Czy nosiłaś już kolorowe plastry na skórze ciała lub twarzy? A może widziałaś je w mediach społecznościowych, na siłowni, w trakcie joggingu czy na zakupach? Ktoś polecił Ci kinesiotaping a nie do końca wiesz w jakich przypadkach jest on stosowany. W naszej opinii plastrowanie to genialna technika, która uzupełnia terapie estetyczne, a także fizjoterapeutyczne czy podologiczne. Dlatego też w poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci samą metodę, dzięki czemu dowiesz się czym jest kinesiotaping, oraz jakich efektów podczas stosowania możesz się spodziewać.

 

Co kryje się pod pojęciem plastrowania, taping czy kinesiotaping?

Prekursorem kinesiotapingu jest Japończyk Doktor Kenzo Kaze, który już w latach 70. XX wieku opatentował technologie produkcji plastrów Kinesio Tex Gold wykorzystywanych w fizjoterapii po dziś dzień. Metoda zyskała popularność w 1988 roku za sprawą Igrzysk Olimpijskich w Seulu i zaczęła cieszyć się powodzeniem wśród sportowców na całym świecie. Obecnie jest dostępna dla każdego i chętnie stosowana przez fizjoterapeutów czy kosmetologów.
Pod pojęciem plastrowania rozumie się naklejanie samoprzylepnych taśm (po angielsku „tape”, stąd inna nazwa plastrowania – taping). Taśmy te przykleja się bezpośrednio na skórę. Dostępne są zarówno takie nierozciągalne, jak i elastyczne. Dla tych mniej odważnych występują w kolorze zbliżonym do naszej skóry, ale również cieszą oko intensywnymi barwami jak i wzorami.

Kinesiotaping estetyczny

Taśmy stosowane w technikach estetycznych wykonane są z bawełny lub tworzywa sztucznego. Rozciągają się na długość do około 140%, czyli posiadają parametry zbliżone do właściwości ludzkiej skóry. Dodatkowo przepuszczają powietrze, są elastyczne i wodoodporne a sam klej, którym pokryte są od wewnętrznej strony jest hipoalergiczny. Ich aplikacja sprawdzi się przy każdym typie skóry, z wyjątkiem tej bardzo wrażliwej, która często dodatkowo jest cienka i wiotka. Plastrowanie oczywiście nie ma ograniczeń wiekowych, choć ta młodsza skóra, bogata we włókna kolagenowe dużo szybciej się regeneruje.
Kinesiotaping estetyczny z powodzeniem stosowany jest na opuchlizny i zastoje limfatyczne, dla usprawnienia drenażu i odprowadzenia toksyn, co przekłada się finalnie na lepszy koloryt skóry.

Kinesjotaping
Kinesiotaping

Najbardziej pożądanym przez klientki efektem taśmowania jest ten przeciwzmarszczkowy: skóra po ich odklejeniu jest widocznie wygładzona, napięta, a bruzdy i zmarszczki zmniejszone. Zabiegi kosmetyczne, terapie manualne, Zoga czy Kobido w połączeniu z kinesiotapingiem powodują głęboką przebudowę skóry i tkanek, uwolnienie blokad mięśniowo-powięziowych, obrzęków i zastojów limfatycznych co skutkuje lepszym ukrwieniem oraz odżywieniem skóry. Regularne stosowanie różnorakich terapii w połączeniu z tapingiem wpływa na poprawę owalu i symetrii, oraz uwalnia nagromadzone w niej napięcia.
Taping twarzy z powodzeniem wykorzystywany jest także w stomatologii i chirurgii szczękowej. Taśmy naklejane są bezpośrednio po zabiegu, jeszcze przed pojawieniem się opuchlizny co w efekcie minimalizuje obrzęk, a także zmniejsza stan zapalny, a przez to redukuje poziom odczuwanego przez pacjenta bólu i przyspiesza procesy gojenia. Aplikacja plastrów na twarzy wpływa także na proces rehabilitacji, m.in. w zapaleniu nerwu trójdzielnego (np. po przewianiu) czy przy niedowładzie po udarze mózgu lub po urazie twarzy.

