To prawdziwe serce Gdańska, uznawane nie tylko za jedno z najpiękniejszych miejsc w Trójmieście, ale też za jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Stanowi trzon Głównego Miasta, czyli reprezentacyjnej części Śródmieścia.

Każdego roku, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, Droga Królewska w Gdańsku wybrzmiewa niemal wszystkimi językami świata. Można tu natknąć się wówczas na turystów z całej Europy (m.in. z Rosji, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii), ale też z tak odległych zakątków świata, jak: Japonia, Chiny czy Stany Zjednoczone. 

Droga Królewska to nazwa stosowana dla określenia traktu, który ciągnie się wzdłuż ulicy Długiej oraz będącego jej przedłużeniem Długiego Targu. Termin ten nie jest przypadkowy. Przed wiekami   trasę tę przebywali przybywający do Gdańska monarchowie. Wzdłuż tego szlaku skupione są najsłynniejsze gdańskie zabytki. Podczas wizyty w tym miejscu uwagę przyciągają słynne bramy: Brama Wyżynna, Złota Brama czy Brama Zielona, które spełniały funkcje fortyfikacyjne oraz reprezentacyjne. Przechadzając się tędy, nie można też nie zwrócić uwagi na zabytkowe, bogato zdobione kamienice, które w przeszłości należały do najbogatszych mieszkańców miasta.

Na Długim Targu znajduje się także jeden z symboli Gdańska – słynna, zbudowana w 1633 r. Fontanna Neptuna. Pomnik boga wód i żeglarzy ma stanowić świadectwo bliskich związków Gdańska z morzem. Tuż obok tego obiektu znajduje się Dwór Artusa, który w pierwotnej formie został wzniesiony przez rycerzy wywodzących się z bogatych niemieckich rodów. Z czasem w Gdańsku, wówczas jednym z najważniejszych ośrodków handlu na mapie Europy, zaczął on spełniać funkcję domu kupieckiego, a później również giełdy. Podejmowano tu także koronowane głowy. We wnętrzach Dworu Artusa znajduje się największy w Europie piec kaflowy.

Tuż obok znajduje się Ratusz Głównego Miasta z charakterystyczną 83-metrową dominantą, która góruje nad Głównym Miastem i stanowi jednej z najbardziej charakterystycznych elementów gdańskiej panoramy. Jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Uznawany był za jedną z najznakomitszych budowli o takiej funkcji w tej części Europy. 

Ale ulica Długa oraz Długi Targ to nie tylko wspaniałe zabytki, które stanowią świadectwo potęgi dawnego Gdańska. To także świetna kuchnia. W dziesiątkach restauracji usytuowanych wzdłuż tej trasy oraz w urokliwych uliczkach, które stanowią jej odgałęzienia, znaleźć można specjały kuchni z całego świata. Nie brakuje tu również barów, pubów oraz kawiarni.

Osoby złaknione chwili relaksu będą zadowolone też z oferty okolicznych salonów SPA, które należą do najlepszych ośrodków tego typu w Polsce. W położonym tuż przy Hotelu Gdańsk Med Spa (przy ul. Szafarnia 9, 500 metrów od Długiego Targu) znajduje się najnowocześniejsza dostępna na rynku aparatura zabiegowa. Przeprowadzane są tu zabiegi z zakresu kosmetyki estetycznej czy dermokosmetyki. Klienci mają do swojej dyspozycji grotę solno-lodową, saunę fińską z koloroterapią i parową z efektem gwieździstego nieba. Równie interesująca jest oferta położonej w tym rejonie firmy Cenote SPA Gdańsk, która posiada swoje placówki przy zlokalizowanych w centrum Gdańska ekskluzywnych hotelach (w tym m.in. przy Długim Targu) i oferuje całą gamę specjalistycznych zabiegów odnowy biologicznej.