W 1999 roku badanie naukowe przeprowadzone w Instytucie Friedrich - Loeffler w Tubingen w Niemczech udowodniło wysoką skuteczność czystka w zwalczaniu wirusów, między innymi grypy. Cistus Incanus został obwołany rośliną roku i wzrosło zainteresowanie jego niezwykłymi właściwościami. Czystek, nazywany też różą skalną, jako roślina lecznicza wspominany był już w Piśmie Świętym. W XX wieku nauka potwierdziła jego zdolność wzmacniania układu immunologicznego, leczenia chorób skórnych, w tym trądziku oraz usuwania metali ciężkich z organizmu. Do tego wszystkiego zioło jest ogólnodostępne i niedrogie. Wystarczy zaparzyć napar z listków i regularnie go pić, by cieszyć się zdrowiem i gładką skórą. 

 

Najbezpieczniejszy zdrowotny napój ziołowy

Wyciąg z czystka, który charakteryzuje się różowymi lub purpurowymi listkami o delikatnej strukturze pomiętego pergaminu, porównuje się do zielonej herbaty, która również odznacza się nieprzeciętnie wysokim stężeniem biologicznie czynnych substancji. Już w IV w. p.n.e. na Bliskim Wschodzie pito go jako napój poprawiający nastrój i dodający odwagi. Identycznie jak zielona herbata, czystek jest bogaty w polifenole - związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. Polifenole działają jak  antybiotyki oraz zabijają wolne rodniki, zatrzymując proces starzenia się organizmu.

Zaletą naparu z róży skalnej jest brak substancji psychoaktywnych (teiny, teofiliny, teobrominy), które ze względu na działanie pobudzające nie są wskazane na przykład dla dzieci. Herbaty z czystka nie można przedawkować ani się od niej uzależnić. Jako napój zdrowotny mogą ją pić dzieci od trzeciego miesiąca życia, kobiety w ciąży oraz karmiące matki czy osoby starsze.

Olejek eteryczny z czystka wydziela specyficzną woń kadzidła i żywicy - dlatego też w starożytności wchodził w skład mirry. Olejek wykorzystywany był jako lekarstwo na trudno gojące się rany. Jednak wysuszone listki róży skalnej mają bardzo subtelny zapach i neutralny smak. Napar znakomicie smakuje z miodem, sokiem czy cytryną. Jedną łyżeczkę suszu wystarczy zalać szklanką wrzątku i parzyć przez 10 minut. Napój taki należy pić przynajmniej raz dziennie lub więcej.

Im większe listki czystka w suszu i bezpieczniejsze, ekologiczne źródło uprawy, tym silniejsze właściwości zdrowotne posiada lecznicza herbata z czystka. Susz można parzyć kilkakrotnie - za każdym razem wydzielają się inne substancje czynne.

 

Pogromca trądziku

Czystek ma udowodnione działanie antybakteryjne oraz kojące skórę i jako składnik kosmetyków używany jest jako skuteczne lekarstwo na trądzik. Fakt ten potwierdził m.in. dr E. Wessler w swoim chemicznym laboratorium w Altenberge (Niemcy). Wraz ze swoim zespołem naukowiec badał zdolność różnych ziół i antybiotyków do zwalczania bakterii Propionibacterium acnes wywołujące trądzikowe zapalenie skóry. W przeciwieństwie do rumianku czy nagietka, czystek uniemożliwił rozprzestrzenianie się bakterii trądzikowych w zainfekowanej fiolce. Badanie trwało 48 godzin w temperaturze 36 °C.

Podobne badanie przeprowadzono w Niemczech w 1993 roku pod przewodnictwem dr. Rainera H. Wölblinga. Tym razem zalecano pacjentom cierpiącym na trądzik, by przemywali problematyczne obszary skórne naparem z czystka. Po miesiącu u badanych nastąpiło cofnięcie wykwitów.

Warto pamiętać, że na poprawę kondycji skóry i jej wygląd (zwłaszcza brak wyprysków) wpływa też regularne picie herbaty z czystka. Tonik lub płukanka z róży skalnej używana jest z powodzeniem jako lekarstwo na choroby skórne, takie jak łupież, egzema, opryszczka, grzybica skóry i paznokci.

 

Detoks dla organizmu

Ziołowy napój z róży skalnej usuwa z organizmu metale ciężkie, które gromadzą się na skutek palenia tytoniu, wdychania zanieczyszczonego smogiem powietrza oraz niezdrowej diety. Jeśli chcemy przeprowadzić detoks od rtęci, ołowiu, kadmu, musimy pić napar z czystka przez kilkanaście dni, przynajmniej trzy razy dziennie.

Przy okazji takiej kuracji wzrasta odporność na infekcje i wirusy, zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór, zaś organizm alkaizuje się. Napój z czystka wybiela zęby oraz poprawia zapach ciała. Można go używać - oczywiście w wersji niesłodzonej - jako płyn do płukania jamy ustnej.