O Kinesiotapingu fizjoterapeutycznym opowie Kacper Wiśniewski, Wellness & Spa Quality Manager/ Terapeuta Spa

Popularność metody Kinesiotapingu oraz jej bardzo pozytywny odbiór wśród personelu medycznego oraz samych pacjentów, sprawia, że jest ona coraz częściej stosowana. Naturalnie, nowa forma rehabilitacji, miała trudny początek w środowisku lekarzy, ortopedów i większości pracowników służby zdrowia i przez wiele lat nie miała konkretnego zastosowania, lecz była traktowana jako niekonwencjonalną metodę wspomagającą inne terapie.
W obecnych czasach wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez plastrów, a sportowcy nieustannie stosują coraz to bardziej zaawansowane aplikacje podczas treningów i zawodów. Technika ta od pewnego czasu stała się bardzo popularna i coraz więcej fizjoterapeutów, masażystów oraz trenerów personalnych, na stałe wdrożyło kinesiotaping do swoich autorskich terapii leczniczych, również w przypadku leczenia urazów.
Aby aplikacja plastrów przyniosła oczekiwany efekt, należy je przykleić w odpowiednim miejscu, dzięki czemu zadziałają przeciwbólowo, zregenerują tkanki i poprawią ich funkcje.

Kinesjotaping
Kinesiotaping

Sensoryczne działanie plastra pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych wyników w rehabilitacji. Terapia kinesiotapingu bardzo mocno skupia się na szukaniu konkretnego bólu i na rozwiązaniu problemu funkcjonalnego pacjenta.
Można go łączyć z innymi zabiegami rehabilitacyjnymi, między innymi: terapią manualną, terapią tkanek miękkich, metoda PNF (torowanie mięśniowo – nerwowe polegające na wzmocnieniu siły i aktywności ruchowej w miejscach słabszych).
Taping wspomaga podstawowe metody rehabilitacji. Można zastosować od 3 do 5 aplikacji z rzędu, a czas noszenia plastra jest oczywiście uzależniony od jednostki chorobowej, konkretnego urazu oraz od tego jak długo będzie trzymał się naszej skóry, jednak średnia granica wynosi od 3 do 5 dni.
Działanie kinsiology tapingu jest uzależnione od sposobu aplikacji, co wiąże się z konkretnymi efektami, które chce uzyskać terapeuta.


Działanie kinesiotapingu

na system limfatyczny:
- umożliwia zwiększenie krążenia krwi;
- ułatwia i umożliwia drenaż limfatyczny;
- zmiana odczucia bólu i zmniejszenie ucisku na receptory mechaniczne.
na mięśnie:
- zredukowanie efektu zmęczenia mięśni;
- zmniejsza przykurczanie mięśnia i wpływa na jego pozycję spoczynkową;
- pozwala na obniżenie bolesnych skurczów mięśniowych, intensywnie wpływa na zmiany w czuciu głębokim.
na stawy ruchowe:
- poprawia zakres ruchu, wpływa na zredukowanie bólu, który wywołany jest przez stany zapalne w stawach.

Kinesjotaping
Kinesiotaping

W każdej terapii, tak jak i w kinesiotapingu, występuje odpowiednia kolejność oraz zastosowanie poszczególnych technik. Rozwój metody wytworzył sześć korekcyjnych technik. Różnice polegają na celu terapii oraz obszaru do aplikacji.
• korekcja powięziowa – główny cel to utrzymanie tkanki powięziowej w prawidłowym ułożeniu;
• korekcja mechaniczna – wykorzystuje stymulację mechanoreceptorów informujących o pożądanym ułożeniu mięśnia, stawu lub powięzi;
• korekcja przestrzenna – technika ta ma za zadanie wytworzenie przestrzeni nad obrzękiem lub miejscem bólu co pozwala na jego zmniejszenie;
• Korekcja więzadłowo-ścięgnowa – metoda pozwala na odciążenie struktur więzadłowych;
• Korekcja limfatyczna – służy do zmniejszania obrzęków;
• Korekcja funkcjonalna – znajduje zastosowanie dla wspomagania lub ograniczenia zgięcia lub wyprostu w stawach.
Sukces Kinesiotapingu w rehabilitacji zależy od czynników takich jak: użycie materiałów wysokiej jakości, wyboru koncepcji terapii, właściwej oceny pacjenta, właściwej aplikacji plastra, a także obserwowanie przebiegu terapii. Wyjątkowość plastrowania natomiast polega nie tylko na zaskakujących efektach, ale również na ciągłym ewoluowaniu metody oraz odkrywaniu nowych obszarów zastosowań.

