Z jednej strony radość z powodu pierwszych ciepłych dni, z drugiej – przesilenie wiosenne, które przejawia się nie tylko zmęczeniem, ale też wypadaniem włosów. Dlaczego nasila się ono właśnie wiosną i jak mu zapobiec? 

Wypadanie włosów wiosną

Chociaż większość kobiet zauważa u siebie wypadanie włosów przez cały rok, problem nie bez powodu nasila się właśnie wiosną. Powód? Ujemne temperatury i jej wahania przy wychodzeniu z nagrzanych pomieszczeń na zewnątrz, gdzie jest znacznie chłodniej, bardzo osłabia cebulki włosów. Nie bez wpływu jest też przesilenie wiosenne i osłabienie organizmu, typowe dla okresu infekcyjnego, jakim jest marzec. Wiele kobiet zmaga się wówczas z zaburzeniami hormonalnymi, a stąd jak wiadomo już niedaleko do wypadania włosów.

Zimą i wczesną wiosną nietrudno też o niedobór odpowiednich składników odżywczych w diecie i zmęczenie brakiem słońca. Wszystko odbija się niestety na kondycji organizmu, a co za tym idzie, także skóry i włosów. Pocieszać może jedynie fakt, że nasilone wypadanie włosów wiosną trwa miesiąc do dwóch i przy odpowiedniej pielęgnacji oraz suplementacji można je znacznie skrócić.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Problem wypadania włosów wiosną można rozwiązać. Jak? Odwiedzając choćby sklep z suplementami diety i wybierając preparaty ze skrzypem polnym, biotyną, cynkiem, selenem i innymi pierwiastkami oraz witaminami wspierającymi zdrowie włosów. Nieodzowna jest też sumienna pielęgnacja, która jest w stanie zapobiec jednej z przyczyn wypadania włosów - łojotokowemu zapaleniu skóry głowy. Zimą niestety łatwo do niego doprowadzić, m.in. z powodu zanieczyszczeń zawartych w smogu i zbyt rzadkiego mycia włosów, kiedy fryzurę zdarza się ukryć pod czapką.

Suplementy diety nie zastąpią oczywiście zdrowego odżywiania. Wiosną nadal jednak trudno o świeże owoce i warzywa, bogate w witaminy, których cebulki włosowe tak bardzo potrzebują. Przepisem na przerzedzanie się fryzury w pierwszych wiosennych miesiącach jest więc możliwie zróżnicowana dieta, wsparta suplementacją witamin i pierwiastków oraz intensywną pielęgnacją. Wiosną, choć chciałoby się zaszaleć z fryzurą, kosmetyki do stylizacji najlepiej zastąpić maską regenerującą, ampułkami do włosów i wcierkami, tak, aby skórę głowy odżywić nie tylko od środka, ale i od zewnątrz.