Chomiki, kurze łapki, linie marionetki czy naszyjnik Wenus to nazwy najpopularniejszych i najczęściej zwalczanych zmarszczek. Stały się tak znane, że niektórzy autorzy tekstów nawet nie tłumaczą ich znaczenia. Znając je, z łatwością opiszesz swój problem lekarzowi medycyny estetycznej lub będziesz wiedziała, o czym mówią koleżanki z pracy.

 

Naszyjnik Wenus

Naszyjnikiem Wenus nazywane są podłużne, układające się poziomo bruzdy na szyi. Tego typu zmarszczki przysparzają zmartwień wielu dojrzałym kobietom. Uchodzą za widoczny objaw starości (podobnie jak pomarszczone dłonie) i wzbudzają tym większą irytację, im trudniej je ukryć. W procesie ich powstawania znaczną rolę odgrywa tez grawitacja. Profilaktyczne warto zatem nie tylko zadbać o odpowiednią pielęgnację, ale także o wyćwiczenie postawy ciała. Należy unikać spania na wysokich poduszkach i długotrwałego pochylania się (np. w czasie pracy przy komputerze lub czytania książek). Naszyjnik Wenus można skorygować nićmi liftingującymi lub robiąc lifting operacyjny.

 

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza to pionowe linie powstające nad górną wargą. Są to zmarszczki mimiczne, a więc takie, które powstają w wyniku działania mięśni wyrazowych. Ich pogłębianie się jest związane z postępującym z wiekiem wiotczeniem skóry, zanikiem tkanki podskórnej, a czasem także ubytkami tkanki kostnej. Wbrew nazwie, mogą się pojawić także u osoby niepalącej, która np. często wykonuje „dziubek” lub mimowolnie unosi górną wargę, intensywnie porusza ustami czy codziennie pije przez słomkę. Skorygować można je zastrzykami z kwasu hialuronowego.

 

Linie marionetki

Linie marionetki to bruzdy ciągnące się od kącików ust ku brodzie. Powstają w wyniku starzenia się skóry i działania grawitacji. Gdy są zbytnio pogłębione, nadają twarzy nieprzyjemny, srogi wygląd. Pozbycie się ich wymaga wykonania zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego lub nici liftingujących. W przypadku osób po 60. roku życia skuteczną metodą ich usunięcia staje się już tylko chirurgiczny lifting twarzy. W celach profilaktycznych zaleca się wykonywanie mezoterapii i peelingów, a także terapii z użyciem komórek macierzystych.

 

Chomiki

Chomiki to inaczej bruzdy nosowo-wargowe. Pojawiając się zaburzają owal twarzy. Ich powstawanie ma związek z zanikiem tkanek w obrębie twarzy, w wyniku czego starzejąca się, tracąca wiotkość skóra ściągana jest ku dołowi. Dlatego na niewiele się zdają próby niwelowania ich za pomocą botoksu. Wybawieniem dla kobiet odczuwających znaczny dyskomfort estetyczny są w tym przypadku zabiegi wolumetryczne polegające na użyciu wypełniaczy. W późniejszym wieku jedyną skuteczną metodą korygowania tego typu zmarszczek staje się operacyjny lifting twarzy.

 

Królicze zmarszczki

Zmarszczki królicze są zmarszczkami grzbietu nosa. Kiedy napinamy mięśnie twarzy śmiejąc się, mrużąc oczy lub robiąc tzw. kwaśną minę, nasz nos porusza się, co wielu osobom przypomina ruchy nosa królika. W czasie wykonywania tych ruchów, na grzbiecie nosa powstają poziome załamania skóry. Z czasem, wraz ze starzeniem się skóry, owe bruzdy zamieniają się w widoczne zmarszczki. Ten defekt można zniwelować używając botoksu. Osoby marszczące nos w czasie mrużenia oczu, powinny pamiętać o noszeniu okularów przeciwsłonecznych. 

 

Dolina łez

Doliną łez nazywane jest zagłębienie powstające pod okiem oddzielone od policzków linią biegnącą od wewnętrznego kącika oka. Tego typu wada estetyczna pojawia się, gdy wiotczejąca skóra przestaje być podtrzymywana przez podściółkę tłuszczowa. Ciemniejące dołki pod oczami odbierają twarzy jej naturalny blask, dodają lat i sprawiają, że ich posiadaczka wygląda na wiecznie zmęczoną i chorą. Profilaktyka polegająca na robieniu okładów i stosowania preparatów ujędrniających skórę tylko w niewielkim stopniu oddala moment zaistnienia problemu. W tym przypadku najczęściej polecanymi są zabiegi z użyciem wypełniaczy.

 

Kurze łapki

Kurze łapki to zmarszczki pojawiające się wokół zewnętrznych kącików oczu. Bywają także nazywane zmarszczkami śmiechu z uwagi na to, że pojawiają się właśnie w wyniku uśmiechania się i mrużenia oczu. Mają je nawet osoby stosunkowo młode. Zdaniem niektórych ich posiadanie świadczy o łagodnym i wesołym usposobieniu, a co za tym idzie, dodaje uroku. Trudno uchronić twarz przed ich powstaniem. Profilaktyką może być wczesne używanie botoksu, chociaż częściej zaleca się zwyczajne zabiegi kosmetyczne. Wśród proponowanych terapii na uwagę zasługują także terapia osoczem bogatopłytkowym oraz mezoterapia igłowa.

 

Lwia zmarszczka

Lwie zmarszczki to pionowe bruzdy powstające pomiędzy brwiami w wyniku ich ściągania ku dołowi. Zbyt głębokie mogą uchodzić za wadę estetyczną zaburzającą wyraz twarzy. Osoba posiadająca rozwinięte lwie zmarszczki wygląda na ciągle rozgniewaną lub spiętą. Ze względu na to, jak trudno jest zapanować nad mięśniami mimicznymi, stosowna terapia polega na ich rozluźnieniu za pomocą botoksu. Osoby, które nawykowo ściągają brwi (np. w trakcie intensywnej pracy umysłowej), mogą próbować zapanować nad tym odruchem, stosując ćwiczenia rozluźniające twarzy zawarte w systemach tzw. fitnessu twarzy.