez zabiegi specjalista, zmiana w obrębie ust wręcz ingeruje w proporcje twarzy. Efekty, o których wspomina, osiąga poprzez stosowanie wypełniaczy z kwasem hialuronowym w korekcji estetycznej wad szkieletowych. Wśród zabiegów można wymienić korektę w zakresie ust, blizny okolicy podnosowej, a także grzbietu i skrzydełek nosa. Dla udowodnienia skuteczności preparatów z kwasem hialuronowym wśród pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia konieczne są jednak szerzej prowadzone badania, a nie jedynie dowody anegdotyczne.


- Ważne, aby ta grupa 35 osób spotkała się w relatywnie jednym czasie, ponieważ moglibyśmy zakończyć badania w 1,5 roku, co zwiększa wartość badania – tłumaczy dr Łukasz Ordynowski. - Według mnie będą to pierwsze badania prowadzone na szerszą skalę, które znajdą swój wydźwięk w PubMedzie. Będą dostępne dla lekarzy na całym świecie, będą wydane również w estetycznym żurnalach zagranicznych, więc stawka jest duża – dodaje dr Łukasz Ordynowski.

 

Dr Łukasz Ordynowski o projekcie Nowa Twarz

 

Akcja fundacyjna Nowa Twarz jest bezpłatna, do udziału można się zgłaszać za pośrednictwem strony drordynowski.pl