20 marca w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day – WOHD). Inicjatywa Światowej Federacji Dentystycznej FDI ma przede wszystkim na celu promocję zdrowia jamy ustnej i zwiększanie świadomości społecznej w tym zakresie.

Jak pokazują polskie dane epidemiologiczne uzyskane z badań prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” aż 99,9 proc. Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę zębów. - Próchnica zębów to bardzo duży problem społeczny w naszym kraju, dlatego musimy kłaść nacisk na edukację. Zły stan uzębienia w Polsce spowodowany jest w dużej mierze niewiedzą i zaniedbaniami, których dopuszczamy się każdego dnia – zaznacza prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Z tej okazji Dolnośląska Izba Lekarska zorganizowała konferencję z udziałem ekspertów Uniwersytetu Medycznego - dr hab. Hanną Gerber, prof. nadzw. z Katedry i Kliniki Chirurgii Twarzowo-Szczękowej, prof. Beatą Kawalą z Katedry Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji oraz prof. Marzeną Dominiak z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej.  

 Temat nie jest medialny - przyznawał kierujący DIL-em dr Paweł Wróblewski, ale wymaga nagłośnienia. Statystyki biją bowiem na alarm.

- Ludzie nie zdają sobie sprawy jak wiele problemów zdrowotnych wynika z zaniedbań w jamie ustnej - podkreślała prof. Marzena Dominiak. Problemy z układem sercowo-naczyniowym, cukrzyca a nawet niska masa urodzeniowa noworodków mogą właśnie tam mieć swój początek. Wśród pięciu najliczniej występujących chorób świata aż 2 pozycje zajmują zjawiska z zakresu stomatologii. Numerem 1 jest próchnica, z którą boryka się 3 biliony ludzi. Później mamy migrenę i na miejscu trzecim choroby przyzębia - wyliczała szefowa Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego. A co ważne - są to choroby, którym możemy przeciwdziałać - wystarczy by ludzie byli odpowiednio wcześnie nauczeni jak to robić.

Zatrważające są też statystyki w przypadku stanu uzębienia u dzieci i młodzieży. - 90 procent siedmiolatków w Polsce ma próchnicę, w wieku 18 lat z chorobą boryka się już 96 procent młodych Polaków - mówiła Wiceprezes ds. Stomatologii Dolnośląskiej Rady Lekarskiej Alicja Marczyk-Felba. Apelowała do wszystkich o wytworzenie rządowych programów, które zwiększą świadomość społeczną. Dziecko będzie miało zdrowe zęby, jeśli mama jeszcze przed zajściem w ciążę będzie dobrze przygotowana i uświadomiona jak powinna o nie dbać.

Prof. Beata Kawala przyznała, że niewiele lepiej wyglądają statystyki dotyczące potrzeby leczenia ortodontycznego. Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że prawidłowy zgryz ma zaledwie 3% 10 latków, aż 60% procent z nich wymaga bezwzględnego leczenia. Sytuacja nie poprawia się znacząco z wiekiem, tylko 6% 15 latków ma prawidłowy zgryz, a 55% wymaga leczenia. Kierownik Katedry Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji przyznała, że konieczne są zmiany systemowe, nad którymi pracuje już zespół ekspertów - jedna ma choćby dotyczyć tego, by o możliwości otrzymania aparatu decydował stopień wady a nie wiek pacjenta.

Więcej na  www.umed.wroc.pl