Jakie powinno być codzienne oczyszczanie twarzy? Delikatne i skuteczne. Po pierwsze powinnaś dokładnie zmyć resztki makijażu i martwe komórki naskórka, aby nie powodować stanów zapalnych i umożliwić działanie składnikom kremu. Z drugiej strony produkty oczyszczające powinny być pozbawione detergentów, które mogłyby naruszać mikrobiom skóry oraz jej płaszcz hydrolipidowy. Jak w takim razie oczyszczać twarz każdego dnia?

 

Dlaczego właściwe oczyszczanie jest ważne?

Po pierwsze dlatego, że pomaga pozbyć się bakterii współodpowiedzialnych za trądzik. Po drugie składniki aktywne z kremów nie będą miały szansy zadziałać w pełnie nałożone na nieprzygotowaną cerę. Jednocześnie produkty do zmywania makijażu i oczyszczania twarzy powinny być niezwykle delikatne. Ich składniki nie mogą drażnić skóry i działać negatywnie ani na mikrobiom, ani na płaszcz hydrolipidowy. Dlatego Koreanki wymyśliły kilkuetapowe oczyszczanie twarzy już wiele wieków temu. Wiadomo, że w dzisiejszym świecie nie ma za dużo czasu na codzienne rytuały, ale sięganie po dwa produkty oczyszczające to rozsądny wybór.

Pierwszy etap wieczornego oczyszczania cery

Zacznij od etapu demakijażu, nawet jeśli nie malujesz się na co dzień. W pierwszym kroku możesz użyć olejku do demakijażu lub płynu micelarnego. Ten ostatni przyciąga zabrudzenia jak magnes. Składa się z miceli, czyli mikroskopijnych cząsteczek, które rozpuszczają się zarówno w wodzie, jak i tłuszczu. Namocz wacik w płynie i przyłóż go na kilka sekund do skóry. Płyn micelarny bez pocierania rozpuści wodoodporne kosmetyki do makijażu. Jest niezastąpiony dla zwolenniczek makijażu, ale też niezbędny przy codziennym zmywaniu filtrów SPF - mineralnych i chemicznych.

Możesz też sięgnąć po olejki do demakijażu. Nakładaj je na suchą, „brudną” twarz. Możesz przy okazji wykonać masaż, który pobudza mikrokrążenie krwi i dotlenia tkanki. Po kilku sekundach zwilż twarz wodą i emulguj zanieczyszczenia, kontynuując masowanie. Na koniec spłucz wszystko wodą i przejdź do kolejnego kroku.

Drugi etap wieczornego oczyszczania twarzy


Zarówno płyn micelarny, jak i olejek należy zmyć z twarzy. Nawet niekomedogenne formuły mogą obciążać delikatną skórę. Jakich produktów użyć w drugim etapie? Może to być delikatny żel do mycia twarzy lub enzymatyczna pianka, która nie uszkadza płaszcza wodno-lipidowego. Podczas mycia znów możesz wykonać delikatny, krótki masaż twarzy. Po spłukaniu produktu letnią wodą twarz jest absolutnie świeża, czysta, przygotowana do tonizowania i przyjęcia składników aktywnych z kremu lub serum do stosowania wieczorem.

Oczyszczaj twarz rano i wieczorem


Twarz powinnaś oczyszczać nie tylko wieczorem, ale też rano. W nocy skóra produkuje sebum i się poci. Warto również zmyć resztki kremów zastosowanych wieczorem, aby produkty do dziennej pielęgnacji mogły zadziałać. Rano można ograniczyć się do produktu zmywalnego wodą, czyli na przykład delikatnej pianki z enzymami. Na to należy nałożyć krem na dzień, filtr SPF i ewentualnie makijaż. Gotowe!