Augmentacja punktu G, inaczej powiększanie punktu G lub „zastrzyk orgazmu”, to zabieg ginekologii estetycznej polegający na uwypukleniu strefy erogennej znajdującej się na przedniej ścianie pochwy. W czasie zabiegu lekarz za pomocą igły lub kaniuli (wenflonu) wprowadza do ciała pacjentki wybrany wypełniacz, którym może być żel zawierający kwas silikonowy, kolagen lub tłuszcz.

 

Czym jest punkt G?

Punkt G to strefa erogenna (obszar, którego drażnienie wywołuje pobudzenie seksualne) znajdująca się na przedniej ścianie pochwy w odległości ok. 5 cm od wejścia do pochwy. Jako pierwszy w piśmiennictwie wspomniał o nim Ernst Gräfenberg, niemiecki lekarz, twórca tzw. pierścienia Gräfenberga, czyli domacicznej wkładki antykoncepcyjnej. W 1981 roku seksuolodzy John Perry i Beverly Whipple opublikowali artykuł, w którym poruszyli temat przestrzeni nazwanej przez nich od nazwiska jej odkrywcy przestrzenią Gräfenberga. Z ich badań wynikało, że stymulacja niewielkiej ok. 2 cm wypukłości wywołuje u kobiet orgazm, któremu w fazie wstępnej towarzyszy uczucie parcia moczu.

 

Kto korzysta z zabiegu powiększania augmentacji punktu G?

Z zabiegu korzystają kobiety pragnące urozmaicić swoje życie seksualne poprzez podniesienie wrażliwości na stymulację punktu G. Wśród nich znajdują się zarówno panie regularnie szczytujące, jak i te, które zmagają się z brakiem orgazmu i chcą wypróbować nową, obiecującą metodę. Nie można jednak stwierdzić, że jest to zabieg leczący anorgazmię, która nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi wadami anatomicznymi. Trudno również mówić o nieprawidłowej budowie punktu G, skoro sami naukowcy od lat spierają się na temat tego, czy punkt ten w ogóle istnieje. Przyjmuje się jedynie, że jego uwypuklenie może wzmacniać doznania wynikające ze stymulacji przedniej ściany pochwy u kobiet do tego predysponowanych.

 

Przygotowanie do zabiegu powiększania punktu G

Wykonanie zabiegu poprzedzone jest konsultacją, w trakcie której lekarz zbiera wywiad dotyczący stanu zdrowia i oczekiwań pacjentki, a także przedstawia możliwości i ryzyko związane z daną metodą powiększania punktu G. Specjalista może odmówić podania wypełniacza, jeśli stwierdzi istnienie przeciwwskazań, do których należą: ciąża i okres karmienia piersią, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe. Termin zabiegu ustala się tak, by nie kolidował z występowaniem krwawienia miesięcznego.

 

Jakie badania trzeba zrobić przed powiększeniem punktu G?

Z uwagi na małą inwazyjność zabiegu nie zachodzi potrzeba wykonywania dodatkowych badań laboratoryjnych. W niektórych placówkach medycznych kobiety są proszone o wykonanie cytologii oraz dodatkową konsultację ginekologiczną.

 

Przebieg zabiegu powiększania punktu G

Powiększanie punktu G trwa ok. 30 minut, odbywa się przy znieczuleniu miejscowym (zastrzyk) i nie wymaga hospitalizacji. W swoim zamyśle zabieg przypomina powiększanie ust. Lekarz wprowadza w przednią ścianę pochwy niewielką ilość wypełniacza, którym może być żel zawierający kwas hialuronowy, kolagen lub tłuszcz. Jeśli wybranym wypełnieniem jest tłuszcz własny pacjentki, najpierw zostaje on pobrany z innej części ciała, a następnie preparowany w celu przeprowadzenia tzw. lipotransferu. 

 

Rekonwalescencja

Po zabiegu przez 4-6 godzin należy zachować abstynencję seksualną.

 

Jakie powikłania mogą nastąpić po „zastrzyku orgazmu” i jak długo utrzymują się efekty?

Po prawidło wykonanym zabiegu uwydatnienia punktu G nie powinny występować żadne niepożądane objawy. Teoretycznie mogą pojawić się lekkie dolegliwości towarzyszące innym procedurom, w czasie których wykorzystuje się wypełnienia, takie jak: niewielki obrzęk czy bolesność. Bezpośrednim efektem zabiegu jest uwypuklenie przedniej ściany pochwy, co może sprawiać, że jest ona mocniej stymulowana w czasie stosunku płciowego. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) 87 proc. badanych kobiet, które poddały się procedurze powiększania punktu G odnotowało wzrost przyjemności ze stymulacji tej strefy erogennej. Wypełnienie utrzymuje się przez kilkanaście miesięcy, ale jego wpływ na wzmożenie doznań może utrzymywać się dłużej.