123 hektary powierzchni, bogata historia i atrakcyjne położenie (znajduje się w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego). Tak pokrótce opisać można gdańskie zoo. To nie tylko miejsce, w którym podziwiać można egzotyczne gatunki zwierząt, ale również skorzystać z całego mnóstwa innych atrakcji.

 

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, to pod względem powierzchni największa placówka tego typu w Polsce. Zlokalizowany jest w urokliwej dolinie, w której dawniej działał ośrodek leczenia schorzeń układu oddechowego (kuracji sprzyjał tutejszy mikroklimat). Dziś te atuty doceniać mogą spacerowicze.

Gdańskie Zoo zostało otwarte 1 maja 1954 r. Na początku znajdowało się tam ok. 300 zwierząt, które dostarczali głównie mieszkańcy. Od samego początku oferta ogrodu cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. W 1957 r. liczba odwiedzających sięgnęła ćwierć miliona. A na początku lat 80. zbliżyła się do pół miliona. W tym czasie zoo posiadało już 800 zwierząt reprezentujących 176 różnych gatunków. Dziś mieszka tam już ponad 1000 zwierząt.

Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju gdańskiego zoo. Na jego terenie przeprowadzono szereg inwestycji, które sprawiły, że dziś należy do obiektów na światowym poziomie. Znajdują się tam nowoczesne ptaszarnie (mieszka w nich kilkadziesiąt gatunków papug), małpiarnie i żyrafiarnie. Jednym z najważniejszych momentów w najnowszej historii zoo było otwarcie długo oczekiwanej lwiarni. Po wielu latach nieobecności król zwierząt pojawił się Gdańsku w 2014 r.

Poza wymienionym lwami, wśród mieszkańców trójmiejskiego ogrodu znajdują się dziś m.in.: gepardy, pumy, kapibary, hipopotamy, jaki czy słonie. Jedną z wielkich atrakcji gdańskiej placówki jest też małe zoo, którego oferta skierowana jest do najmłodszych. Pod czujnym okiem pracowników dzieci mogą tam pogłaskać wybrane zwierzęta. Milusińscy mogą skorzystać również z innych atrakcji, np. kolejki retro, która zabierze ich na przejażdżkę po najciekawszych zakątkach zoo. Na terenie ogrodu działa również park linowy.

Warto podkreślić, że wysiłki włodarzy nie są skupione tylko na udoskonalaniu oferty dla odwiedzających. Nieustannie poprawiane są też warunki, w jakich przebywają zwierzęta. Wybiegi, po których się poruszają, przypominają w wielu przypadkach ich naturalne środowisko. W najbliższych latach przewidziane są dalsze wielomilionowe inwestycje, w ramach których zmodernizowane mają zostać istniejące obiekty oraz zbudowane nowe. Zwiększyć ma się również liczba zwierząt, które będzie można tu podziwiać.

ZOO w Gdańsku Oliwie jest otwarte przez cały rok, również w soboty, niedziele oraz wszystkie dni świąteczne

CODZIENNIE OD 900 - 1900

Bilety: 25 zł / 15 zł, kasa do 1800