Nasz ekspert od pięknych i zdrowych włosów nie ma wątpliwości - nawet silne słońce i najbardziej słona woda morska nie zniszczą kosmyków podczas beztroskich wakacji… O ile będziemy pamiętać o podstawach ich pielęgnacji. Co robić, by jesienią nie mieć na głowie zniszczonej “strzechy”? Na najczęściej zadawane przez kobiety  pytania odpowiedział Kamil Mazur - znany trójmiejski stylista fryzur z Salonu Fryzjerskiego SUSZARKA.

 

Latem częściej myjemy włosy. Czy to może im zaszkodzić?

Niekoniecznie. Codziennie mycie głowy może uwrażliwić włosy, ale za pomocą odpowiednich kosmetyków możemy to skorygować.

 

Suchy szampon to dobry pomysł na gorące dni?

W ekstremalnych przypadkach jak najbardziej. Kiedy wychodzimy na imprezę i nie mamy czasu na prysznic, możemy zmatowić włos suchym szamponem. Ale na co dzień tego  nie polecam.

 

A bez jakich kosmetyków nasze włosy w sezonie letnim będą narażone na uszkodzenia?

Zaczynamy od odpowiedniego szamponu dobranego do indywidualnej struktury włosa oraz  ilości wydzielanego przez skórę sebum. Latem zazwyczaj sprawdzają się szampony nawilżające.

Po drugie niezbędna jest odżywka - nakładana na długości i końce. Częstotliwość jej używania także uzależniona jest od rodzaju włosa. Jedne klientki chwalą sobie na przykład olejki do pielęgnacji włosów, a inne narzekają, że po ich aplikacji wyglądają jak zmokłe kury. Dlatego konkretny preparat - czy będzie to maska, czy odżywka bez spłukiwania, czy olejek, czy może odżywka w sprayu -  najlepiej dobierać z fryzjerem.

 

Czy przed urlopem warto farbować włosy, czy słońce i woda zniweczą efekt pracy fryzjera?

Każda kobieta chce wyglądać na wakacjach pięknie i wizyty w salonie przed  urlopem to standard. Ale rzeczywiście słońce czy sól morska mogą nadwyrężyć włosy i przyspieszyć blaknięcie i wypłukiwanie farby - zwłaszcza, jeśli zrobimy sobie wakacje także od regularnej pielęgnacji włosa. Zamiast farby możemy się zdecydować na zastosowanie tonerów, które dają efekt delikatnej koloryzacji i utrzymują się przez ok. 2 tygodnie.

Trzeba pamiętać, że sztuczny pigment nie chroni włosa przed promieniowaniem słonecznym  tak mocno jak naturalny, więc przed urlopem warto kupić mgiełkę do włosów z filtrem UV i spryskiwać głowę kilka razy dziennie. Oczywiście  na rynku dostępne są też odżywki dedykowane na miesiące letnie - z filtrem i ochroną przed słońcem. Taka inwestycja z całą pewnością się opłaci.

 

Czy po wyjściu z morza lub basenu od razu należy myć włosy?

Tak. Po to, żeby wypłukać z nich sól czy chlor. Nie wyżymajmy włosów i nie trzyjmy głowy ręcznikiem - mokre włosy mają otwarte łuski, przez co są łamliwe. Suszenie ich na słońcu to też niedobry pomysł. Promienie ultrafioletowe niszczą melaninę, czyli ochronny pigment włosa. W efekcie kosmyki są jaśniejsze - być może ładnie to wygląda, ale prowadzi niestety do wysuszenia i uwrażliwienia struktury włosa.

Włosy suszmy więc pod parasolem lub zakładajmy kapelusz na głowę.

 

Najczęściej popełniane przez kobiety błędy w pielęgnacji włosów, to…

Niestosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Wiadomo, że czasu na zadbanie o włosy czasem jest bardzo niewiele i panie ograniczają się w pośpiechu do szamponu. Ale to za mało. Odpowiednio dobrana odżywka i maska nakładana raz w tygodniu to podstawa.

Poza tym, wiele szkody może też narobić nadużywana prostownica.

 

A co z codziennym suszeniem głowy? Gorący strumień wysusza włosy?

Suszarka nie stanowi zagrożenia dla włosów. Najlepiej zainwestować w porządny sprzęt, na którym można ustawiać temperaturę strumienia powietrza. Stosujemy strumień ciepły, a na sam koniec owiewamy włosy zimnym strumieniem, aby łuska włosa się zamknęła, a włosy były błyszczące.

 

Załóżmy, że nasze włosy już doznały szkody i musimy przywrócić im blask i witalność. Jakie zabiegi byś zaproponował?

Na pewno ampułki lub maski regeneracyjne. W połączeniu z sauną dla włosów, dają świetne efekty.

Zaznaczę tylko, że regularna pielęgnacja oparta na dobrej odżywce uchroni nas przed uszkodzeniam włosa - nawet jeśli spędzimy 2 tygodnie pod palącym słońcem.

Naprawdę warto zainwestować w odpowiednią odżywkę - a profesjonalne preparaty, które można kupić w salonie fryzjerskim są skoncentrowane i niezmiernie wydajne. Wtedy szampon może być tańszy - jego podstawowa rola to oczyszczenie skóry głowy z nadmiaru sebum i resztek kosmetyków, by włos był przygotowany na kolejny zabieg pielęgnacyjny.

 

Kamil Mazur

Stylista fryzur, okrzyknięty „Rokowym Kreatorem 2010 roku”, jest twarzą Salonu Fryzjerskiego SUSZARKA w Gdańsku.