Za nami największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branży medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej – XVI Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który odbył się w dniach 7-9 października w Warszawie.

 

Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, który w trakcie dwudziestu lat swojej historii stał się stałym punktem w kalendarzu branży medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej, kolejny raz zakończył się sukcesem – merytorycznym i frekwencyjnym. Ponad 900 uczestników, 75 wystawców, 40 warsztatów i 20 sesji, w których wystąpiło blisko 100 wybitnych prelegentów z zagranicy, m.in.:
dr n. med. B. Rzany (Niemcy), dr J. Beut (Hiszpania), prof. D. Griskhyan (Rosja), dr I. Iozzo (Włochy), prof. G. Leibaschoff (Argentyna), prof. T. Lotti (Włochy), dr A. Picket (Wielka Brytania), prof. V. Tsepkolenko (Ukraina), prof. C. Soler (Hiszpania); i kraju: dr n. med. S. Lipko-Godlewska, prof. dr hab. n. med. M. Schlegel-Zawadzka, prof. dr hab. n. med. W. Baranowski, prof. dr hab. n. med. W. Placek, dr n. med. I. Walecka, prof. dr hab. n. med. P. Surowiak, dr A. Ignaciuk, dr P. Sznelewski, dr W. Jankowiak, prof. dr n. med. K. Padlewska i inni.

W tegorocznym programie kongresu dużo miejsca poświęcono najskuteczniejszym technikom korygowania owalu twarzy, sposobom na niedoskonałości skóry i ciała, ginekologii estetycznej, czy metodom leczenia powikłań związanych z zabiegami estetycznymi. Jak zwykle podczas tego największego w regionie wydarzenia branżowego zaprezentowano najnowsze sprzęty, m.in. lasery czy urządzenia ułatwiające diagnostykę łysienia oraz nowe rozwiązania w medycynie estetycznej, np. te dotyczące uzyskiwania z tkanki tłuszczowej perycytów – unikalnych komórek o właściwościach komórek macierzystych.

Niezwykle ciekawym wystąpieniem okazała się prezentacja prof. Vladimira Tsepkolenko i dr. Andrzeja Ignaciuka dotycząca wyników badań stosowania tkanek autologicznych w preparatach do użytku domowego. Podobnym zainteresowaniem cieszył się przedkongresowy kurs, przeprowadzony przez
dr. Francesco Romeo, w trakcie którego przedstawiono innowacyjną technikę podania kwasu hialuronowego w celu korekcji powieki górnej, polegającą na specyficznej iniekcji, dzięki której uzyskujemy ładniejsze, bardziej „miękkie” spojrzenie. Kolejną prezentowaną nowością było połączenie kwasu hialuronowego z toksyną botulinową w celu jednoczesnego ich podania, pozwalającego uzyskać lepsze, bardziej naturalne i długotrwałe efekty odmłodzenia.

Komentarz eksperta

dr Andrzej Ignaciuk
dr Andrzej Ignaciuk
To jeden z wielu przykładów na to, że rewolucję na rynku mogą przynieść nie tylko wynalazki i odkrycia, ale także nowe podejście do substancji znanych. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć wykładów poświęconych zarówno od dawna stosowanym preparatom, jak i najnowszym technikom ich podania.

Oprócz tematów ściśle związanych z medycyną estetyczną uczestnicy Kongresu mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami prawnymi, bardzo pomocnymi w codziennej praktyce zawodowej, a także tematami z pogranicza psychologii, pozwalającymi spojrzeć na swoją pracę z innej perspektywy i lepiej zrozumieć potrzeby oraz obawy pacjentów. W sumie organizatorzy przygotowali dla uczestników ponad 40 warsztatów, 20 sesji wykładowych i unikalne kursy podnoszące kompetencje zawodowe, prowadzone przez najlepszych światowych specjalistów.

Uczestnicy bardzo chwalili wysoki poziom kongresu oraz innowacyjne formy prezentacji, takie jak sesje „boxing ring”, w trakcie których przeciwnicy i zwolennicy danego zabiegu wymieniali się argumentami za i przeciw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też sesje przedśniadaniowe zatytułowane „Jak ja to robię”, w trakcie których ekspert w danej dziedzinie przedstawiał krótki, kilkuminutowy wstęp, po którym uczestnicy mogli zadawać pytania o szczegóły wykonywanych zabiegów.

Podczas otwarcia Kongresu przedstawiono sytuację prawną dotyczącą medycyny estetycznej w Polsce i dokonano porównania Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej z innymi towarzystwami. Okazało się, że PTMEiAA jest największym towarzystwem zrzeszającym lekarzy medycyny estetycznej w Polsce i drugim na świecie.

Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging odbył się w dniach 7-9 października 2016 r. w Warszawie. W jego ramach zorganizowano również III Środkowoeuropejski Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz XI Międzynarodowa Konferencja „Lasery i inne źródła energii w medycynie estetycznej”. Organizatorami wydarzeń były Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Podyplomowa Szkoła Medycyny Estetycznej PTL, objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej z siedzibą w Paryżu oraz Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny i Chirurgii Laserowej.