Pojęcie kinesiotapingu podologicznego przybliży Katarzyna Bojanowska, podolog, Terapeuta Spa

Warto pamiętać, że kinesiotaping stosować można nie tylko w wyżej wymienionych przypadkach. Podologia jest dziedziną, gdzie plastrowanie staje się coraz bardziej powszechne. Nasze stopy są podstawą całego układu ruchu i w przypadku jakichkolwiek anomalii tej części ciała, człowiek przestaje normalnie funkcjonować. Dbanie o dobrą kondycję stóp powinno być świadomym obowiązkiem, ponieważ częste odczuwanie bólu przy codziennym chodzeniu świadczy o zaburzonej biomechanice chodu.
Schorzenia, przy których najczęściej stosowane są taśmy to między innymi: hallux valgus , zapalenie ścięgien podeszwowych, przy leczeniu paznokci wrastających i wkręcających się, płaskostopie podłużne i poprzeczne, palce młoteczkowate czy nawet wspomagająco przy wzroście paznokci po urazach mechanicznych .
Należy jednak pamiętać, że kinesiology taping nie jest wstanie zastąpić leczenia podologicznego lecz jest jego doskonałym wsparciem. Taping podologiczny jest metodą coraz częściej wybieraną przez podologów co powoduje wsparcie leczenia bez konieczności stosowania inwazyjnych terapii.

Kinesjotaping
Kinesiotaping

Taping nie dla wszystkich

Oczywiście jak przy każdym zabiegu, tutaj również istotne jest wykluczenie przeciwwskazań. Taśm nie aplikujemy w przypadku występowania: zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych skóry, przetrwania ciągłości skóry czy występowania trądziku pospolitego (aplikacja na twarzy). W przypadku stosowania na ciele należy wykluczyć również zakrzepicę żył głębokich, żylaki, tętniaki, nowotwory, cukrzycę czy łuszczycę. Ponadto należy unikać oklejania okolicy miednicy u kobiet w I trymestrze ciąży, gdyż niewłaściwie naklejona taśma, może doprowadzić do poronienia w wyniku nadmiernej stymulacji receptorów. Jedynymi niepożądanymi efektami stosowania taśm, które zaobserwowaliśmy w swojej pracy, są nieliczne przypadki odpowiedzi alergicznej skóry w postaci zaczerwienienia i wysypki.

Kinesiotaping przynosi natychmiastowe rezultaty zarówno sam jak i podczas stosowania terapii łączonych. Taśmy zmniejszają ból i obrzęki. Działają od momentu przyklejenia, a pozytywne skutki ich stosowania utrzymują się również po ich usunięciu. Plastrowanie dynamiczne i estetyczne jest skuteczną, a przy tym w 100% bezpieczną metodą terapeutyczną. Taśmy nie powodują żadnych skutków ubocznych i sprawdzają się w sytuacjach, kiedy inne metody z różnych względów nie są wskazane.

mgr Ewelina Araszkiewicz

Spa & Wellness Operation Manager, dyplomowany kosmetolog, terapeuta Kobido i Zoga Face.

Ponad 14 lat doświadczenia w pracy w branży beauty. Absolwentka studiów z zakresu kosmetologii oraz magister turystyki uzdrowiskowej Spa & Wellness. Słuchaczka licznych kursów, podyplomowych studiów o specjalności pedagogika oraz zarządzanie podmiotami leczniczymi.

Więcej