Gdańsk to największe miasto położone nad polskim morzem. Jest też jednym z najstarszych miast w Polsce. To miejsce z bogatą tradycją. I choć ducha dawnych czasów i wspaniałej przeszłości czuć tu na każdym kroku, Gdańsk żyje nie tylko tym, co minione.

 

Dziennikarze z różnych stron świat, którzy mieli okazję odwiedzić Gdańsk, najczęściej rozpływają się w zachwytach. Od czasu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. cały czas rośnie też liczba osób odwiedzających to miasto. Przyjeżdżają, by na własnej skórze sprawdzić, czy pochwały na temat Gdańska, który w licznych publikacjach oraz opiniach jawi się jako mekka dla turystów, nie są na wyrost. I wielu z nich potem tu wraca. Publicystka poczytnego brytyjskiego dziennika „Daily Mirror”, która odwiedziła Gdańsk w 2015 r., porównała go do Amsterdamu. Autorka artykułu, zachwycona nieprzeciętną urodą nadbałtyckiej metropolii, była przekonana, że wsiadła do niewłaściwego samolotu i wylądowała w Amsterdamie. I rzeczywiście, podobieństw do stolicy Holandii jest tu wiele. Mnóstwo tutejszych zabudowań to dzieła niderlandzkich architektów, które powstały w duchu manieryzmu. Gdańsk z jednej strony jest miastem równie urokliwym co Amsterdam, a z drugiej - jest od niego znacznie tańszy.

 

Gdańsk to miejsce o ponadtysiącletniej historii. Pierwsze wzmianki pojawiły się w źródłach historycznych w 997 r., ale ślady najstarszych odnalezionych tu osad pochodzą aż z VII wieku. Ze względu na swoje doskonałe położenie (znajduje się nad morzem i przy ujściu Wisły), miasto doskonale się rozwijało na przestrzeni kolejnych wieków. O jego sile stanowiła wymiana handlowa. W XVII wieku stał się najbogatszym miastem Rzeczypospolitej i jednym z najbogatszych w ówczesnej Europie. Do dziś widać w nim wpływy wielu kultur. Sam Gdańsk stał się też przez lata pomnikiem historii. Utożsamiany jest z miejscem wybuchu II wojny światowej. Nazywany jest też Miastem Wolności. To właśnie od wydarzeń, które miały tu miejsce w 1980 r., zaczął się upadek komunizmu w Europie.

 

W dzisiejszym Gdańsku historia przeplata się z nowoczesnością. Każdy znajdzie coś dla siebie. Punktem obowiązkowym dla każdej osoby, która pojawia się tu pierwszy raz, jest spacer ulicami Głównego Miasta - z Długą, Długim Targiem oraz ich wspaniałą zabudową na czele. Ale dawna część miasta to także Żuraw (jeden z najstarszych zachowanych w Europie dźwigów, które wykorzystywane były do przeładunku towarów), Bazylika Mariacka (największa na świecie ceglana świątynia) oraz inne zabytkowe kościoły. Na Głównym Mieście warto też odwiedzić ulicę Mariacką oraz Piwną, które przez mieszkańców i turystów określane są mianem miejsc magicznych, a także przejść się Długim Pobrzeżem.

 

Ci, którzy lubią zwiedzać, muszą pojawić się na Westerplatte, czyli w miejscu, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Koniecznie powinni zajrzeć również do Europejskiego Centrum Solidarności. To jeden z nowszych obiektów na mapie Gdańska. Znajduje się tu wystawa poświęcona Solidarności oraz innych ruchom, które przyczyniły się do przemian ustrojowych w Europie. Prezentacja odbywa się w atrakcyjnej, multimedialnej formie.

 

Wśród obiektów, które niedawno pojawiły się w Gdańsku i z miejsca podbiły serca turystów, znajduje się Stadion Energa Gdańsk, który potocznie bywa nazywany Baltic Areną i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów piłkarskich w Europie. Był on jedną z aren piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Obecnie regularnie odbywają się na nim koncerty z udziałem światowych sław (do tej pory zaśpiewali na nim m.in.: Jennifer Lopez, Bon Jovi czy Justin Timberlake). Tu warto dodać, że gwiazdy często goszczą również w nowoczesnej hali widowiskowej Ergo Arena, która znajduje się na granicy z Sopotem (dotąd wystąpili tu m.in.: Lady Gaga, Iron Maiden czy Sting).

 

Miłośnicy beztroskiego relaksu znakomicie odnajdą się na szerokich i piaszczystych gdańskich plażach. Te najpopularniejsze funkcjonują w Jelitkowie, Brzeźnie i na Stogach. Usatysfakcjonowani będą również miłośnicy pieszych wycieczek. Spacer brzegiem morza do Sopotu to jedna z ulubionych - i jakże zdrowych - form spędzania wolnego czasu przez gdańszczan.

 

Skoro już o zdrowiu i relaksie mowa, to warto pamiętać również o ofercie tutejszych ośrodków oferujących odnowę biologiczną. Nowoczesne gabinety, specjalizujące się w zabiegach regeneracyjnych, relaksacyjnych oraz zdrowotnych, rozsiane są po całym mieście – usytuowane są zarówno przy hotelach oraz ośrodkach wypoczynkowych, jak i jako niezależnie działające salony oraz instytuty. Gdańsk przyciąga nie tylko atrakcjami turystycznymi. Wiele osób przyjeżdża również ze względu na bogatą ofertę znajdujących się tu klinik i gabinetów medycyny estetycznej. To nowoczesne i doskonale wyposażone ośrodki, których oferta jest konkurencyjna pod względem cenowym.

 

W Gdańsku świetnie rozwinięta jest komunikacja miejska. Po mieście można sprawnie się poruszać autobusami i tramwajami. Na drugi koniec miasta najłatwiej dostać się pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Jej składami można też szybko przemieścić się do Sopotu i Gdyni. W mieście funkcjonuje nowoczesne lotnisko posiadające połączenia do wielu krajów Europy.