Czy wiesz, że kwasy omega-3 są kluczem do zdrowia i lepszego samopoczucia, a ich wprowadzenie do diety może przynieść niezliczone korzyści twojemu organizmu? W tym artykule przyjrzymy się niezwykłym właściwościom kwasów omega-3 oraz podpowiemy, jak włączyć je do diety w prosty i smaczny sposób.

 

 

Dlaczego kwasy omega-3 są ważne dla naszego organizmu?

Omega-3 mają korzystny wpływ na profil lipidowy, zmniejszając poziom trójglicerydów we krwi oraz zapobiegając zakrzepom i stanom zapalnym. Działają także na obniżenie ciśnienia krwi, a także minimalizują ryzyko wystąpienia arytmii. EPA i DHA, główne kwasy omega-3, są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, wspierając zdolności poznawcze, pamięć i nastrój. DHA jest szczególnie ważny dla rozwoju mózgu płodu i małych dzieci.

Omega-3 może przyczyniać się do zwiększenia gęstości mineralnej kości, zmniejszając ryzyko osteoporozy. Pomagają także zmniejszyć ból i sztywność stawów u osób z chorobami reumatycznymi.

Naturalne źródła kwasów omega-3

Istnieje wiele naturalnych źródeł kwasów omega-3, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Znajdziesz je np. w tłustych rybach morskich, takich jak: łosoś, makrela, sardynki, śledź, tuńczyk i halibut. Są to ryby szczególnie bogate w EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy).

W kwasy omega-3 bogate jest również siemię lniane. To jedno z najlepszych roślinnych źródeł ALA (kwas alfa-linolenowy). Można je mielić i dodawać do potraw lub spożywać w formie oleju lnianego. Nie należy tu zapominać także o orzechach włoskich. One również są cennym źródłem w ALA. Można je spożywać na surowo, dodawać do deserów czy sałatek.

Aby czerpać korzyści zdrowotne z kwasów omega-3, ważne jest regularne spożywanie tych produktów, uwzględniając rekomendacje dotyczące odpowiedniej ilości EPA, DHA i ALA. W zależności od indywidualnych potrzeb może być konieczna suplementacja.

Omega-3
Omega-3, fot. Canva

Dlaczego omega-3 suplementy to dobry wybór?

Suplementy kwasów omega-3 w postaci tabletek i kapsułek cieszą się dużą popularnością ze względu na szereg zalet. Przede wszystkim taka forma sprawia, że omega-3 są łatwe do zażywania i przechowywania. Można je łatwo dawkować zgodnie z zaleceniami specjalisty, a ich stosowanie nie wymaga specjalnych umiejętności czy przyrządzania posiłków z ich udziałem.

Co więcej, tabletki czy kapsułki z łatwością zabierzesz ze sobą w podróż. Zmieszczą się bowiem w plecaku i torbie, a nawet bagażu podręcznym, nie zajmując dużo miejsca. Dzięki czemu zawsze będziesz miał przy sobie niezbędną dawkę omega-3, co ułatwi ci ich regularne przyjmowanie.

Sprawdź kapsułki omega-3 i tabletki omega-3 Nowa Farmacja dla dzieci i dorosłych.

Kto powinien suplementować kwasy omega-3?

Osoby z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych lub z już istniejącymi chorobami serca mogą korzystać z suplementacji omega-3, która może pomóc w poprawie profilu lipidowego i redukcji ryzyka powikłań. Kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują większych ilości DHA dla prawidłowego rozwoju dziecka. Suplementacja omega-3 pomaga zapewnić potrzebne składniki.

Ponadto osoby cierpiące na przewlekłe stany zapalne, takie jak choroby autoimmunologiczne, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba Crohna, mogą odnieść korzyści ze suplementacji omega-3 ze względu na ich działanie przeciwzapalne.

Przed rozpoczęciem suplementacji kwasów omega-3, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże określić odpowiednią dawkę i formę suplementu, najlepiej dostosowaną do indywidualnych potrzeb i celów zdrowotnych. Warto również wybrać suplementy wysokiej jakości. Tym samym apteka to najlepsze miejsce do zakupu suplementów w postaci kwasów omega-3. 

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.