Zastanawiasz się, czy akurat ty potrzebujesz kremu nawilżającego? Zapewniam cię, że tak. Tego typu kosmetyki powinien stosować KAŻDY. Kobiety, mężczyźni, osoby w każdym wieku, o wszystkich typach karnacji i rodzajach cery. Jest to twój obowiązek wobec zdrowia twojej skóry. 

Zanim przejdziemy do analizy poszczególnych typów cery, warto nadmienić jaki ogólny mechanizm występuje w działaniu kremów nawilżających. Mylnie postrzega się go jako proces wprowadzania cząsteczek wody pod powierzchniowe warstwy skóry. Tymczasem tego rodzaju kosmetyki mają za zadanie utrzymać znajdującą się tam już wodę. Przypomina to obronę przed jej wyparowywaniem, na skutek działania czynników zewnętrznych, z którymi mamy do czynienia nieustanie. Wiatr, promienie słoneczne, temperatura to tylko przykładowe przyczyny zaburzeń pożądanego stanu równowagi.

Zadbaj o swoje indywidualne potrzeby

Aby widzieć zadowalające efekty pielęgnacji, należy zapoznać się z potrzebami cery. Konieczna jest wiedza na temat jej rodzaju. Podstawowe typy cery jakie wyróżniamy to: normalna, tłusta, mieszana i sucha. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie go określić, a internetowe poradniki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, skorzystaj z konsultacji dermatologa lub kosmetologa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że działasz na korzyść swojej skóry.
Cera normalna nie przysparza wielu problemów, dlatego łatwo jest zapomnieć o stosowaniu kremów nawilżających, ale i ona potrzebuje wsparcia, żeby obronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. W jej przypadku postaw na lekki krem, który dodatkowo pozwoli spowolnić proces starzenia. To bardzo opłacalna inwestycja.

Przy cerze tłustej mogą pojawiać się wątpliwości. Świecąca twarz wcale nie zachęca do nakładania na nią dodatkowych substancji, ”bo przecież będzie jeszcze gorzej”. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę potrzebuje ona normalizacji, a z pomocom przychodzą kremy nawilżające, które hamują proces nadmiernego wydzielania sebum, spowodowanego reakcją obronną na utratę wody.
Cera mieszana często sprawia kłopoty, ze względu na jej różne tendencje w zależności od obszaru. Tutaj kluczowa jest obserwacja i bieżące reagowanie na jej zachowanie. Warto przyjrzeć się kosmetykom specjalnie dedykowanym do tego rodzaju skóry, zazwyczaj mają one lekką konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłaniają.

Wyjątkowa spragniona nawilżenia i głębokiego odżywienia jest cera sucha. Kluczowym zadaniem przeznaczonych dla niej kremów jest regeneracja bariery hydrolipowej. Warto zwrócić uwagę na właściwości łagodzące i niwelujące napięcie naskórka.

Wraz z wiekiem ciało naturalnie się przekształca, tak samo i skóra zmienia swoje właściwości, co oznacza zmianę jej potrzeb. Proces starzenia wymaga zastąpienia dotychczasowych nawyków pielęgnacyjnych, nowymi dopasowanymi do aktualnego stanu cery, ale także doboru innego typu kosmetyków. Na rynku powszechnie stosuje się oznaczenia wieku. Koniecznie zwracaj na nie uwagę.

Dobierz krem do pory dnia i pory roku

W codziennej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na porę roku. Od niej zależy w jakim natężeniu występują szkodliwe czynniki zewnętrzne. Naturalnym jest, że latem postawimy na krem o lżejszej konsystencji oraz szczególnie chroniący przed promieniowanie UV. Natomiast zima wymaga zastosowania kremów tłuściejszych, aby zapewnić skórze to, na co będzie miała zapotrzebowanie w mroźniejszym okresie. Podobnie w przypadku pory dnia. Kosmetyki przeznaczone do nakładania w ciągu dnia, odznaczać się będą lekkością, aby swobodnie funkcjonować w ciągu dnia, natomiast te bardziej treściwe o cięższej konsystencji proponowane są na noc, kiedy skóra przechodzi największą regenerację w ciągu doby.

Teraz czas na ciebie! Zadbaj o zdrowie swojej cery, kremy nawilżające z pewnością w tym pomogą, a skóra odwdzięczy ci się pięknym wyglądem.