19 września zainaugurowana została III odsłona Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka Jajnika 2017 pod hasłem: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim! Jej organizatorem jest Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości. Ambasadorami tegorocznej akcji zostało znane i lubiane małżeństwo aktorów: Krystian i Maria Wieczorek. Patronat medialny nad kampanią objęła Zatoka Piękna.

 

Celem tegorocznej odsłony jest zmiana zachowań wśród mężczyzn w postrzeganiu nowotworów kobiecych jako sprawy wyłącznie osobistej. Kampania ma dostarczyć im niezbędnej wiedzy, by w pełni zainteresowali się życiem i zdrowiem kobiet.

Maria i Krystian Wieczorek
Maria i Krystian Wieczorek

 

Polecamy też fotorelację z konferencji: Miłość? Pewnie! Ale zdrowie przede wszystkim!

 

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 3500 nowych zachorowań na raka jajnika. Niestety spośród nich umiera około 2500 kobiet. Nowotwory złośliwe jajnika są na 5. miejscu pod względem częstości zgonów u kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

Wraz z rozwojem choroby pojawiają się nieswoiste objawy ze strony przewodu pokarmowego lub moczowo-płciowego, które bardzo łatwo przeoczyć. Są to m.in. wzdęcia, biegunki, zaparcia, szybkie osiąganie uczucia sytości, ucisk w miednicy, powiększenie się obwodu brzucha.

Długotrwale utrzymywanie się tego typów objawów powinno skłonić kobietę do pilnej wizyty u ginekologa.

 

Czynniki ryzyka choroby

Pośród czynników zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika znajdują się: czynniki rodzinne/genetyczne (dziedziczenie mutacji w genie BRCA, wcześniej przebyty rak piersi, występowanie raka jajnika i/lub raka piersi w bliskiej rodzinie), czynniki powiązane z gospodarką hormonalną (np. wczesny wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, brak dzieci, torbiele jajnika, długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej), czynniki odnoszące się do stylu życia (otyłość, palenie papierosów).

Jeśli w rodzinie były zachorowania na raka jajnika, to ryzyko pojawienia się go w kolejnych pokoleniach określane jest w granicach 15-20%. Ryzyko to zwiększa się kiedy występował jednocześnie rak piersi, czy jelita grubego.

Nowotwór pojawia się kiedy odporność jest osłabiona, a układ immunologiczny zajmuje się walką ze stresem, używkami, czynnikami chemicznymi obecnymi w otoczeniu, czy infekcjami. Można powiedzieć więc, że prawie ¾ czynników zależy od sposobu odżywiania, warunków środowiskowych, a około ¼ od predyspozycji genetycznej.

W Polsce, około 30% chorych na raka jajnika przeżywa okres 5 lat, w niektórych miejscach, chociażby w Centrum Onkologii ten współczynnik jest o 15% - do 20% wyższy. Wynika to przede wszystkim z systemu wielodyscyplinarnej opieki, planowanego leczenia, jego realizacji przez jeden zespół złożony nie tylko z chirurga, ale i z chemioterapeuty, radioterapeuty, diagnosty.

Profilaktyka dzisiaj to podstawa, nie medycyna naprawcza. Dlatego kobiety muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji nieregularnych badań ginekologicznych. To właśnie wspomniana regularność badań takich jak: cytologia, mammografia, usg jajnika, również badania jelit są bardzo ważne z punktu widzenia zdrowia publicznego.

 

Diagnostyka jajnika

Więcej informacji na temat kampanii na : www.kwiatkobiecosci.pl